Žustre reakcije na preporuke DIK-a: Kako su države regiona omogućile Kovid pozitivnima da glasaju
- Autor onogost.me
- 08.08.2020. u 06:36
Nevladine organizacije, ali i partije vlasti i opozicije gotovo unison su juče kritikovale odluku Državne izborne komisije, koja je u uputstvu ,,za održavanje izbora u cilju epidemiološke zaštite birača“ preporučila - da se na predstojećim parlamentarnim izborima uskraćuje pravo glasa biračima koji su na bolničkom liječenju od korona virusa, kao i onima koji su u karantinu van mjesta prebivališta.
DIK je objavio preporuke u kojima je između ostalog rečeno da ,,lica koja su stavljena u institucionalni karantin mogu da ostvare svoje biračko pravo ukoliko se objekat karantina nalazi na području opštine gdje birač ima prebivalište tj. gdje je upisan u birački spisak“.
Pojašnjavajući preporuke izborne komisije, portparol DIK-a Mersudin Dautović je za Televiziju Crne Gore potvrdio da osobe koje se liječe od kovida-19 neće glasati.
"Nažalost, licima koja su na bolničkom liječenju, a oboljela su od korona virusa, ovaj put nijesmo u mogućnosti da izađemo u susret. Jer je opšta preporuka i ocjena NKT-a, da se radi o crvenim zonama i zaista bi svaki ulazak u takve ustanove predstavljao visok rizik", rekao je Dautović.
Ukoliko bi izbori zaista bili održani po preporukama Državne izborne komisija, Crna Gora bi bila jedina zemlja u kojoj se na izborima, održanim u vrijeme pandemije, oboljelim biračima uskraćuje pravo glasa.
Od proglašenja pandemije, izbori su održani u zemljama regiona – Srbiji, Hrvatskoj, Sjevernoj Makedoniji, Poljskoj. Nijedna od ovih zemalja, biračima koji su pozitivni na kovid-19, nije uskratila biračko pravo.
Iako je Hrvatska Državna izborna komisija najprije odlučila da građani sa potvrđenom dijagnozom virusa korona neće moći da glasaju, poslije odluke Ustavnog suda stav je promijenjen, pa su i zaraženi na parlamentarnim izborima 5. jula mogli glasati - ali preko „osobe od povjerenja“.
"Birački odbor obavlja glasanje sa osobom od povjerenja osobe koja ima kovid-19, koja zaokružuje kandidata i listu po njegovom nalogu, stavlja je u omot i predaje biračkom odboru koji čeka ispred stana", pravilo je Državnog izbornog povjereništva.
Birači u samoizolaciji glasali su ispred stana ili kuće gdje imaju prebivalište uz obavezno nošenje maske. Ako takav birač nije mogao izaći iz stana ili kuće, član biračkog odbora ušao bi u stan s navlakama na cipelama i zaštitnom opremom.
Srbija bez propisa
Kada je u pitanju glasanje oboljelih u Srbiji, u ovoj zemlji nije postojao poseban propis ni za oboljele ni za osobe u izolaciji.
Pavle Dimitrijević iz Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost kazao je za Pobjedu da srpske vlasti nisu donijele nijednu odredbu kojom bi se uredilo pitanje glasanja osoba pozitivnih na kovid ili onih u samoizolaciji.
"Postojala su samo uputstva o ponašanju na biračkom mjestu, a glasanje onima sa kovidom nije bilo ni zabranjeno ni dozvoljeno", rekao je Dimtirijević.
Dimitrijević je kazao da je jedino što se može dovesti u vezu sa glasanjem oboljelih osoba je produženje roka za glasanje od kuće.
"Ranije se za glasanje od kuće prijavljivalo do 11 časova, a ovoga puta je rok bio produžen i prijava je počinjala od petka", objasnio je Dimitrijević, što se, kako se kako je rekao samo posredno može dovesti u vezu sa situacijom.
