Sjećanje na Vučedolsku bitku: Odata počast besmrtnim crnogorskim junacima

- Autor onogost.me
- 28.07.2016. u 14:37
Polaganjem vijenca na spomenik palim borcima i svečanom manifestacijom danas je obilježeno 140 godina od bitke na Vučjem dolu.
U ime svih zahvalnih pokoljenja slavne Vučedolske bitke predsjednik opštine Nikšić Veselin Grbović, podsjetio je je da je ovo jedna od najvećih slobodarskih pobjeda crnogorske vojske u njenoj dugoj istoriji, a potom i na njeno značenje sada.
“Uz zahvalnost za čistotu ideja, za hrabrost i ljepotu životnog čina, za veličinu podnijetih žrtava danas još jednom iskazujemo poštovanje svim junacima sa Vučjeg dola, onima koji su crnogorski besmrtnici. Zato s posebnim pijetetom, svojstvenim demokratskim i civilnim društvima, na ovaj način čuvam uspomenu na one koji su dali živote za Crnu Goru i njeno trajanje. Neka je vječna slava i hvala junacima sa Vučjeg dola”, kazao je Grbović.
A u znak sjećanja na pale junake prisutnima se obratio i potpredsjednik Saveza udruženja boraca i antifašista Crne Gore, Ljubo Sekulić, istakavši da je Vučiji do samo jedna od stopa na crnogorsko-hercegovačkom ratištu u Velikom ratu koji je otvorio put priznanju nezavisnosti Crne Gore.
“I danas, na ovom istorijskom kamenu odajemo počast svim vučedolskim junacima i njihovim starješinama za svetu borbu i pobjedu koja kroz vjekove nadahnjuje generacije koje sada sa antifašističkom zastavom njendre svijetlu tradiciju svojih predaka. Zato neka sa Vučjeg dola danas ode poruka da nezavisna Crna Gora poštuje sve borce za njenu slobodu i da ostaju nezaboravni temeljnici budućnosti na sigurnom evro-atlanskom putu”, zaključio je Sekulić.
Svečanost su uveličali i Omladinski ansambl JU Zahumlje, kao i solistkinja Bojana Marković, a sve nije moglo proći bez odjeka gusala narodnog guslara Milana Vujovića.
Bitka na Vučjem Dolu jedna je od najslavnijih pobjeda Crnogoraca nad Turcima u kojoj je osmanlijska vojska izašla poražena sa preko 4.000 poginulih i ranjenih vojnika i oko 170 oficira, dok su crnogorski gubici bili 70-ak poginulih i blizu 120 ranjenih. Do bitke je došlo 28. jula 1876. godine za vrijeme Veljeg rata sa Osmanlijama 1876-1878. godine. Zatim je 14. avgusta 1876. godine na Fundini, na prostoru Kuča, sjeveroistočno od Podgorice, 5.000 vojnika, pod komandom vojvode Ilije Plamenca porazilo Mahmut-pašu sa oko 20.000 vojnika i 14 topova.
Bitka na Trijebču 6. septembra 1876 godine je, nakon Vučjeg Dola i Fundine, treći veliki okršaj koji je označio preokret u Veljem ratu (1876-78) iz kojeg je Crna Gora izašla kao međunarodno priznata država.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0