Nikšić Vrijeme
0.8°C Malo oblačno

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Uskoro kontrole stomatoloških ordinacija u Crnoj Gori

pixabay.com
  • Autor onogost.me
  • 18.04.2023. u 08:39
Inspektori Uprave za inspekcijske poslove u saradnji sa Stomatološkom komorom Crne Gore u narednom periodu će da kontrolišu ambulante kako bi saznali koliko ljudi u našoj državi posao stomatologa obavlja bez licence, a taj broj nije zanemarljiv, kazao je izjavi za Portal RTCG predsjednik te strukovne organizacije spec. dr Vladimir Jovetić.

Jovetić je saopštio da je u Crnoj Gori u poslednje vrijeme sve više onih, koji, prema njegovim saznanjima, posluju bez tog dokumenta koji izdaje Stomatološka komora, pa je upitno njihovo znanje i stručnost.

“Veliki je priliv kolega iz drugih zemalja naročito Rusije, Ukrajine i Turske koji rade bez licence. Oni ne samo što otvaraju svoje ambulante, već rade i kod naših kolega pa moramo da pokrenemo to pitanje jer nećemo dozvoliti da neko nelegalno posluje”, kategoričan je Jovetić.

Kaže da nikome neće uskratiti pravo da radi, ali da se za to moraju ostvariti određeni uslovi i to se mora poštovati.

Inspektori, kako navodi, imaju ograničenje, jer ne smiju da provjeravaju privatne posjede, a dosta je ordinacija koje su otvorene u stanovima.

“Mogu da kontrolišu zvanične ordinacije pa treba odatle krenuti. Staćemo ovome na kraj, borićemo se da uspijemo jer je u pitanju povjerenje pacijenata i njihovo zdravlje”, navodi Jovetić.

Kaže da pacijenti ne mogu ni da štite svoja prava, ako ne znaju ni sami kome poklanjaju povjerenje.

“Država mora da se pozabavi tim pitanjem pod hitno”, poručuje Jovetić.

Naš sagovornik napominje da je mnogo studenta stomatologije iz Crne Gore na birou rada, blizu 90, i da nema potrebe davati prednost ljudima iz inostranstva kad imamo kadar za ovu granu medicine.

“Naši mladi kolege nemaju posla, a onda dođe neko sa strane i odmah se zaposli. Mi ne možemo tako ni da znamo koliko je lažnih diploma, tako da ne smijemo da poklanjamo povjerenje, svoje zdravlje, i na kraju život nekome ko nema ni dozvolu za rad”, kazao je Jovetić.

Kako ističe, najpoštenije bi bilo da se u potpunosti obustavi izdavanje licenci za rad strancima, i da se takva mogućnost ostavi samo naučnom kadru – profesorima koji treba da edukuje kadar na Medicinskom fakultetu.

“Ko god završi Stomatologiju na Medicinskom fakultetu UCG dobio je osnovu, jer taj zna da liječi zube, stavi plombu i izvadi zub. Od treće godine rade sve to, a šest godina studiraju. Poslije odrađuju i pripravnički rad uz nadzor starijih kolega, pa zašto tim ljudima ne dati šansu? Sad svako ko napravi reklamu bude genije, zato nije ni čudo što naši talentovani ljekari idu da rade po svijetu kad im se ovdje ne pruža šansa”, kazao je Jovetić.

Izdavanje licence za stomatologe iz Crne Gore košta 150 eura, a za strane državljane taj iznos je znatno veći – 1.200 eura za licencu koja traje godinu.

Licenca je javna isprava kojom se dokazuje stručna osposobljenost za neposredan rad i obavljanje stomatološke zdravstvene djelatnosti.

Doktoru stomatologije koji ima dozvolu za privremeni boravak i rad stranaca, u skladu sa Zakonom o strancima, kojim se uređuje boravak i rad stranaca, Komora može da izda privremenu licencu za rad.

Doktoru stomatologije, prema zakonu, licenca se može oduzeti privremeno, na period do pet godina ili trajno.

Izvor: rtcg.me

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci