Bibliotekar preporučuje – “Rani jadi”

- Autor onogost.me
- 03.11.2019. u 07:05
Danilo Kiš (22. februar 1935. - 15. oktobar 1989), romansijer, pripovjedač, esejista, dramski pisac, prevodilac sa ruskog, francuskog i mađarskog jezika.
Najvažnije nagrade: NIN – ova nagrada, Goranova nagrada, Andrićeva nagrada, Veliki zlatni orao Nice… Djela Danila Kiša prevedena su na sve veće svjetske jezike.
Tema romana “Rani jadi” su doživljaji iz djetinjstva Andreasa Sama i oni se najviše pamte. Vrijeme i zaborav proguta sve ostalo. Svako u ranoj mladosti doživi neku muku, tugu, bol…
Dječak Andreas Sam je to doživio i osjetio veoma rano. Život je satkan od malih doživljaja, a Sam je osjetljiva duša koja burno reaguje, i njegova mašta je živa i nemirna.
Odlomak:
”S jeseni kad počnu vetrovi, lišće divljeg kestena pada strmoglavce, s peteljkom naniže. Onda se čuje zvuk: kao da je ptica udarila kljunom o zemlju. A divlji kesten pada bez i najmanjeg vetra, sam od sebe, kao što padaju zvezde – vrtoglavo. Onda udari o tle s tupim krikom. Ne rađa se kao ptica iz jajeta, postepeno, nego se odjednom rasprsne dlakava ljuštura, iznutra beličastoplava, a iz nje iskaču vragolasti, tamni melezi, zacakljenih obraza, kao jagodice nasmejanog crnca.”
Ukoliko želite da uronite u divni svijet literature i pronađete djela velikih svjetskih klasika, kao i djela na psihološke, kriminalističke, ljubavne , avanturističke teme, i ako vam je potrebna stručna literatura, JU Narodna biblioteka “Njegoš” i NVO Društvo prijatelja biblioteke “Njegoš” vas pozivaju da se učlanite u Biblioteku “Njegoš”. Godišnja članarina iznosi pet eura. U okviru biblioteke, koja se nalazi u zgradi Dvorca Kralja Nikole, postoji čitaonica gdje možete provesti sate čitajući zanimljiva štiva. Jedna poslovica kaže da: Dobru knjigu čini dobar čitalac, zato vas željno očekujemo.
Ivan Lješković
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Kultura
- u
- 0
- Kultura
- u
- 0
- Kultura
- u
- 0




