Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Uprava policije: Za tri mjeseca osam poginulih u preko 1.300 saobraćajnih nezgoda

pixabay.com
  • Autor onogost.me
  • 23.04.2025. u 12:02
U toku minule godine, u Crnoj Gori se dogodilo 6.649 saobraćajnih nezgoda u kojima je 75 lica izgubilo život, dok je teško povrijeđeno 598, a lakše 2.480 lica, saopšteno je iz Uprave policije (UP) povodom obilježavanja Nedjelje prevencije povreda u saobraćaju od 22. do 27. aprila.

Iz policije su kazali da su u prva tri mjeseca ove godine dogodila 1.361 saobraćajna nezgoda u kojima je život izgubilo osam lica. U istom periodu teže je povrijeđeno 105, a lakše 459 lica.

“Nedjelja prevencije povreda u saobraćaju obilježava se širom svijeta i to svake četvrte nedjelje u aprilu, sa ciljem podizanja svijesti učesnika u saobraćaju i skretanja pažnje javnosti na teške posljedice koje saobraćajne nezgode ostavljaju na pojedince, njihove porodice i društvo u cjelini”, navodi se u saopštenju policije.

Oni su kazali da da će u okviru obilježavanja Nedjelje prevencije povreda u saobraćaju od 22. do 27. aprila svakodnevno realizovati nacionalne akcije pojačane kontrole saobraćaja, koje će se odnositi na kontrolu ponašanja pješaka u saobraćaju, kontrolu korišćenja sigurnosnih pojaseva, korišćenja mobilnih telefona od strane vozača u toku vožnje, kontrolu brzine kretanja, kontrolu prisustva alkohola i narkotika kod vozača i slično.

Teške posljedice saobraćajnih nezgoda, ističu iz policije, ogledaju se prvenstveno u velikom broju stradalih lica i izgubljenih života, teško povrijeđenih lica od kojih značajan broj i pored dugotrajnog i skupog liječenja postaju doživotni invalidi.

“Pojedinačne, a samim tim i porodične traume ostavljaju trajne posljedice kako na povrijeđena lica, tako i na njihove najmilije. Saobraćajne nezgode opterećuju i cijelo društvo i to kroz psihološki efekat koje teške posljedice ovih nezgoda izazivaju, te kroz enormne troškove liječenja koji uključuju i dugotrajnu fizikalnu rehabilitaciju i psihološku podršku, zatim troškove dugotrajnih sudskih postupaka, skupih vještačenja, različitih socijalnih davanja i slično”, navode iz policije.

Dodaju da i pored pozitivnih pomaka i povoljnijih statističkih pokazatelja u vezi sa stanjem bezbjednosti drumskog saobraćaja u Crnoj Gori od početka godine, i dalje zabrinjava svakodnevna pojava da značajan dio učesnika u saobraćaju ne poštuje saobraćajne propise i da svojim neodgovornim ponašanjem ugrožavaju kako svoj život i zdravlje tako i život i zdravlje ostalih učesnika u saobraćaju.

“Ljudski faktor, a u okviru njega težišno neodgovornost i nepažnja vozača, velika i neprilagođena brzina, upravljanje vozilom pod dejstvom alkohola i narkotika, upotreba telefona od strane vozača u toku vožnje, nekorišćenje sigurnosnih pojaseva, prelazak u suprotnu kolovoznu traku i dalje su glavni uzroci saobraćajnih nezgoda sa najtežim posljedicama”, ističu iz policije.

Apeluju na sve vozače i ostale učesnike u saobraćaju da svojim odgovornim ponašanjem i poštovanjem saobraćajnih propisa doprinesu opštoj bezbjednosti u saobraćaju na putevima u Crnoj Gori, pogotovo u toku predstojeće turističke sezone.

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci