Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

IJZ: Od legionarske bolesti preminula jedna osoba, ne postoji opasnost od epidemije

IJZ
  • Autor onogost.me
  • 03.09.2025. u 22:07
Legionarska bolest, ovog ljeta je registrovana kod jedne osobe u Crnoj Gori, koja je i preminula, međutim ne postoji bojazan od epidemije, kazali su iz Instituta za javno zdravlje za Gradsku televiziju.

Ovo oboljenje predstavlja teški oblik zapaljenja pluća koji kod ljudi izaziva bakterija iz roda Legionella, a može se prenijeti na svim mjestima gdje dolazi do raspršivanja vode, od privatnih kupatila do kompleksnih rashladnih sistema.

“U blizini fontana, bazena, u spa-centrima, prilikom rada rashladnih uređaja, ovlaživača vazduha, na kraju i puštanjem vode u slavinama ili tuš kabinama”, kazala je zua Gradsku TV specijalista epidemiologije, Karolina Glavatović.

Simptomi se javljaju obično dva do deset dana nakon izloženosti. Ono što legionarsku bolest razlikuje od tipične pneumonije jeste češće prisustvo gastrointestinalnih tegoba.

“Ovdje imamo nešto češće gastro intestinalne tegobe, poput mučnine, povraćanja ili proliva, što je bitno u prvim koracima prepoznavanja, mada se ti simptomi dosta preklapaju sa simptomima drugih pneumonija i dijagnoza se tek laboratorijski definitivno može potvrditi“, navela je Glavatović.

U Evropi se godišnje registruje nekoliko hiljada oboljelih, a od početka 2025. godine Institutu za javno zdravlje prijavljen je jedan slučaj legionarske bolesti. Bolest se ne prenosi sa čovjeka na čovjeka, zbog čega pojedinačni slučajevi ne ugrožavaju široku populaciju.

“Što se tiče epidemiološkog javljanja ove bolesti u ovom trenutku, za sad je mala vjerovatnoća da se to desi, mada postoji mogućnost ukoliko se namnože bakterije u fontanama, bazenima ili sistemima za rashlađivanje. Ključna mjera je prevencija“, kazala je Glavatović.

Izvor: gradskiportal.me

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci

    Zahvaljujući skrining programu tokom prošle godine kod 44 osobe su otkrivene premaligne promjene na debelom crijevu i spriječen rak, istakla je direktorka Centra za kontrolu i prevenciju nezaraznih bolesti Instituta za javno zdravlje Crne Gore dr Adrijana Vujović. U emisiji Radio ordinacija dr Vujović i dr Jasminka Zec Saveljić ističu značaj prevencije i apeluju da se svi koji su uključeni u skrining program i odazovu pozivu na pregled.
    Gojaznost predstavlja jedan od vodećih javnozdravstvenih izazova današnjice, kako na globalnom nivou, tako i u Crnoj Gori, kazali su iz Instituta za javno zdravlje, povodom 4. marta – Svjetskog dana gojaznosti, koji se ove godine obilježava pod sloganom „Osam milijardi razloga za djelovanje”.
    Ministarstvo zdravlja saopštilo je da Svjetski dan rijetkih bolesti predstavlja priliku da se ukaže na izazove sa kojima se suočavaju pacijenti i njihove porodice, ali i na napredak koji je zdravstveni sistem Crne Gore ostvario u oblasti dijagnostike i liječenja ovih kompleksnih stanja.
    -->