Sjeverna Makedonija: Glasali tri dana
U Sjevernoj Makedoniji na vanrednim parlamentarnim izborima i prvim pod posebnim zdravstvenim protokolom, 15. jula prvog od tri dana glasanja, glasali su zaraženi kovidom-19.
Za glasanje je bila neophodna prijava – glasalo je 706 zaraženih korona virisom koji su u samoizolaciji ili karantinu.
Zaražene glasače su tokom dana u njihovom kućama obučeni u skafandere, uz posebne mjere zaštite prilikom glasanja, obilazili birački odbori u kojima su bili i ljekari.
U Poljskoj su izbori održani 13. jula ove godine, a građani koji zbog obolijevanja od virusa, nisu mogli da glasaju, mogli su svoje izborno parvo ostvariti poštom, za što su se prijavljivali do 7. jula putem posebno kreirane aplikacije.
Reakcije
Centar za demokratsku tranziciju (CDT) i Centar za građansko obrazovanje pozvali su ranije juče Ustavni sud da hitno reaguje i poništi dio uputstava Državne izborne komisije (DIK-a) koji, kako su kazali, ,,mimo Ustava, uskraćuju građanima biračko pravo i diskriminiše ih“.
Iz Demokratske partije socijalista ističu da je obaveza državnih organa da svima omoguće da iskoriste svoje biračko parvo.
"Imajući u vidu složenu epidemiološku situaciju a vezano za pandemiju novog korona virusa, apsolutno smo svjesni izazova pred kojim se nalazi Državna izborna komisija kada je u pitanju propisivanje pravila pod kojim je potrebno održati predstojeću kampanju i izborni dan. Ipak, kao partija koja se posvećeno bori za afirmaciju principa vladavine prava, smatramo da biračko, kao Ustavom zagarantovano pravo, ne smije biti dovedeno u pitanje pod bilo kojim uslovima i okolnostima - pa ni ovim u kojima se trenutno nalazimo", naveli su iz te političke partije.
Kandidat za poslanika koalicije Crno na bijelo Mileta Radovanić pozvao je i Zaštitnika ljudskih prava i sloboda da stane u zaštitu građana kojima su tom odlukom, kako je kazao, prekršena osnovna prava.
"Pozivamo Ustavni sud da reaguje urgentno, jer to zahtijeva situacija i poništi sramnu odluku koja diskriminiše osnovna ljudska prava", navodi se u reagovanju Radovanića
Socijaldemokratska partija Crne Gore pozvala je članove DIK dapodnesu ostavke zbog, kako su kazali, otvorene najave kršenja Ustava.
DIK danas o donešenim mjerama
Predsjednik Državne izborne komisije Aleksa Ivanović kazao je da preporuke nisu obavezujuće, te da su imale za cilj da se izborni proces vrši na način da se suzbije inficiranje tokom glasanja, i glasača i ljudi koji su u izbornoj mašineriji.
Preporuke, kako smatra Ivanović, ne suspenduju prava zagarantovana Zakonom i Ustavom.
Zakonom se može tražiti ostvarenje biračkog prava. Kada građanin podnese taj zahtjev, kako je propisano, po tome će se morati opredijeliti.
On je Pobjedi kazao da će danas u 11 sati biti održana sjednica Državne izborne komisije, na kojoj će raspravljati o donešenim mjerama.
Upitan da li postoji mogućnost da se preporuke koriguju u dijelu koji je sporan za većinu političke javnosti, Ivanović je kazao da će biti riječi o tome i naglasio da ne zna kako će koji član DIK-a glasati.
"Sjednica je zakazana, to je prilika da o tome razgovaramo. Moj glas je jednak kao svakog člana komisije i to ćemo imati na dnevnom redu", rekao je Ivanović za Pobjedu.
Izvor: Pobjeda
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Politika
- u
- 0
- Politika
- u
- 0
- Politika
- u
- 1