Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

U sajber napad uloženo od 100.000 do 2,5 miliona dolara

Vlada Crne Gore/S.Matić
  • Autor onogost.me
  • 29.08.2022. u 12:38
Crna Gora je od 20. avgusta izložena najvećem napadu na informacioni sistem, koji i dalje traje, kazao je ministar javne uprave Maraš Dukaj.

On je na konferenciji za medije saopštio i da Crna Gora ima ogromnu podršku partnera u borbi sa sajber napadom i zahvalio se službama SAD-a, Britanije i Francuske.

Ministar je ponovio da su lični podaci građana sačuvani. Saopštio je i da se radi na sanaciji i procjeni štete.

“Ogroman novac je uložen u atak na naš sistem”, kazao je Dukaj i dodao da MJU ne može da utvrdi izvor napada.

On je saopštio da nije bilo zahtjeva za otkup kompromitovanih podataka, a Agencija za nacionalnu bezbjednost (ANB), kako je kazao Dukaj, ima informacije odakle napadi dolaze.

“To radi ANB i ona je već iznijela svoje indikacije”, kazao je Dukaj.

Zaraženo 150 stanica u deset državnih institucija

Direktor direktorata za informatičku bezbjednost Dušan Polović kazao je da je zaraženo 150 stanica u deset državnih institucija.

“Zaražene stanice su isključene sa mreže i sa njih su izuzeti hard diskovi na dalje vještačenje”, naveo je Polović.

On je kazao da iza ovih napada ne stoji individualac već se radi o, kako je istakao, brižljivo planiranom napadu, koji je i dobro finansijski pripremljen.

“Vrijednost virusa kojim je napadnut informatički sistem Vlade na dark webu vrijedi od 100 hiljada do dva i po miliona dolara“, kazao je Polović.

On naglašava da bi u ovom trenutku bilo kakvo ishitreno ili nekontrolisano puštanje servisa moglo uzrokovati  ozbiljne posljedice.

“Određeni broj radnih stanica, jeste kompromitovan”, poručio je Polović.

Izvor: rtcg.me

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci

    Prema januarskoj ediciji Vebometriks (Webometrics) rangiranja za 2026. godinu, Univerzitet Crne Gore zauzima 1554. mjesto u svijetu. To je najbolji plasman u istoriji Univerziteta na ovoj listi. U januaru 2024. godine UCG je bio rangiran na 1728. poziciji, što potvrđuje kontinuitet napretka, kazali su iz UCG.
    -->