U Tehnopolisu slušali o Kineskoj novoj godini

- Autor onogost.me
- 08.02.2017. u 07:01
Institut Konfučije juče je u IPC Tehnopolis organizovao predavanje o „Proljećnom festivalu“, koji predstavlja drugi naziv za Kinesku lunarnu novu godinu.
Da je to najvažniji festival ne samo u Kini, već i za Kineze u inostranstvu, kazala je profesorica Wu Ling, koja je održala predavanje.
To je festival koji povezuje porodice i koji pokazuje najviše tradicionalnih običaja kineske kulture.
Kako je kazala Wu Ling, on počinje prvog dana prvog mjeseca starog kalendara i završava se 15 dana kasnije Festivalom fenjera. Za skoro svaki od tih petnaest dana postoje pravila šta treba, a šta ne treba raditi: prvi dan posvećen je okupljanju cijele porodice, drugog dana treba se moliti i hraniti pse, jer se slavi i rođendan svih pasa, ali se trećeg dana ne preporučuje posjećivanje ni porodice, ni prijatelja.
Po legendi, čudovište Nijan, koji je pola zmaj, pola lav, izlazi iz skrovišta i napada ljude baš za Lunarnu novu godinu, pa su ranije ljudi palili stabljike bambusa da otjeraju čudovište, a danas se organizuju spektakularni vatrometi u Hong Kongu, Pekingu i mnogim drugim gradovima. Takođe, Nijan se plaši crvene boje, pa je za kinesku Novu godinu sve crveno.
Crvena je bila boja sunca i simbol snage, boja krvi i simbol života, pa i boja vatre koja odbija zvijeri i simbolizuje toplinu i slavlje.
Pijace i trgovi su ukrašeni cvjetovima breskve i mandarine i po pravilu su u paru jer se smatra da neparni brojevi donose nesreću. Kuća se ukrašava posebno isjeckanim papirima najčešće crvene boje, kao i bijelim ili crvenim platnom po imenu “chunlian”, koje se kači na vrata doma i poručuje želje za predstojeću godinu.
U centru pažnje je i hrana. Na novogodišnjoj trpezi najčešće se nalazi riba i običaj je da se ne pojede cijela. Naročito je važno da se jede puno slatkiša, jer slatkiši će zasladiti mogućnosti u novoj godini. Tradicionalno, jedu se puding od pirinča, kandirano voće, sjemenke.
Posljednji dan je dan Festivala fenjera. Porodice izlaze na ulice i nose fenjere, dok djeca pokušavaju da riješe zagonetke koje su na njima. Upaljene svijeće ostavljaju se ispred kuća kako bi otjerale zle duhove. Za dezert se jedu loptice napravljene od pirinčanog brašna sa slatkim punjenjem koje se serviraju u ključaloj vodi u činijama za supu, pa se na kantonskom ova poslastica zove “tong sui “, a znači slatka voda.
Profesorica je pokazala učesnicima kako se prave fenjeri za posljednji dan festivala. U tom dijelu je bilo riječi i o umjetnosti sječenja papira, kao i o kineskom zodijaku.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0
