Nikšić Vrijeme
0.8°C Malo oblačno

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Evo kako da s djecom razgovarate o virusu

children-403582_1920
pixabay.com
  • Autor onogost.me
  • 27.03.2020. u 20:49
U aktuelnoj situaciji veliki broj roditelja se osjeća upašeno i zabrinuto, dijelom i zbog toga što nijesu sigurni na koji način i koje informacije i emocije da podijele sa djecom, kao i kako da pristupe dječjim pitanjima ili njihovom strahu i uznemirenosti.

Evo nekoliko savjeta psihologa:

1. Kratko i jasno, u skladu s djetetovim uzrastom, pružite mu osnovne informacije.

2. Na sva pitanja odgovarajte iskreno i tačno, pružajući informacije u skladu s djetetovim uzrastom. Nemojte biti pretjerano opširni i ne koristite izraze koji su djetetu nepoznati. Najbolji pristup je da odgovorite na konkretno djetetovo pitanje. Na primjer, ako dete pita : “Zašto brišeš kvaku?”, možete reći: “Zato što se na taj način virus uništava.”

3. Ne dramatizujte (“Ovo je užasno… Katastrofa…Svi ćemo se razboljeti” i time slično).

4. Ne umanjujte ozbiljnost situacije (“Nije to ništa… Gluposti…Ne slušaj to…nije bitno”).

5. Ne skrećite s teme. Ako vas dijete pita nešto u vezi sa aktuelnom situacijom, nemojte odgovarati sa: “Nećemo sad o tome, hajde da se igramo”.

6. Ukažite djetetu na to da je normalno da nam se nekada dešava nešto čega se plašimo i što ne želimo.

7. Ako dijete ispolji strah i uznemirenost, prihvatite to i recite mu da je normalno da se u nekim situacijama osjeća uplašeno i uznemireno.

8. Ukoliko je dijete uplašeno za svoju sigurnost i bezbjednost, ukažite mu na to da ste tu i da brinete o njemu.

9. Ukažite djetetu na pozitivne aspekte situacije: “Mnogo naučnika u cijelom svijetu sada radi na tome da se pronađu lijek i vakcina”, “Najveći broj onih koji se razbole, veoma se brzo oporavlja.”

10. Ukažite djetetu na ono što vi činite i na ono što i samo može i treba da čini: da se hrani zdravo, odmara se, redovno pere ruke, izbjegava da dodiruje predmete napolju, da se ne dodiruje po licu itd.

11. Vi budite djetetu izvor informacija. Izbjegavajte (u skladu sa uzrastom) izloženost dramatičnim snimcima i informacijama, posebno njihovom ponavljanju.

12. Ako uglavnom boravite u kući, iskoristite ovo vrijeme za aktivnosti s djecom i uključite ih u svakodnevne poslove: kuvajte, mijesite kolače, igrajte društvene igre, slučajte muziku, čitajte knjige…

Izvor: superzena.b92.net

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Institut za javno zdravlje Crne Gore zajedno sa domovima zdravlja nastavlja kampanju HPV vakcinacije u dodatnim terminima, koja će trajati još narednog vikenda. Od početka vakcinacije u Crnoj Gori dato je više od 8.400 doza HPV vakcina.
Pojačani epidemiološki nadzor nad malim boginjama sprovodiće se do sjutra, kada ističe dvostruki period maksimalne inkubacije od pojave prvog slučaja obolijevanja kod osmogodišnje djevojčice.