Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Evo šta se dogodi u tijelu kada kafu popijete na prazan želudac

rps20180319_210249
pixabay.com
  • Autor onogost.me
  • 19.03.2018. u 20:03
Prvo što uradite ujutro je da popijete kafu - na prazan želudac? Niste jedini, jer mnogi imaju tu nezdravu naviku. Svi znamo da kafa na prazan želudac šteti zdravlju, ali mnogo manje nas zna zbog čega je zapravo ta navika štetna.

Kafa na prazan želudac ne bi smjela da se pije nikada, ni ujutro, ni tokom dana kada osjetite glad, pa ručak zamijenite šoljicom kafe kako biste se barem privremeno zasitili i povratili energiju.

Evo šta se dogodi u tijelu kada kafu popijete na prazan želudac:

1. Poveća se količina želudačne kiseline

Povećana količina želudačne kiseline uzrokuje probleme s probavom koje možete osjećati tokom cijelog dana. Viso nivo kiselosti s vremenom može dovesti do ozbiljnijih problema u području abdomena, poput čira na želucu, sindroma iritabilnog creva i refluksa. Jeftinija kafa, odnosno ona manje kvalitetna, obično ima veću kiselost, što može dodatno povećati štetnost.

2. Poveća se osjećaj stresa i tjeskobe

Ispijanje prevelikih količina kafe može povećati osjećaj teskobe i stresa, a kada kafu pijete na prazan želudac taj problem se pogoršava. S druge strane, hrana i probava mogu djelovati umirujuće na naš organizam. Kako biste umanjili negativan učinak kafe na nervni sistem, uz kafu uvijek pojedite nešto.

3. Smanji se nivo hormona

Glavni razlog zbog kog kafa povećava osjećaj stresa i tjeskobe je hormonska neravnoteža za koju je krivac kofein. Jutarnja kafa na prazan želudac može omesti proizvodnju serotonina, neurotransmitera odgovornog za osjećaj užitka, sreće i blagostanja. Istraživanja su pokazala da ćemo, kada prestanemo da pijemo kafu na prazan želudac, biti bolje raspoloženi i uopšte se bolje osjećati, piše Zadovoljna.hr.

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Od početka godine, do kraja novembra, registrovana je 31 osoba inficirana HIV-om, od kojih su nešto manje od petine osobe koje imaju dijagnostikovanu HIV infekciju odranije, u zemlji porijekla, ali se po prvi put ove godine registruju u našoj zemlji, gdje nastavljaju sa liječenjem.