Nikšić Vrijeme
0.8°C Malo oblačno

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

“Naša ideja je da stvorimo jednu pravoslavnu crkvu, eparhije SPC u CG da budu dio rješenja”

predsjednik_2
gov.me
  • Autor onogost.me
  • 04.02.2020. u 21:44

Predsjednik Crne Gore, Milo Đukanović, rekao je da vjeruje da će biti dijaloga između premijera Duška Markovića i mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija o Zakonu o slobodi vjeroispovijesti, i da tu nema drugog izbora, jer država neće pristati na ucjene.

On je gostujući na Javnom servisu komentarisao aktuelna dešavanja u Crnoj Gori i poručio da nema nikakve dileme da je "istorijsko pravo savremene Crne Gore za obnovu autokefalnosti" utemeljeno. 

On kaže da se mora obezbjediti zadovoljavanje vjerskih prava za 45% Crnogoraca, jer kako navodi SPC negira crnogorski nacionalni identitet i da je opasnost po državu što se SPC koristi kao instrument za rušenje države.

"Srbi u Crnoj Gori imaju svoju srpsku crkvu, moramo stvoriti takvu mogućnost i za pravoslavne Crnogorce. Jedno od rješenja je da Srbi u Crnoj Gori imaju SPC, a Crnogorci Crnogorsku crkvu. Ali to nije optimalno rješenje. Zato je bio naš predlog možemo li doći do rješenja kojim ćemo doći do pomirenja pravoslavnog bića. Zato smo došli do ideje formiranja pravoslavne crkve u Crnoj Gori. Pokušavamo da sa razumnim pozivima animiramo učesnike. Zašto eparhije SPC u Crnoj Gori ne bi bile dio tog rješenja. Jedna od spekulacija i manipulacija koju plasira SPC je da mi otimamo imovinu da bismo je ustupili CPC. Nije uloga države da arbitrira između te dvije crkve, naša ideja je da pokušamo da stvorimo jednu pravoslavnu crkvu u Crnoj Gori koja bi okupila i Srbe i Crnogorce koji bi zaista pokušali da se ponašaju u duhu sa ustavnopravnim sistemom i sa onim što su kanoni same te crkve", ističe Đukanović, podsjećajući na kanon iz 451. sa Vaseljenskog sabora koji kaže da kanoni crkve prate organizaciju države.

On je poručio i da se vara onaj ko misli da će istrajnošću u organizaciji litija, državu natjerati na kapitulaciju.

Kazao je i da u ovom momentu Crna Gora stabilna država, koju štite nadležne institucije.

Đukanović je poručio i da SPC time što ne želi da se registruje, želi da se predstavi kao neko ko je iznad države i da pošalje poruku da je Crna Gora teokratska država. 

"Na tu dilemu definitivno treba da odgovori politika, ali tu dilemu mora svaki građanin sebi postaviti, dakle ko god se opredijelio da živi u ovoj zemlji, ko god ima potomstvo, ili planira da ima potomstvo mora razmišljati da li će tom potomstvu da ostavi srednjovjekovnu teokratsku srpsku državu Crnu Goru, ili ćemo da tom potomstvu ostavimo građansku državu, državu multietičke demokratije sa usvojenim evrospkim sistemom vrijednosti, državu u kojoj će svi građani i sve vjerske zajednice imati ista prava i ravnopravan položaj", naveo je Đukanović 

Na pitanje zašto Crnogorci sjede skrštenih ruku gledajući šta se dešava u Crnoj Gori, dozvoljavajući da SPC na protestima negira njihov identitet i državu, Đukanović kaže da neće pozivati Crnogorce da izađu na ulice. On upozorava da ne treba niko da raspiruje strasti i pravi kontra mitinge, te da su državni organi ti koji treba da obave svoj posao.

Đukanović navodi da pada broj Crnogoraca u Srbiji, a raste broj Srba u Crnoj Gori i da to pokazuju popisi te da to govori da Srbi u Crnoj Gori nisu ugroženi.

Đukanović je komentarisao i crtanje trobojki i saopštio je da se očigledno suočavamo sa perfidno medijsko političkom propagandom koja pokušava Crnoj Gori servirati, kako kaže, infatilne podlosti, a jedna od tih je zašto se buniti protiv toga kad je to zastava Kralja Nikole.

"To pokušavaju oni koji su opoganili i trgove i hramove, time što su pozivali na proslavu velike narodne skupštine koja je poništila Crnu Goru. Moraju svi shvatiti da se na taj način ne može razgovarati sa Crnom Gorom. Moraju razumjeti da je ovo nova Crna Gora koja ne dozvoljava nikome da nas neko obmanje, niti da nam bilo šta podmeće. Dovoljno smo i politički svjesni da nećemo nasjesti na takve manipulacije", rekao je on.

