Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Vujović: Nacrtom zakona zabranjena svaka kritika sudova i tužilaštva

ranko_vujovic1
Privatna arhiva
  • Autor onogost.me
  • 01.02.2017. u 12:02

Nacrt izmjena Krivičnog zakona problematičan je u dijelu koji se odnosi na javno iznošenje stavova o radu sudskih organa, ocijenio je šef Medijskog savjeta za samoregulaciju Ranko Vujović.

On je u intervjuu Pobjedi naveo i da se Nacrtom praktički zabranjuje svaka kritika sudova i tužilaštva i na taj način ograničava sloboda izražavanja.

Ministarstvo pravde 11. januara stavilo je na javnu raspravu Nacrt izmjena i dopuna Krivičnog zakonika koji je naišao na žestoke reakcije medijske zajednice i dijela nevladinih organizacija.

Kritika

”Sve javne institucije bi trebalo da budu pod lupom javnosti uključujući i sudstvo, i javnost bi trebalo da ima pravo da iskaže stav o njihovom radu. Da li će to biti kritika, odobravanje ili ponekad izlaganje poruzi kroz satire, ironiju ili humor manje je bitno. Ovako kako je definisan novi član 396a zabranjeno je kritikovati sud i tužilaštvo i čak može da se dobije zatvor do šest mjeseci ako se neko usudi da to učini. Prvi stav ovog člana predstavlja apsolutno ograničavanje slobode izražavanja”, kategoričan je Vujović.

Prema Nacrtu član 396a mijenja se i glasi: (1) Ko javno izloži poruzi sud ili državno tužilaštvo, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do šest mjeseci.

U stavu 2 piše da „ko prije donošenja pravosnažne sudske odluke javnom izjavom o postupku koji je u toku prekrši pretpostavku nevinosti ili je javnu izjavu dao u namjeri da povrijedi nezavisnost suda ili da utiče na državnog tužioca u obavljanju njegove funkcije ili da na drugi način ozbiljno ometa vođenje krivičnog postupka, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine“.

Vujović spornim ocjenjuje da je drugi stav ovog člana preširoko definisan i da je neadekvatna kazna od zatvora do jedne godine za ovu vrstu djela.

”Kazna zatvora do jedne godine za ovakvu vrstu djela je pretjerana. Može imati ograničavajući efekat na rad novinara i na njihove zagarantovane slobode”, poručio je Vujović.

 

Izvor: portlanalitika.me

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Borba za pravo na dom. Tako su iz Udruženja podstanara najavili protest ispred Skupštine 25. maja. Preko 30.000 podstanarskih porodica u Crnoj Gori konačno moraju da dignu glas, kaže predsjednik Udruženja Dragan Živković. Razloga je, kaže, mnogo.
Kako bi pomogli sugrađaninu Marku Raduloviću, kojem je potrebna transplantacija bubrega u klinici “Acibadem” u Turskoj, nikšićki muzičari i di-džejevi organizovaće humanitarnu svirku u nedjelju, 18. maja, na Trgu slobode.
Društvo mladih ekologa Nikšić (DMEN) organizovalo je trening pod nazivom „Upravljanje hemikalijama – rizici, opasnosti, obaveze“, u okviru projekta „Doprinos sigurnijem upravljanju hemikalijama“, uz podršku UNDP-a kroz kampanju podizanja svijesti o hemikalijama i upravljanju otpadom.