Vlada predlaže strože kazne za seksualno nasilje nad djecom

- Autor onogost.me
- 22.04.2021. u 17:27
Vlada Crne Gore utvrdila je Predlog zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Crne Gore.
Predloženim izmjenama i dopunama obuhvaćena su sva krivična djela protiv polne slobode, a koja se tiču zaštite djece i nemoćnih lica.
“Za sva ova krivična djela predloženo je usvajanje strožih kazni zatvora, dok je za ona najteža predviđena mogućnost da učinilac bude kažnjen kaznom dugotrajnog zatvora u trajanju od četrdeset godina, što je najstroža kazna koju domaće krivično zakonodavstvo predviđa za najteža krivična djela”, saopšteno je iz Vlade.
U diskusiji je naglašeno da je cilj donošenja ovog zakona potreba hitne socijalno-kriminološke profilakse u društvenim uslovima i neodložne potrebe preventivnog djelovanja na potencijalne učinioce krivičnih djela protiv polnih sloboda i posebne zaštite djece.
Usvojen je Izvještaj o sprovođenju Strategije inkluzivnog obrazovanja u Crnoj Gori 2019–2025, za 2020. godinu.
“Kako se ovaj dokument odnosi na specifičan segment obrazovnog sistema, ocijenjeno je, uprkos otežanim uslovima izazvanim pandemijom COVID-19, da je uspješno realizovano 42 aktivnosti, u toku i/ili kontinuirano je njih 18, a nerealizovano 7”, saopšteno je iz Vlade.
Vlada je usvojila Izvještaj o realizaciji aktivnosti iz Programa sprovođenja Akcionog plana za primjenu Rezolucije Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija 1325 – žene, mir i bezbjednost (2019–2022) za period 2019–2020. godina.
“U Izvještaju je navedeno da je od ukupnog broja aktivnosti (40), realizovano 36 ili 90%, djelimično su realizovane tri, što u procentualnom smislu čini 7,5%, dok jedna aktivnost, koja čini 2,5% od ukupnog broja aktivnosti, nije realizovana”, navodi se u saopštenju.
Utvrđeni su pravilnici o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji Uprave za sport i mlade, Agencije za mirno rješavanje radnih sporova, Uprave za sport i mlade, Osnovnog suda u Rožajama i Osnovnog suda u Podgorici.
Odluku o obrazovanju Komisije
Vlada je donijela Odluku o obrazovanju Komisije za praćenje postupanja nadležnih organa u istragama slučajeva prijetnji i nasilja nad novinarima, ubistava novinara i napada na imovinu medija.
“Uzimajući u obzir značaj koji rješavanje napada na novinare i imovinu medija ima za crnogorsko društvo i dalji nastavak procesa evropskih integracija, odlučeno je da se formira nova Komisija, u cilju stvaranja bezbjednog ambijenta za izrečenu javnu riječ i slobodno vršenja novinarskog poziva”, navodi se u saopštenju.
Komisiju čine 12 članova, a za predsjednika je određen Mihailo Jovović.
“Zadatak Komisije je da utvrdi plan i dinamiku prikupljanja činjenica i utvrđivanja drugih okolnosti koje su u vezi sa istragama slučajeva prijetnji i nasilja nad novinarima, ubistava novinara i napada na imovinu medija, da u tu svrhu ostvari saradnju sa organima nadležnim za vođenje tih istraga, da na osnovu dobijenih informacija i sagledanih okolnosti u vezi sa vođenim istragama sačini pregled dosadašnjeg toka istraga i da pripremi mišljenje o djelotvornom načinu na koji bi se vođenje istrage moglo unaprijediti, te da u tu svrhu predloži konkretne mjere koje bi trebalo preduzeti. Mandat Komisije je dvije godine i može biti produžen za još dvije godine, ako Vlada Crne Gore ocijeni to potrebnim”, navodi se u saopštenju.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0