Đukanović kaže da je pretenciozno i problematično predstavljanje mitropolita Amfilohija kad kaže da govori sa trona Svetog Petra Cetinjskog.

"Sveti Petar je predvodio Crnu Goru u teškim borbama za oslobođenje i naše dostojanstvo. Petar I je bio vladar, po mom uvjerenju i sa najdubljim tragom u crnogorskoj istoriji, koji je Crnogorce pozivao na mir, a ne na svađu, to je bio mitropolit koji je poštovao Crnu Goru i njenu nezavisnost i kojeg je narod birao i poštovao. Nasuprot tome, mi danas imamo mitropolita Amfilohija koji o Crnoj Gori ne govori sa poštovanjem, veoma često govori da je crnogorska nacija komunistička izmišljotina koju je po nalogu Komunističke partije formirao Milovan Đilas. Govori o Crnogorcima kao o komunističkom nakotu i kopiladima, o Crnogorskom jeziku govori kao o izmišljotoni koji ugrožava srpski nacionalni identitet. Zato tvrdim da je vrlo pretenciozno i suštinski vrlo netačno da nam se mitropolit Amfilohije oglašava sa trona Svetog Petra Cetinjskog. On je to što jeste, on je mitropolit MCP u sastavu SPC, kojeg postavlja srpski patrijarh i koji ima mogućnost da, kada god bi mitropolit Amfilohije uradio nešto što nije u duhu srpskih nacionalnih interesa i u duhu interesa SPC, ga ne samo smijeni, nego i raščini", objasnio je Đukanović.

Đukanović smatra da ključna dilema nije oko zakona ili imovine, već o državi.

Tvrdi da postoje tri linije udara na državu Crnu Goru.

Prema njegovim riječima, prva linija je crkvena jer se Srpska pravoslavna crkva "opire registraciji" u Crnoj Gori i ne želi da bude dio pravnog sistema, iako je to slučaj sa SPC u Srbiji.

On kaže da nije tačno da je crkva starija od države jer Crna Gora vuče kontinuitet od 1078. i tvrdi da je crkva učinila sve da ne bude države Crne Gore, te da šalje poruku da treba da bude teokratija.

Druga linija otpora je prosrpska opozicija, kaže Đukanović i navodi da je njihova ambicija da preuzmu vlast mimo volje građana i mijenjaju karakter države dok je na kraju ne ugase.

On je podsjetio da iz Demokratskog fronta svojataju litije i rekao da je Andrija Mandić kazao da su oni pozvali ljude na ulice i da je koristio termin "naši sveštenici".

"Treća linija udara su ideolozi i akteri velikosrpskog državnog nacionalizma iz okruženja", ističe Đukanović navodeći da je  centrala u Srbiji, ali i ne samo u Srbiji.

On smatra da oni iskazuju stav da Crna Gora nije suverena država i da pokušavaju samozvano da štite srpski narod u Crnoj Gori negirajući građanski karakter države.

Đukanović kaže da se po njegovom sjećanju ovo danas ne razlikuje od početka devedesetih kada je Radovan Karadžić zapomagao prema Slobodanu Miloševiću da riješi pitanje Srba i da to sada radi Mandić prema Aleksandru Vučiću.

Đukanović navodi da DPS ne utiče na svoje članove u koju će crkvu ići, ali podsjeća da su zajedno gradili pravac u kom se kreće Crna Gora, a da se na litijama na koje idu i članovi DPS šalju poruke o rušenju Crne Gore.

"Ne možete biti dvije ličnosti u jednoj osobi. Opredijelite se ako želite da zajedno gradimo crnogorsko društvo kao demokratsko i proevropsko, onda se morate izuzeti iz onih djelova crkvenih manifestacija na kojima se atakuje na državu Crnu Goru, ili to znači da ste se predomislili i formalizovaćemo vašu odluku. DPS ne ograničava prava ljudi. Da li neko od onih koji su članovi, simpatizeri, birači učestvuju na tim litijama. Već sam rekao da DPS ne ograničava svojim simpatizerima u koju crkvu da idu. Mi poštujemo vjerska prava svojih članova i samo vodite računa o jednom - nemojte da budete zloupotrebljeni da poništavate ono što je vaše djelo, vi ste zajedno sa nama obnovili nezavisnost i suverenost", poručio je Đukanović

 

 

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Demokratska partija socijalista pozvala je predsjednika Opštine Nikšić Marka Kovačevića da "jednom stane iza svojih riječi". Oni su kazali da ostaje da se vidi da li će Demokrate stati iza riječi predsjednika Skupštine opštine Nikšić Nemanje Vukovića, koji dolazi iz njihovih redova i da li će dizanjem ruke za izglasavanje nepovjerenja Kovačeviću, sa riječi preći na djela.