Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Bibliotekar preporučuje – “Izgubljene iluzije“

image1
Privatna arhiva
  • Autor onogost.me
  • 04.10.2020. u 06:12

Onore de Balzak je rođen je 1799. godine. Bio je dramaturg, pripovijedač i francuski romanopisac. Jedan od onih koji su pisali realistične romane.

Rodio se u građanskoj porodici i planirao je advokatsku karijeru. No, pošto nije nikada dobijao dovoljno topline i ljubavi od svoje porodice, 1820. godine je raskinuo sve veze sa njom. Tada je odlučio da se preseli u Pariz te posveti život književnosti.

Pomalo se razočarao kada nije uspio da ostvari književnu karijeru na brz i lak način te se posvećuje sumnjivim poslovima. Neuspjeli poslovi i razne špekulacije dovode ga do velikih problema sa novcem. Nakon toga posvetio se književnosti i neumorno radio čitav život kako bi vratio tada nastale dugove.

1829. godine izdaje roman “Šuani” i to je jedan dio koji je činio “Ljudsku komediju”. U “Ljudskoj komediji” opisao je svoje viđenje francuskog društva početkom 19. veka. U vrlo kratkom razdoblju od samo dvadeset godina stvorio je više od stotinu djela. Njegovi najpoznatiji romani su: “Izgubljene iluzije”, “Čiča Gorio”, “Rođak Pons”, “Seljaci”, “Rođaka Bet”, “Luj Lamber”.

Umro je u Parizu, potpuno iscrpljen radom i vraćanjem dugova u 51. godini života, 1850. godine.

“Izgubljene iluzije”    

Trilogija “Izgubljene iluzije” spada u djela koja su Balzaku zadala najviše muke pri stvaranju. Smatra se najznačajnijim i najdužim djelom u međusobno povezanim Balzakovim romanima pod zajedničkim nazivom “Ljudska komedija”. Sedam godina razdvaja objavljivanje prvog i poslednjeg djela romana. Na početku, Balzak je namjeravao samo da uporedi palanačke naravi sa pariskim životom, žigošući obmane koje imaju jedni o drugima. Prvobitna zamisao razvijala se i dobila mnogo šire razmjere. Roman nije postao samo slika individualnog života Lisjena de Ribamprea, mladića koji vjeruje da je veliki pjesnik, i žene koja ga voli. Odnosi koji postoje između Pariza i provincije, i neodoljiva kobna privlačnost prestonice, otkrile su Balzaku savremenog mladića u jednom novom vidu kroz novinarstvo koje je smatrao krvavom ranom devetnaestog vijeka.      

Odlomak

Daleko od toga da ga obeshrabri, jarost odgurnutog ambicioznog čovjeka davala je Lisjenu novu snagu. Kao svi ljudi koje je nagon doveo u neku visoku oblast, gdje stižu prije nego što mogu da se održe u njoj, on se zaricao da će žrtvovati sve da bi ostao u visokom društvu.

Ukoliko želite da uronite u divni svijet literature i pronađete djela velikih svjetskih klasika, kao i djela na psihološke, kriminalističke, ljubavne , avanturističke teme, i ako vam je potrebna stručna literatura, JU Narodna biblioteka “Njegoš” i NVO Društvo prijatelja biblioteke “Njegoš” vas pozivaju da se učlanite u Biblioteku “Njegoš”. Godišnja članarina iznosi pet eura. U okviru biblioteke, koja se nalazi u zgradi Dvorca Kralja Nikole, postoji čitaonica gdje možete provesti sate čitajući zanimljiva štiva. Jedna poslovica kaže da: Dobru knjigu čini dobar čitalac, zato vas željno očekujemo.

Ivan Lješković

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Nevladina organizacija "Mozaik" upriličiće sjutra u lokalu "Propaganda", u 14h, izložbu likovnih radova osoba s invaliditetom i prateću panel diskusiju na temu „Aktivno učešće osoba s invaliditetom kroz kulturu“.