NSD podnijela krivičnu zbog protjerivanja srpskih državljana

- Autor onogost.me
- 30.01.2021. u 12:08
Reagujući na odluku Uprave policije da izrekne zabranu ulaska u Crnu Goru do 1. maja za osam državljana Srbije, koje je angažovala Nova sprska demokratija (NSD) uoči martovskih izbora, iz te partije danas je saopšteno da su podnijeli krivičnu prijavu protiv pet osoba zbog osnovane sumnje da su izvršili krivično djelo iz čl.417.st.1 Krivičnog zakonika Crne Gore (nesavjestan rad u službi).
Predsjednik Opštine Nikšić, Milutin Simović, kako se navodi u prijavi, sumnja se da je podstrekivao načelnika regionalne granične policije Crne Gore, Janka Radosavovića, i komandira SP Nikšić Darka Mađarića da izvrše krivično djelo, a Radosavović, Mađarić, Predrag Vučinić, inspektor za strance i Dejan Andrić načelnik odsjeka za strance su „neposrednim naredbama svojim podređenim omogućili da se djelo izvrši“.
U obrazloženju prijave navodi se da je osam državljana Srbije 21. januara sa urednim ličnim dokumentima, došli u Nikšić i uredno prijavili svoj boravak u apartmanima „Krsmanović“, koju su po svojoj dužnosti izvršili prijavu CB Nikšić.
„Ova grupa lica je u Crnu Goru došla po pozivu Nove srpske demokratije radi pružanja IT usluga, a „radi se o organizaciji i uredjenju podataka i elektronske obrade baze članstva ove stranke kroz primjenu novih tehnoloških rješenja radi nesmtanog i efikasnijeg funkcionisanja“. Sa korisnikom usluga oni su zaključili Ugovore o djelu u trajanju od 25.01.2021. g. do 10.02.2021. g. koji su stavljeni na uvid ovlašćenim radnicima Granične policije CB Nikšić“, navodi se u obrazloženju.
Ističu da je svim navednim licima otkazan „boravak u Crnoj Gori do 90 dana i zabranjen ulazak u Crnu Goru do 01.05.2021.g.“, kao i da moraju napustiti Crnu Goru od 01.02.2021. godine.
„Ovako ponašanje nadležnih organa je u kranjem neprimjerno. Lica su legitimno ušla u Crnu Goru, porijavljen je njihov boravak policiji, a pozivanje na čl.39 Zakona o strancima da njima „nije izdata dozvola za privremni boravak“ je propust nadležnih organa, a ne nikako ovih lica. Nadležni organi su imali dovoljno vremena da od 21.01.2021.g. do 29.01.2021.g. izdaju te dozvole, što nijesu učinili. Pozivanje na čl.40. istog zakona da ovim licima nije izdata dozvola za privremeni boravak i rad nije bila njihova obaveza, već naručioca posla. Dakle radi se se o klasičnoj nepravilnoj primjeni materijalnog prava“, stoji u obrazloženju.
Poslanik DF-a i funkcioner Nove, Milutin Đukanović na današnjoj pres konferenciji za novinare kazao je da njihovi gosti nijesu bili kriminalci, ni prodavci droge, ni sumnjivi biznismeni već ozbiljni obrazovani ljudi, koji se nijesu krili niti bježali.
On je saopštio da je Milova partija poražena od građana, ali nije još izgubila u policiji, tamo su, prema njegovim riječima, posljednje jedinice za zastrašivanje.
„Budimo zajedno, budimo jaki, budimo glasni da nas svi čuju odavno je sve gotovo. Odavno je i on politički gotov, sve ovo do sada je na silu i toj sili je dosao kraj, a presudu tome konačno će ispisati svojom glavom svojim srcem svojom rukom ogromna većina slobodnih građana Nikšića“, kazao je Đukanović.
Na današnjoj konferenciji čuo se i komentar advokata na pravnu stranu protjerivanja srpskih državljana. Advokat Vera Mijanović istakla je da je rješenjem prekršeno pravo stranaca da se slobodno kreću, koje im je zagarantovano međunarodnim konvencijma.
„Ovih osam državljana ušlo je legalno u Crnu Goru oni su slobodni građani, mogli su svih 89 da pregovaraju sa bilo kim od nas i stupe u obligacione odnose. Ne može ni meni, ni njima niko da zabrani da sklopimo ugovor, a obaveza prema državi je da, ako se stupi u odnos sa strancem da to prijavimo, da državama uzme porez“, saopštila je Mijanović.
Ona je obrazlažući protjerivanje kazala da ono nema veze sa primjenom Zakona o strancima na koje se pozivaju u policiji, dodajući da će savjetovati da se rješenje o protjerivanju „napadne, bez obzira što se žalbom ne odlaže izvršenje“, da bi, kako je kazala, dokazali da nije zakonito, jer je „ovo progon iz političkih razloga“.
I advokat Dragomir Ćalasan ocijenio je da su srpski državljani sasvim legitimno ušli u Crnu Goru, legitimno se prijavili, zaključili ugovor o djelu i obavljali svoje poslove.
„Međutim, smetalo je to što se radi za stranku i zbog toga su protjerani. Mogli su oni da donesu sasvim drugačiju odliku, jer mogli su da novčane kazne lica koja su bili poslodavci, mogli su da urade bilo šta – njima je bio interes da se ta lica eliminuši iz Crne Gore i to je suština problema“, naveo je Ćalasan, dodajući da se nekoliko mjeseci unazad u Nikšiću “nije moglo ući u kafiće od Albanaca koji su radili na građevinama, te da ljudi nijesu imali ovakve dozvole i nijesu protjerivani”.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Politika
- u
- 0
- Lokalni Izbori 2025, Politika
- u
- 0
- Lokalni Izbori 2025, Politika
- u
- 0



