Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Briga o unucima produžava život

pexels-photo-302083
pexels.com
  • Autor onogost.me
  • 23.03.2018. u 14:32

Možda je riječ o dodatnoj vježbi, o mentalnom izazovu ili jednostavno o psihološkom učinku, ali starije osobe koje provode puno vremena sa svojim unucima boljeg su zdravlja i duže žive, pokazalo je nedavno sprovedeno istraživanje njemačkih naučnika.

Psiholog Ralf Hertvig i njegovi kolege sa berlinskog Instituta “Maks Plank” proučili su podatke iz Ankete o starenju u sklopu koje je, u razdoblju od 1990. do 1993. godine, ispitano više od 500 osoba starijih od 70 godina, a podaci su praćeni do 2009. godine. 

Oni su ustanovili da je polovina deka i baka, koji su povremeno brinuli o unucima, bilo živo i 10 godina nakon prvog razgovora, a oni koji to nisu upražnjavali, kao i oni koji nisu imali unučadi, umrli su u predstojećih pet godina. 

“Ipak, pogrešno je zaključiti da ćete, ako se više budete angažovali na čuvanju unuka duže živjeti”, upozorio je Hertvig. Rezultati ranijih studija, koje su pratile djedove i bake koji su bili zaduženi za cjelodnevno čuvanje unuka, pokazali su da je takav zadatak za njih bio vrlo stresan i iscrpljujuć. 

“Potrebno je pronaći zlatnu sredinu”, kaže Hertvig, dodajući da bi trebalo slušati unutrašnji glas, i dodaje: “Očekivanje bilo čega bi zauzvrat moglo vrlo brzo da rezultira frustracijom, ako ne uslijedi neka vrsta pohvale.” 

Direktor njemačkog Nacionalnog udruženja starijih osoba (DSL) Erhard Hakler, koji je i sam deda, kaže da ga povremena briga o unucima održava mentalno i fizički zdravijim. 

“Jednostavno učestvujete u svemu, bez obzira na to je li riječ o društvenoj igri ili odlasku na bazen. Jer, bez unuka to vjerovatno ne biste ni činili”, ističe on.

On, istovremeno, ističe da nema ničega neobičnog u tome što niko od deka i baka ne želi da bude “bejbi siter” 24 sata dnevno, i kaže da to treba jasno da se istakne na samom početku. 

“Svojoj djeci možete da kažete: Volimo svoje unuke, ali podizali smo vas i sad nam treba malo slobodnog vremena za nas same”, predlaže Hakler. 

Međutim, i osobe bez unuka koje su angažovane u raznim društvenim dešavanjima imaju duži životni vijek. 

“Za dobar i kvalitetan život najvažnije je osjećati se potrebnim”, kaže Kristof Englert, naučnik sa Instituta za starenje Lajbnic u Jeni. 

“U procesu starenja važno je osjećati se cijenjenim i potrebnim i imati osjećaj vrijednosti, bez obzira na to da li vas ispunjava čuvanje unuka ili neki drugi angažman”, zaključuje Englert.

 

Izvor: b92

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Vodeća organizacija za podizanje svijesti o raku kože, Euromelanoma, pokreće evropsku kampanju sa ciljem da ograniči očekivani rast stope oboljelih od raka kože. Naši građani su pozvani da se u okviru Euromelanom kampanje odazovu besplatnim preventivnim pregledima koji će se održati 12. maja u 12 opština širom Crne Gore, kako u državnim, tako i u privatnim zdravstvenim ustanovama.
Preventivni dermoskopski pregledi mladeža obavljaće se na Klinici za dermatovenerologiju Kliničkog Centra Crne Gore (KCCG) u maju, mjesecu koji je posvećen borbi protiv melanoma - saopšteno je iz KCCG-a.