Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Za revitalizaciju mreže 22,4 miliona eura

cedis
Ilustracija
  • Autor onogost.me
  • 29.03.2019. u 12:10

Crnogorski elektrodistributivni sistem uveliko sprovodi pripreme za Projekat revitalizacije srednjenaponske i niskonaponske mreže. Projekat podrazumijeva zamjenu dotrajalih djelova dalekovoda, trafostanica i ugradnju novih elemenata mreže na ruralnim područjima Crne Gore, saopšteno je iz CEDIS-a.

Tokom naredne dvije godine, CEDIS će u Projekat revitalizacije srednjenaponske i niskonaponske elektroenergetske mreže, uložiti 22 miliona i 400 hiljada eura.

Za prvu godinu izvođenja radova opredijeljeno je oko 12 miliona i 400 hiljada eura za rekonstrukciju sedam 10kV dalekovoda: „Slap Zete“ u Danilovgradu, „Krute“ u Ulcinju, „Grahovo“ u Nikšiću, „Bijela“ u Šavniku, „Tomaševo“ i „Gubavač“ u Bijelom Polju i „Dolac“ u Beranama.
Kako je saopšteno iz CEDIS-a početkom marta počele su inspekcije na jednom od najstarijih dalekovoda u Crnoj Gori – DV 10 kV „Slap Zete“, koji se napaja iz TS 35/10 kV „ Danilovgrad“.

Riječ je o dalekovodu dužine 50 km, na kojem inspektori treba da obiđu 621 stubno mjesto na pretežno brdskom i često neprohodnom terenu.

Ranko Šaranović, glavni inženjer za nadzemne vodove u Službi održavanja Regiona 2, koji je kao dobar poznavalac tog dijela mreže, predvodio ekipu na terenu, ističe da je ovaj projekat izuzetno značajan jer će se revitalizovati mreža građena 60-tih godina prošlog vijeka.

“Na DV “Slap” mijenjaju se stubovi, izolatori, užad. Umjesto bakarnog užeta, presjeka 35 mm2, ugradiće se novo aluminijsko uže, presjeka 50 mm2, a rekonstruisaće se i stubne trafostanice, niskonaponski ormari, SN blokovi, VN osigurači, rastavni osigurači, što će znatno podići pouzdanost i kvalitet napajanja električnom energijom pripadajućih korisnika. Pored toga, na svakom odcjepnom mjestu ugrađujemo rastavljače, a to će značiti manje prekida i manje posla za montere”, kaže Šaranović.

Takođe, aktuelni su i inspekcijski radovi na dalekovodu 10 kV „Grahovo“ koji električnu energiju dobija iz TS 35/10 kV „Vilusi“, na dalekovodu 10 kV „Tomaševo“ koji se napaja iz TS 35/10 kV „Čokrilje“ u Bijelom Polju, kao i na dalekovodu 10 kV „Krute“ u Ulcinju.

Inspekcija za ostale dalekovode koji će se, prema Ugovoru, raditi u ovoj godini (DV 10 kV „Gubavač“ u Bijelom Polju, 10 kV dalekovod „Dolac“ u Beranama, DV 10 kV „Bijela“ u Šavniku) počeće u aprilu.

Inspektori Konzorcijuma na terenu određuju tačnu lokaciju stuba, odnosno GPS tačku i vežu je za GIS (geografsko-informacioni sistem) platformu, koja već postoji za svaki dalekovod.

Planovi, kao i detaljni podaci o realizovanim radovima u okviru Projekta, biće uključeni u GIS, čime je omogućen precizan uvid u stanje mreže bez izlaska na teren.

“CEDIS je odlučan da kroz buduće investicije u revitalizaciju, rekonstrukciju i modernizaciju postojećih, kao i izgradnju novih elektroenergetskih objekta u crnogorskim opštinama, elektrodistributivni sistem dovede do nivoa koji će svim korisnicima obezbjediti kvalitetno i sigurno napajanje električnom energijom”, kazao je Ivan Brajović, šef Centra za održavanje 10 i 0,4kV mreže.

Podsjećamo, da će u okviru Projekta tokom naredne dvije godine biti rekonstruisano oko 480 km srednjenaponske mreže i osam hiljada stubnih mjesta, kao i oko 990 km niskonaponske mreže i 28 hiljada stubnih mjesta.

Najveći dio sredstava biće izdvojen za revitalizaciju mreže sa koje se napaja ruralno područje opština na sjeveru države.

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Šesnaest osoba uhapšeno je prethodne večeri, tokom koje su, u sjevernoj, zapadnoj i južnoj regiji Crne Gore kontrolisane ukupno 2.044 osobe, od čega 62 operativno interesantna lica, saopštila je Uprava policije.
Ekološka inspekcija je u periodu od 1. januara do 30. juna 2025. godine izvršila ukupno 691 inspekcijski pregled. Od tog broja, 295 pregleda bilo je planirano kao redovno, 289 je sprovedeno po inicijativi građana i institucija, dok je 107 imalo kontrolni karakter, saopšteno je iz Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera.