Kako da prebrodite prelazak na ljetnje računanje vremena
- Autor onogost.me
- 28.03.2021. u 19:40
Pomjeranje kazaljki na satu možda djeluje kao mala promjena, ali kod nekih ljudi može da dovede do značajnih posljedica i pojača već postojeće zdravstvene probleme.
Kako da najlakše prebrodite prelazak na ljetnje računanje vremena?
Dvije promjene godišnje. Jednom sat unaprijed, jednom unazad. I dok se na mnogim uređajima ta promjena automatski dešava, tijelo ne može da se prilagodi tako lako kao mobilni telefon.
U stvari, mi ovom vještačkom promjenom vremena utičemo na biološki telesni sat, pa onda naš organizam mora da se prilagođava. Profesor dr Dragan Hrnčić, u jutarnjem programu RTS-a, pričao je o remećenju bioritma i važnosti sna.
To prilagođavanje uobičajeno traje oko nedjelju dana, a evo i pet savjeta koji će pomoći da vremenska tranzicija prođe što lakše.
Naviknite organizam na ustaljeno vrijeme leganja i buđenja
Rutina je važna za organizam, posebno za održanje bioritma. Zato period prije i poslije promjene računanja vremena gledajte da ležete u ustaljeno vrijeme i da spavate barem 7 sati.
Što se doslednije budete držali rutine lijeganja i buđenja u određeno vreme i ustaljenog perioda spavanja, to će se tijelo brže prilagoditi.
Usporite tijelo prije spavanja i nemojte piti kafu
Važno je da se tijelo pripremi za kvalitetan i dug san. Zbog toga izbjegavajte energetska ili pića sa kofeinom. Ukoliko vježbate, završite sa time 4 do 6 sati prije lijeganja.
Šetajte i budite što više na dnevnoj svjetlosti
Izlaženje spolja i izlaganje tijela jutarnjoj sunčevoj svjetlosti može da pomogne organizmu da prilagodi unutrašnji sat. Pronađite vremena da ujutru i rano popodne izađete napolje i prošetate, što će takođe pomoći i sa popravljenjem raspoloženja.
Izvor: Nezavisne novine
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Zdravlje
- u
- 0
- Zdravlje
- u
- 0
- Zdravlje
- u
- 0