Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

U zatvoru najčešći povratnici pljačkaši, dileri droge i porodični nasilnici

Privatna arhiva
  • Autor onogost.me
  • 05.01.2025. u 22:08
U Upravi za izvršenje krivičnih sankcija (UIKS) trenutno se nalazi ukupno 578 zatvorenika.

Od tog broja, najveći broj smješten je u Zatvoru za duge kazne – njih 476, a u Zatvoru za kratke kazne nalazi se 58 zatvorenika, dok 44 lica kaznu izdržavaju u Zatvoru Bijelo Polje, kazali su za Gradsku RTV iz Uprave za izvršenje krivičnih sankcija.

Iz te institucije Gradskoj nije dostavljen tačan broj povratnika iza bedema UIKS-a.

„Među povratnicima se najviše izdvajaju oni koji su počinili teške krađe, neovlašćenu proizvodnju, držanje i stavljanje u promet opojnih droga, kao i nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici“, navode iz UIKS-a.

Tvrde da im je resocijalizacija i otklanjanje kriminogenog ponašanja primarni cilj, na kojem rade još od samog prijema na izvršenje kazne zatvora.

„Program tretmana, pored ostalog, podrazumijeva: razvrstavanje u klasifikacionu grupu, razvrstavanje u kolektiv (smještaj u određenu prevaspitnu grupu i paviljon), angažovanje shodno radnoj sposobnosti i interesovanjima zatvorenika, učešće u kulturnim i sportskim aktivnostima, stručne obuke i obrazovanje, dodjelu pogodnosti shodno napredovanju u programu tretmana, održavanje porodičnih veza i kontakata sa spoljnim svijetom“, navode za Gradsku RTV.

Na resocijalizaciji zatvorenika prethodna tri mjeseca radila je i NVO Juventas, koja je sprovela obuku stručnog osposobljavanja sa osobama koje se nalaze u Zatvoru za duge kazne u Podgorici.

„U ovom programu učestvovalo je 15 osoba koje trenutno izvršavaju zatvorsku kaznu i oni su u periodu od tri mjeseca uspješno prošli obuke za zanimanje pomoćnika u kuhinji i molera. Uglavnom su to ljudi kojima se izvršenje kazne primiče kraju i koji će u toku sljedeće godine izaći iz sistema“, kazala je Andrijana Radulović iz NVO „Juventas“.

Kroz takve vrste obuka, kako ističu, nastoje da osnaže osobe koje izvršavaju zatvorske kazne da postanu aktivni i odgovorni članovi zajednice, kako bi nakon što izađu iz sistema imali konkretne vještine i znanja. Iz UIKS-a navode i koji su to ključni faktori rizika od povratka kriminalu.

„Ključni faktori rizika od recidivizma su: porodični sistem, materijalni status, obrazovanje, socijalni kontakti, stavovi i vrijednosti, socijano-kognitivne vještine, droge i alkohol, mentalno zdravlje“. ističu iz UIKS-a.

Iz UIKS-a napominju da tokom sprovođenja tretmana zatvorenici treba da ispolje zainteresovanost za učešće u program, ali i volju za uspostavljanje pozitivnih promjena. Naglašavaju da složeni društveni, ekonomski i lični faktori doprinose povratništvu i zahtijevaju dodatnu pažnju.

Izvor: gradskiportal.me

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci

    Među profesijama koje zahtijevaju u određenoj mjeri i žrtvovanje privatnog života, prednjači ljekarska. Jedan od primjera je priča specijalistkinje interne medicine Sanje Bušaj, koja već deceniju radi u Šavniku.