Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Kako da povratak na posao nakon ljetovanja ne bude depresivan

office-620817_960_720
pixabay.com
  • Autor onogost.me
  • 05.09.2018. u 11:40

Zašto smo poslije ljetovanja često neraspoloženi?

Promjena perspektive pomaže pa umjesto da žalite što više niste na moru, budite zahvalni što ste imali privilegiju da otputujete. Iza nas su sunce, more, kasno ustajanje, izležavanje na plaži, slušanje šuma talasa, hod po pijesku, upoznavanje novih predjela… Ispred nas je dosadni posao, plaćanje računa, iste ulice, poznate zgrade, čak se i razgovori sa kolegama u pauzama posla ne mijenjaju. Ako tome dodamo skupi septembar i nastupajuće hladne dane, postavlja se pitanje kako da ne budemo neraspoloženi?

Stručnjaci počinju da ispituju fenomen depresije nakon odmora, ističući da nije riječ o izmišljotini. Praznina, neraspoloženje i bezvoljnost neke su od pojava uočenih na ljudima nakon odmora.

Psiholozi kažu da je većini ljudi potrebno najmanje nedjelju dana nakon odmora da se vrate u punu radnu kondiciju. I organizmu je potrebno vrijeme da se vrati na stari tempo.

“Ukoliko osjećaj bezvoljnosti i nemotivisanosti bude prisutan i nakon dvije nedjelje, bilo bi dobro da razmislite šta može da bude uzrok. Ako se simptomi kao što su osjećaj usporenosti, nesanica, gubitak apetita, nemogućnost koncentrisanja, problemi sa pamćenjem i nedostatak energije produže i nekoliko nedjelja nakon odmora, možete potražiti pomoć psihologa, psihoterapeuta, životnog trenera”, savjet je psihologa.

Planirajte novo putovanje

Koliko god da smo odsutni, nedjelju ili mjesec, po povratku često odmah razmišljamo o novim destinacijama. I u tome nema ničeg lošeg, čitajte o mjestima koja želite da posjetite, raspitajte se u agencijama, pogledajte letove i tako ćete moći nečemu da se radujete. Osim planiranja novog putovanja, pomoći će i druge aktivnosti. Nemojte se predati letargiji, budite zauzeti, učlanite se u teretanu, na neki kurs – nove aktivnosti vam neće dati da potonete.

Potražite pomoć

Što je odmor bio sadržajniji, povratak u realnost je teža. Stari život djeluje kao tuđa koža, tijesna, pogotovo ako smo dugo bili na nekom egzotičnom, neklasičnom ljetovanju. Takva putešestvija nas naročito navode da preispitamo svoj život.

“Kad negdje zakočimo, u redu je potražiti pomoć stručnjaka. Pravim pitanjima možemo doći do pravih odgovora – da li zaista živim svoje ciljeve? Šta sam danas uradio kako bih ostao koncentrisan? Šta me tačno pokreće?”, savjetuju stručnjaci.

 

Izvor: Nezavisne

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Vodeća organizacija za podizanje svijesti o raku kože, Euromelanoma, pokreće evropsku kampanju sa ciljem da ograniči očekivani rast stope oboljelih od raka kože. Naši građani su pozvani da se u okviru Euromelanom kampanje odazovu besplatnim preventivnim pregledima koji će se održati 12. maja u 12 opština širom Crne Gore, kako u državnim, tako i u privatnim zdravstvenim ustanovama.
Preventivni dermoskopski pregledi mladeža obavljaće se na Klinici za dermatovenerologiju Kliničkog Centra Crne Gore (KCCG) u maju, mjesecu koji je posvećen borbi protiv melanoma - saopšteno je iz KCCG-a.
Povodom obilježavanja maja ‒ mjeseca borbe protiv melanoma, Klinički centar Crne Gore predstavlja kratak video zapis sa ciljem podizanja svijesti o značaju sprovođenja preventivnih mjera u borbi protiv ove opasne bolesti koja je sve rasprostranjenija.