Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Kako je nastala prvoaprilska šala?

7731-prvi-april-4983
Ilustracija
  • Autor onogost.me
  • 01.04.2016. u 06:27

Danas je Svjetski dan šale, kada se mnogi trude drugima napraviti razne smicalice samo zbog smijeha i zabave, iako ponekad te naizgled bezazlene šale imaju i neželjene efekte.

Prvi april se obilježava već vjekovima, ali je njegovo porijeklo nejasno. Postoje razna tumačenja, a jedno od njih je da se ovaj svojevrsni “narodni praznik” pojavio krajem srednjeg vijeka u Evropi kao Dan svih luda, koji je predstavljao opštenarodno veselje.

Јedna od verzija nastanka dana posvećenog šali je da je navodno 1. aprila nepoznata mlada djevojka ponudila tajni “randevu” Henriku IV, kralju Francuske, koji je vladao od 1589. do 1610. godine. Henrik je, pazi čuda, bio sklon mladim ženama i rado je pristao na sastanak u diskretnim odajama dvorca. Kad se Henrik pojavio u naznačeno vrijeme na sastanku, našao je umjesto mlade djevojke svoju suprugu Mariju de Mediči.

Englezi misle da je Dan šale preuzet sa Istoka i 1. april zovu “Danom svih glupaka”.

Finci taj dan povezuju sa proljetnim podučavanjem djece o privrednim radovima, a slično je i u Švajcarskoj.

Postoje mišljenja da korijeni tog “praznika” dosežu do starog Rima, poznatog i po tome što su tamošnji stanovnici umjeli da se dobro zabavljaju, smišljajući različite šale.

Mnogi misle da se taj običaj pojavio u 16. vijeku u Francuskoj, oko 1564. godine, a za onog ko je nasamaren imali su običaj da kažu da je dobio “aprilsku ribu”.

U holandskom Ajndhovenu održava se svojevrsna tradicija zbijanja šala 1. aprila, novine se utrkuju da objave “ekskluzivne” vijesti, kao na primjer o dolasku nekih svjetskih državnika u taj grad, o bolestima, o eksperimentima u atomistici.

Običaj zbijanja prvoaprilskih šala nije zaobišao ni balkanske prostore, pa se često u medijima moglo naći ponešto što bi “iznenadilo” čitaoce. Muzej šala u San Dijegu objavio je spisak deset najboljih prvoaprilskih šala u anglosaksonskoj štampi, a jedna od najsmješnijih ima veze sa politikom. Ta šala odnosi se na američki državni radio, koji je 1992. godine najavio novu kandidaturu Ričarda Niksona za predsjedničke izbore, pod motom: “Nisam učinio ništa loše i neću to ponoviti”!

Prema tradiciji u mnogim zemljama, ljudi mogu da drugima priređuju šale do podneva 1. aprila, međutim, ako to rade nakon toga, onda i sami postaju aprilske lude.

 

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Podgoričanka Andrea Nikolić pobjednica je izbora za Miss Crne Gore, koji je sinoć održan u Podgorici u organizaciji kompanije Miss Monte. Ona će učestvovati na izboru za Mis svijeta koji će se krajem maja održati u Indiji.
Izbor za miss Crne Gore održaće se u veceras u hotelu Podgorica, a za titulu najljepše bori se i tri djevojke iz Nikšića - Mina Minić, Ana Kilibarda i Sara Žižić.