Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Djecu držati podalje od energetskih pića

tin-1568095_960_720
pixabay.com
  • Autor onogost.me
  • 30.11.2018. u 21:07
Kofein je najčešće korišćena psihoaktivna droga koja stimuliše centralni nervni sistem, i daje privremenu injekciju dobre volje, zbog čega je i glavni sastojak energetskih pića. Ali zdravstveni radnici upozoravaju na loše strane takvih napitaka i upozoravaju roditelje da djecu drže podalje od toga.

Zdravstveni radnici upozoravaju da veća količina kofeina pojačava tjeskobu, utiče na nesanicu i povezuje se s kognitivno-bihevioralnim problemima kod djece i mlađih adolescenata.

Predsjednik britanskoga Kraljevskog instituta za pedijatriju i zdravlje djece sa sjedištem u Londonu, Rasel Viner, ističe kako se danas iznenađujuće malo zna o tome u kolikoj je mjeri konzumacija energetskih napitaka sigurna, kada je u pitanju razvoj jednoga mladog organizma.

Rezultati nedavno sprovedenog istraživanja upućuju na to da samo jedan energetski napitak može imati negativan učinak na funkciju krvnih sudova.

Ultrazvukom je provjerena bazalna endotelijalna (unutrašnja ovojnica krvnog suda) funkcija arterije prije i 90 minuta nakon konzumacije oko 600 grama energetskog napitka. Nakon konzumacije ljekari su otkrili akutno smanjenje obima krvnog suda.

Prema rezultatima ranije sprovedene kanadske studije na 2.055 mladih strosti od 12 do 24 godine, 55,4 odsto ispitanika koji su konzumirali energetska pića žalilo se na različite zdravstvene probleme. Osamnaest odsto ih se žalilo na glavobolju, pet odsto je povraćalo ili je imalo proliv, 3,6 odsto osjećalo je bol u grudima, a kod 0,2 odsto slučajeva zabilježeni su epileptični napada.

Sve navedeno je posljedica činjenice da jedna limenka energetskog napitka, zavisno o količini, sadrži od 80 do 150 mg kofeina uz taurin, gaziranu vodu, B vitamine, neke biljne sastojke poput guarane, akaija, ginsenga i ginko bilobe, te, posljednje, ali ništa manje značajno – puno šećera i vještačkih boja.

Naučnici upozoravaju da se, kada pojedinac prekorači dnevni unos kofeina od 3 mg po kilogramu tjelesne težine, mogu javiti tjeskoba, ubrzani rad srca, drhtavica, mučnina, povraćanje, vrtoglavica i porast krvnoga pritiska.

Tegobe se mogu javiti vrlo brzo i u slučaju istovremenog kombinovanja različitih količina energetskih pića poput Koka-Kole (46 mg kofeina po limenci), kafe (40 mg kofeina po espressu) i alkohola.

Naučnici upozoravaju i na to da kombinacija energetskog pića i alkohola “zamagljuje” stvarno stanje stepena opijenosti i povećava rizik od izazivanja saobraćajnih nesreća.

Velike količine šećera u ovoj vrsti pića, na primjer 10 kašičica šećera ili 240 kcal u oko pola litra, doprinose debljanju i razvoju dijabetesa tipa 2.

Treba podsjetiti i da energetska pića oštećuju zbunu gleđ, a njihov negativni učinak traje i do 12 sati.

Prema istraživanju sprovedenom 2014. na 5.000 djece u Velikoj Britaniji, 14 odsto njih starosti od 11 do 15 godina, odgovorilo je da energetske napitke konzumira najmanje dva do četiri puta sedmično, a pet odsto ih je kazalo da ih piju svakodnevno.

Mnogi se ljekari slažu da bi trebalo u potpunosti zabraniti prodaju energetskih napitaka djeci i mlađim adolescentima.

Vinter kaže da se nivo energije kod djece na najbolji način može poboljšati prirodnim putem, a to su “kvalitetna prehrana, okrepljujući san, vježba i, najvažnije, kvalitetna interakcija s okolinom, posebno s vršnjacima”.

Izvor: index.hr

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Vodeća organizacija za podizanje svijesti o raku kože, Euromelanoma, pokreće evropsku kampanju sa ciljem da ograniči očekivani rast stope oboljelih od raka kože. Naši građani su pozvani da se u okviru Euromelanom kampanje odazovu besplatnim preventivnim pregledima koji će se održati 12. maja u 12 opština širom Crne Gore, kako u državnim, tako i u privatnim zdravstvenim ustanovama.
Preventivni dermoskopski pregledi mladeža obavljaće se na Klinici za dermatovenerologiju Kliničkog Centra Crne Gore (KCCG) u maju, mjesecu koji je posvećen borbi protiv melanoma - saopšteno je iz KCCG-a.
Povodom obilježavanja maja ‒ mjeseca borbe protiv melanoma, Klinički centar Crne Gore predstavlja kratak video zapis sa ciljem podizanja svijesti o značaju sprovođenja preventivnih mjera u borbi protiv ove opasne bolesti koja je sve rasprostranjenija.