Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

(VIDEO) Tamna voda iz gradskog kolektora se izliva u Zetu, Vodovod: Problem tretmana kanalizacionog mulja

screenshot
  • Autor Marija Goranović
  • 12.01.2025. u 20:54
Čitalac portala Onogošt poslao nam je nedavno snimak tamne voda koja se ispušta iz kolektora za prečišćavanje otpadnih voda u kanal Zete.

“Fekalije se iz kolektora ispuštaju direktno u kanal Zete”, glasio je njegov komentar, uz dostavljeni snimak, navodeći da problem traje mjesec i po dana.

Iz lokalnog preduzeća “Vodovod i kanalazacija”, za Portal Onogošt kažu da su upoznati sa problem, ali da nijesu imali direktne pritužbe građana ovim povodom.

“Ključni problem u ovom kontekstu je uklanjanje kanalizacionog mulja kao produkta procesa prečišćavanja otpadnih voda. Dio digestovanog mulja se miješa sa prečišćenom otpadnom vodom”, navodi se u odgovoru Vodovoda.

“Nepostojanje adekvatnog tretmana kanalizacionog mulja nije po ekološkim standardima, iako sam mulj prolazi proces digestije i kao takav je bezbjedan. Na PPOV Nikšić se prate, tj. analiziraju fizičko-hemijske karakteristike mulja”, kazali su iz Vodovoda stičući da je u toku nabavka opreme koja će dodatno osigurati da “proces prečišćavanja otpadnih voda bude u skladu sa propisanim standardima.”

Napominju da je ovo nacionalni problem i zahtjeva koordinaciju na svim nivoima djelovanja. Dodaju da servisiranje i održavanje opreme za tretman otpadnih voda predstavlja izuzetno izazovan posao, kako iz finansijskih razloga tako i zbog otežane komunikacije sa inostranim partnerima.

Iz Vodovoda objašnjavaju da se u Nikšiću, ali u Crnoj Gori, suočavaju sa problemom adekvatnog tretmana i odlaganja kanalizacionog mulja.

Priznaju da postoje različite tehnologije za tretman kanalizacionog mulja koje su primijenjene u svijetu, ali da trenutno nijedna od njih nije u potpunosti implementirana ili primjenjiva u Crnoj Gori.

“Proces prečišćavanja otpadnih voda je kompletan onda kada i za prethodno navedeno bude u primjeni adekvatna tehnologija koja će u potpunosti eliminisati negativan uticaj otpadnih voda na životnu sredinu. Zaokruživanje ovog procesa je, kao što je već istaknuto, nacionalni problem i rješavanje istog zahtjeva angažovanje različitih aktera na državnom i svim ostalim nivoima”, zaključuje se u odgovoru Vodovoda.

Javnost je još ranije upoznata sa činjenicom da se kanalizacioni mulj u postrojenju ne prerađuje, već samo taloži, te da su silosi za to namijenje odavno puni.

U evropskoj Direktivi 91/271/EEC o prečišćavanju komunalnih otpadnih voda, koja je usvojena u cilju zaštite životne sredine od nepovoljnih efekata ispuštanja komunalnih otpadnih voda, u okviru odredbi člana 14 navodi se da načini odlaganja moraju smanjiti nepovoljne efekte po životnu sredinu na najmanju moguću mjeru. Odredbama ovog člana takođe se zabranjuje odlaganje mulja u površinskim vodama. Direktiva o prečišćavanju komunalnih otpadnih voda uključuje odredbe kojima se štiti kvalitet mulja putem zahtjeva da otpadne vode budu podvrgnute predtretmanu pre ulaska u postrojenja za prečišćavanje komunalnih otpadnih voda, ukoliko je to zahtjevano, kako bi se obezbijedilo da tretman mulja koji nastane tim putem ne bude ometen i da se taj mulj može bezbjedno odlagati.

Perović: Bez transparentnosti u upravljanju kanalizacionim muljem

Dok u Vodovodu priznaju da je kanalizacioni mulj problem, za koji, makar trenutno, nemaju rješenja, ekolozi upozoravaju da nezakonitim i nepravilnim odlaganjem mulj ugrožava rijeku Zetu.

Ekolog i predsjednik Nevladine organizacije “Ozon” Aleksandar Perović kaže da je problematika upravljanja kanalizacionim muljem, koji je nus proizvod postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, prisutna od samog starta početka funkcionisanja tih važnih infrastrukturnih projekata u svim opštinama koje su ih izgradile.

Pored toga što, kako kaže, nemamo uređen sistem prerade kanalizacionog mulja, skreće pažnju i da nije  transparentno na koji se način rješava taj problem.

“Što ostavlja prostor za uključivanje inspekcijskih organa i obavještavanje javnosti o zatečenom stanju”, navodi on.

Na osnovu iskustva i praćenja te probletike, dodaje, da su imali pojave odlaganja u vodotoke, konkretno u Zetu, indirektno ili direktno, na što su upozoravali javnost.

“Ono što je aktuelno jeste formiranje radne grupe na državnom nivou za izradu pravilnika o načinu tretmana kanalizacionog mulja, čime će se urediti zakonski okvir, što je veoma bitno i u kontekstu proširivanja kanalizacione mreže i priključivanju više naselja na gradsko postojenje”, kaže Perović.

Skreće pažnju i da je potrebno ispratiti i odlaganje kanalizacionog mulja iz industrija koje imaju postrojenja, kako bi se prepoznali rizici i spriječile zloupotrebe.

“Rijeka Zeta, odnosno njen ekosistem, svakako su ugroženi nepravilnim i nezakonitim odlaganjem kanalizacionog mulja, što uzročno posledično djeluje i na zdravlje ljudi, tako da ćemo nastaviti sa aktivnostima koje imaju za cilj da se postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda dovede u funkciju koja je suština, te da se zaštiti javni interes i jedna od najvećih investicija za koju je Opština zadužena od kreditnih sredstava”, saopštio je Perović.

 

 

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci

    Današnjom uspješnom akcijom koordinisanom preko Operativno-komunikacionog centra 112, u saradnji sa Službom zaštite i spašavanja Nikšić i Službom zaštite i spašavanja Žabljak, spašeno je ukupno 14 osoba koje su bile zaglavljene u snijegu, u tri akcije.To je saopšteno iz MUP-a Crne Gore.
    U sklopu kontinuirane i aktuelne kampanje „Poštuj život, vrati oružje“, koju Uprava policije sprovodi već duži niz godina, u toku jučerašnjeg dana, u više gradova širom Crne Gore dobrovoljno je vraćeno 50 komada vatrenog oružja, 1516 komada municije, sedam komada ručnih bombi, djelovi vatrenog oružja i eksplozivno - detonirajuća sredstva. To je saopšteno iz Uprave policije.