Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Institut za javno zdravlje privatnoj laboratoriji šalje 2.000 uzoraka

korona_7
gov.me/S.Matić
  • Autor onogost.me
  • 31.10.2020. u 07:35

Iz Instituta za javno zdravlje Danu je saopšteno da je slanje uzoraka u privatne laboratorije koje sprovode PCR testiranje omogućeno odlukom Vlade, nakon što su laboratorije postale dio mreže zdravstvenih ustanova, čime će njihove usluge biti moguće i osiguranicima Fonda za zdravstveno osiguranje Crne Gore.

 

Zbog nedostaka kapaciteta i problema sa materijalom za testiranje, u Institutu se trenutno nalazi oko 2.000 uzoraka koji čekaju na testiranje. Iz Fonda za zdravstveno osiguranje Danu je saopšteno da su juče potpisali ugovor o pružanju zdravstvenih usluga iz djelatnosti mikrobiološke dijagnostike između Fonda i PZU Poliklinike MojLab, koji će biti u primjeni od danas. Iz Fonda ističu da je cijena po jednom uzorku u PZU Moj lab 51 euro, što je niža cijena nego u Njemačkoj gdje je ona koštala 55 eura. Institut je već za testiranje na virus korona van sistema potrošio 240.000 eura, za uzorke koje je slao u Njemačku.

“Onoga trenutka kada se potpišu odgovarajući ugovori između Fonda i privatnih laboratorija, započeće se sa dostavljanjem uzoraka, čime će se unaprijediti kapaciteti za testiranje na nacionalnom nivou, rasteretiti laboratorije Instituta i skratiti vrijeme čekanja na dobijanje rezultata. Jedan od uslova koji će ugovorom biti definisan je i vrijeme čekanja, odnosno dostavljanja rezultata analiza koje ne smije biti duže od 48 sati. Ugovorom će, takođe, biti definisana i cijena testiranja, a naglašavamo da to nije pod ingerencijama Instituta za javno zdravlje”, ističu iz Instituta.

Iz IJZ navode da kada se radi o kapacitetima laboratorija Instituta, uprkos mnoštvu različitih ograničenja i izazova sa kojima se suočavamo, ne smije se zaboraviti da smo od početka pandemije u samom vrhu evropskih država po broju građana testiranih PCR metodom u odnosu na broj stanovnika.

“Institut je od marta i početka epidemije virusa korona testirao gotovo 90.000 građana. U prvim sedmicama pandemije, u prosjeku smo testirali oko 60 građana dnevno, dok danas laboratorije Instituta obrade oko 900 uzoraka dnevno. Poređenja radi i posmatrano po broju stanovnika tokom drugog talasa, testiramo više od 500 građana dnevno, a to bi značilo kao da Njemačka testira oko 70.000 ljudi svakog dana. Navedene rezultate postigli smo unapređenjem tehničkih, ali i ljudskih kapaciteta u skladu sa mogućnostima, stanjem na međunarodnom tržištu, nacionalnom tržištu rada, ali i raspoloživim kadromunutar samog Instituta. Tako smo od januara, kada smo na raspolaganju imali tri visokoškolca i četiri tehničara na Odjeljenju za molekularnu dijagnostiku, tim proširili za ukupno pet dodatnih visokoškolaca i deset tehničara”, ističu u IJZ.

Tehnička opremljenost laboratorija Instituta za javno zdravlje je, takođe, bitno unaprijeđena nabavkom dodatne opreme, tako da su svi naši kapaciteti sa d a gotovo uvećani za 12 puta.

“Primjera radi, 2018. je sprovedeno 9.184 PCR analiza, dok ih je 2019. bilo 11.598. Kako smo i naveli, ove godine, samo od marta laboratorije IJZCG su odradile skoro 90.000 PCR analiza”, kažu iz Instituta.

Iz Instituta poručuju i da se ne smije zaboraviti da je pandemija novog virusa korona globalni udar koji je testirao ljudske i tehničke kapacitete zdravstvenih sistema cijelog svijeta.

“Pripremiti se u potpunosti unaprijed za zdravstvenu kriznu situaciju i izbjeći nepredviđene scenarije skoro je nemoguće i izazovno za značajno bogatije i razvijenije države od naše. Bitno je naglasiti i da ne postoji zemlja na svijetu koja može proširiti svoje kapacitete onom brzinom kojom se epidemija širi”, naglašavaju iz Instituta.

Izvor: Dan

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Na Institutu za onkologiju Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) danas je svečano pušten u rad novi linearni akcelerator "TrueBeam", najsavremeniji uređaj ove vrste u svijetu, čime je crnogorski zdravstveni sistem napravio značajan iskorak u liječenju malignih bolesti, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja.
Tuširanje hladnom vodom često se ističe kao zdrava navika za organizam, a stručnjaci pojašnjavaju i kada je najbolje da uvedete ovu naviku u svoju svakodnevnicu.