Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

U državnim institucijama će se zaposliti još 673 radnika

marina2
PR Centar
  • Autor onogost.me
  • 24.01.2018. u 12:54

Programom pristupanja Crne Gore PPCG Evropskoj uniji 2018 – 2020, koji bi Vlada trebalo da usvoji početkom februara, planirano je, između ostalog, zapošljavanje još 673 ljudi u državnim institucijama, u cilju jačanja administrativnih kapaciteta.

Ministarstvo evropskih poslova MEP je, nakon sprovedenih javnih konsultacija i javne rasprave, organizovalo okrugli sto povodom izrade PPCG kojem su, prisustvovali predstavnici institucija i civilnog sektora.

Kako je saopšteno iz MEP-a, PPCG je strategijski dokument, koji obuhvata obaveze za 33 pregovaračka poglavlja, koje se odnose na preuzimanje pravne tekovine Evropske unije EU.

Državna sekretarka u MEP-u, Marina Vujačić, kazala je da je PPCG najvažniji strategijski dokument koji predstavlja tabelarni prikaz od prvog dokumenta usvojenog 2014. godine, a odnosi se na plan institucija, odnosno vremenski okvir prenošenja pravne tekovine EU.

Kako je navela, Program koji bi Vlada trebalo da usvoji početkom februara predstavlja plan za izradu i utvrđivanje pravnog okvira u koji spadaju zakoni i podzakonska akta.

Prema njenim riječima, PPCG pruža kvalitetan pregled relevantnog zakonodavstva za poglavlja, institucije koje su zadužene za njihovo sprovođenje, stepen usklađenosti sa pravnom tekovinom EU i rok za potpuno usklađivanje u slučaju djelimične usklađenosti.

Takav dokument, smatra Vujačić, omogućava brže i operativnije praćenje, koordinaciju i sagledavanje aktivnosti svih ključnih nosilaca procesa.

“Kako bismo na strateški, sveobuhvatan i pregledan način definisale obaveze, obim i dinamiku reformi koje su potrebne za dalje prilagođavanje Crne Gore pravnoj tekovini EU, pristupili smo upravo izradi trogodišnjeg programa, zbog neophodnosti što preciznijeg planiranja i međusobne koordinacije između različitih institucija”, precizirala je Vujačić.

Dokumentom će se, kako je navela, okvirno odrediti obaveze koje je potrebno ispuniti do 2020. u cilju postizanja unutrašnje spremnosti za članstvo u EU.

“Vremenski okvir PPCG-a određen je kako bi obaveze pratila i izvršavala aktuelna Vlada do kraja svog mandata. Te obaveze podrazumijevaju dalji rad na usklađivanju domaćih propisa sa evropskim, i što je još važnije – jačanje kapaciteta za njihovu kvalitetnu primjenu koja donosi vidljive i mjerljive rezultate, odnosno suštinske promjene za građane”, kazala je Vujačić.

Kako je precizirala, do 2020. godine planirane su ukupno 693 obaveze, od čega 126 u strategijskom, i 567 u zakonodavnom dijelu.

Generalna direktorica za pravnu tekovinu EU u MEP-u, Dragana Marković, kazala je da je pred Crnom Gorom najzahtjevnija faza pregovaračkog procesa.

Kako je navela, u strategijskom dijelu, PPCG-om je za trogodišnji period najveći broj dokumenata planiran za poglavlja 20, 24, 26, 23 i 19.

“Institucije koje su planirale donošenje najvećeg broja strategijskih dokumenata su ministarstva ekonomije, unutrašnjih poslova, održivog razuvoja i turizma, finansija i kulture”, precizirala je Marković.

U zakonodavnom okviru je, kako je kazala, planirano donošenje 132 zakona i 435 podzakonskih akata.

“Najveći broj obaveza u zakonodavnom dijelu planirala su ministartva poljoprivrede, ekonomije, održivog razvoja i turizma, finansija i zdravlja”, precizirala je Marković.

Prema njenim riječima, što se tiče administrativnih kapaciteta, planirano je ukupno 673 zapošljavanja, i to najviše u poglavljima 27, 1, 23, 12 i 11.

“U pogledu institucija, najveću potrebu za zapošljavanjem u ovom trogodišnjem periodu imaće Uprava za inspekcijske poslove, Ministarstvo poljoprivrede, Uprava za bezbjednost hrane, Ministarstvo održivog razvoja i turizma, Agencija za zaštitu životne sredine, Zavod za meteorologiju i Uprava carina”, dodala je Marković.

 

Izvor: MINA

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci