“Rad za moj grad”: Prenos državnog zemljišta i objekata Opštini Nikšić

- Autor onogost.me
- 04.04.2025. u 13:07
Oni su u saopštenju za javnost oblazložili četvrti zahtjev.
“Nikšić se već godinama suočava sa ozbiljnim problemom nedostatka kontrole nad sopstvenim prostorom i objektima koji bi trebali biti generator razvoja, a umjesto toga stoje neiskorišćeni i devastirani. Državno zemljište (u vlasništvu EPCG) oko jezera Krupac i Slano, objekti poput kasarne na Zeti ili Instituta crne metalurgije, i brojni drugi objekti već decenijama predstavljaju potencijal za ekonomski, turistički i društveni razvoj, ali zbog birokratske inertnosti i centralističkog odlučivanja ne donose nikakvu korist lokalnoj zajednici”, navodi se u zahtjevu grupe birača.
Prenos ovih objekata i zemljišta Opštini Nikšić nije samo pitanje administrativnog upravljanja, već, kako kažu, nužan preduslov za revitalizaciju grada, zaustavljanje iseljavanja stanovništva i stvaranje realnih razvojnih šansi.
“Lokalna zajednica najbolje razumije svoje potrebe i potencijale, i jedina je u stanju da na adekvatan način valorizuje svoje resurse. Na prostoru jezera Krupac i Slano, koje ima jedinstvenu turističku i ekološku vrijednost, moguće je razviti turističku infrastrukturu, sportsko-rekreativne sadržaje i nove privredne djelatnosti. Prenos ovog zemljišta omogućio bi pokretanje malih i srednjih preduzeća, porodičnih biznisa, hotela, kampova i drugih turističkih kapaciteta”, navodi se u saopštenju.
Ova investicija, smatraju oni, vratila bi Nikšić na turističku mapu regiona i otvorila stotine novih radnih mjesta.
Sličan potencijal, ističu, imaju i zapušteni objekti poput kasarne na Zeti ili Instituta crne metalurgije.
“Prenamjenom kasarne u savremeni centar socijalne zaštite, dom za stare, dnevni centar za osobe s invaliditetom ili narodne kuhinje, grad bi mogao značajno unaprijediti socijalnu politiku i inkluziju građana kojima je pomoć najpotrebnija. Institut crne metalurgije može ponovo postati centar stručnosti, inovacija, istraživanja i razvoja privrede grada. Ovako važni objekti ne smiju i ne mogu ostati pod ingerencijom centralne uprave koja nema ni kapacitet ni volju da ih adekvatno valorizuje”, navodi se u saopštenju.
Evropska povelja o lokalnoj samoupravi, kao i preporuke Evropske komisije, jasno ukazuju, navode oni, da je lokalna samouprava najbliža građanima i najkompetentnija za upravljanje lokalnim resursima.
“Uspješni primjeri iz Evrope, poput Švajcarske ili Njemačke, dokazuju da decentralizacija upravljanja imovinom i zemljištem direktno doprinosi ekonomskom razvoju, zapošljavanju i boljem kvalitetu života građana. Tražimo od Vlade Crne Gore jasno opredjeljenje i konkretne korake ka hitnom prenosu zemljišta i navedenih objekata na lokalnu samoupravu Nikšića. Ovaj zahtjev nije političko pitanje, već egzistencijalna potreba svih građana Nikšića koji su svjedoci kontinuirane stagnacije grada. Vaša spremnost na ovaj korak biće jasan dokaz da ste zaista odlučni u namjeri decentralizacije, te da želite podržati ravnomjerni razvoj čitave države, posebno Nikšića, koji je predugo trpio nepravdu. Ukoliko Vlada ignoriše ovaj zahtjev ili izostane pozitivan odgovor, to će biti direktna poruka građanima Nikšića da ih država doživljava kao drugorazredne građane bez stvarne volje za razvoj i napredak. Suprotno tome, pozitivno izjašnjenje o ovom pitanju značiće početak ozbiljne saradnje i partnerstva za bolju budućnost Nikšića i njegovih stanovnika. Vrijeme je da Nikšić preuzme kontrolu nad svojim razvojem, da iskoristi sopstvene potencijale i pokaže da može biti primjer uspješnog i održivog razvoja za čitavu Crnu Goru”, zaključuju se u zahtjevu grupe birača “Rad za moj grad”.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Lokalni Izbori 2025, Politika
- u
- 0
- Lokalni Izbori 2025, Politika
- u
- 0
- Lokalni Izbori 2025, Politika
- u
- 0