Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Kancer kod djece izlječiv u skoro 80 odsto slučajeva

pixabay.com
  • Autor onogost.me
  • 08.02.2025. u 08:48
U našoj zemlji godišnje od malignih bolesti oboli oko 25 djece. Najčešće su leukemje, limfomi, tumori centralnog nervnog sistema, kostiju, bubrega i nadbubrega, saopštila je Radiju CG pedijatrica i hematološkinja u Institutu za bolesti djece dr Darja Ljubić.

Da bi na vrijeme postavila dijagnoza i započelo liječenje, od ključne važnosti je rano prepoznavanje simptoma kao što su slabost, pretjerano umaranje i zadihanost pri hodu, modrice po koži, dugotrajno krvarenje iz nosa ili desni, otoci na vratu, stomaku i dugim kostima… dugotrajne glavobolje koje dijete prekidaju u igri, bude iz sna, praćene povraćanjem ili promjenom ponašanja, neobjašnjena povišena temperatura i nagli gubitak u tjelesnoj masi”, kaže Ljubić.

Zahvaljujući konstantnom napretku medicinskog znanja i vještina, kancer u dječjem uzrastu u velikom procentu izlječi se, gotovo 80%.

“Veliki dio liječenja se može kompletno sprovesti u našoj zemlji, a pacijenti čija kompleksnost prevazilazi naš centar, bivaju upućeni u referentne ustanove u skladu sa etiologijom njihove bolesti. U trenutku postavljanja dijagnoze svi stremimo izlječenju. Međutim, ne smijemo zaboraviti da hemoterapija i radioterapija često ostavljaju dugotrajne posljedice na dječji organizam. Mogu se javiti hronične bolesti organa, endokrinološke smetnje u smislu niskog rasta, zakašnjelo pubertet, infertilitet i sl. te sekundarni maligniteti”, navodi dr Ljubić.

Ona kaže da se adolescenti često suočavaju sa psihičkim poteškoćama, depresijom, anksioznošću.

“Pacijentima koji su završili liječenje moraju se obezbijediti redovni kontrolni pregledi i psihološka podrška i pomoć. Iako ima dosta nepoznanica kada su uzroci nastanka malignih bolesti kod djece u pitanju, moramo njegovati zdrave stilove života. Budućim majkama savjetujemo njegovanje zdravih stilova života u smislu vitaminske suplementacije, uzdržavanja od alkohola, pušenja i izlaganja drugim toksinima, zdrava hrana, naravno smanjena upotreba mobilnih telefona i drugih aparata koji mogu eventualno da emituju neko zračenje”, kaže dr Ljubić.

Dojenje je, kako pojašnjava, značajno zato što prenosi antitijela koja majka posjeduje u svom organizmu i tako štiti bebu, ne samo u prvim mjesecima života, nego i kasnije.

Predsjednica ,,Feniksa”, udruženja roditelja djece oboljele od kancera Dijana Stojanović ističe da je važno da donosioci odluka i zdravstvene institucije prepoznaju ove probleme i rade na njihovom rješavanju kroz sistemske promjene.

To uključuje bolje zdravstvene protokole za dugoročno praćenje, programe socijalne i profesionalne podrške, kao i podizanje svijesti o problemima sa kojima se suočavaju preživjeli.

“Liječenje kancera u djetinjstvu predstavlja veliku pobjedu u medicini, ali je važno naglasiti da borba ne prestaje izlaskom iz bolnice. Redovni medicinski pregledi su ključni kako bi se na vrijeme prepoznale i liječile kasne posljedice terapije. Važno je da donosioci odluka i zdravstvene institucije prepoznaju ove probleme i rade na njihovom rješavanju kroz sistemske promjene. To uključuje bolje zdravstvene protokole za dugoročno praćenje, programe socijalne i profesionalne podrške, kao i podizanje svijesti o problemima sa kojima se suočavaju preživjeli”, poručila je Stojanović.

Izvor: rtcg.me

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci

    Grupa građana Nikšića blokirala je raskrsnicu kod zgrade Opštine, u znak podrške zahtjevima neformalne grupe studenata „Kamo śutra“.
    Inspektori za vode će tokom 2025. godine po službenoj dužnosti vršiti nadzor nad velikim zagađivačima na 23 lokacije. Između ostalog, po pet kontrola godišnje vršiće si u nikšićkoj željezari, pivari Trebjesa, HE Perućica i asfaltnoj bazi.
    Stomatološka komora u pregovorima sa Fondom za zdravstveno osiguranje (FZO) i ministarstvima zdravlja i finansija, tražiće povećanje budžeta za stomatologiju, uvođenje fiksne fakture na osnovu broja pacijenata, usklađivanje cijene sa uslugom - koliko se uradi, toliko da bude plaćeno.