Nikšić Vrijeme
0.8°C Malo oblačno

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Ne zove se uzalud “drugo stanje” – Evo kako trudnoća mijenja ženu

trudnica-bebi-cipelice
pixabay.com
  • Autor onogost.me
  • 25.07.2021. u 23:23

Trudnoća je radosna vijest i saznanje koje vas u narednim mjesecima može potpuno promijeniti. Ali znate šta, ne zove se uzalud drugo stanje! Vrijeme je da se upoznate sa promjenama koje će se događati u narednom periodu na vašem tijelu, prilagoditi im se i prihvatiti ih na najbolji mogući način.

Tijelo žene prolazi kroz različite transformacije tokom devet mjeseci trudnoće. Neke od fizičkih promjena nas raduju i jedva čekamo da se dogode kao što je rast stomaka. Sa druge strane tu su jutarnje mučnine, proširenje materice, prodorni bolovi u lijeđima i mnoge fizičke promjene zbog kojim se žene širom svijeta osjećaju iscrpljeno. Najvažnije je upoznati se sa svim promjenama koje se smatraju normalnim tokom drugog stanja, kako biste mogli da ispratite tok svoje trudnoće i uživate u njoj.

Ako planirate trudnoću, evo šta možete da očekujete tokom drugog stanja i na koji način će se vaše tijelo mijenjati u narednim mjesecima prije porođaja.

Hormonske promjene tokom trudnoće

Hormonske promjene tokom trudnoće dogodiće se već u prvom tromjesečju. Zapravo, trudnice doživljavaju nagli porast estrogena i progesterone, a oni sa sobom vuku niz drugih hormona koji utiču na vaše ponašanje i svakodnevne odluke. Nivo hormona podiže se kako bi se plod pravilno razvijao i rastao u vašem stomaku, ali se zato na vašem licu može ogledati u vidu bubuljica.

Pored bubuljica hormonske promjene sa sobom donose sneno, uspavano ponašanje u prvim mjesecima trudnoće. Koliko god spavale, pojedine trudnice nikako ne mogu da se odmore i razdražljive su. Prati ih osjećaj umora i čini im se da će zaspati na bilo kom mjestu, da li sjedeći ili ležeći,  zato ne žele da izlaze iz kuće. Ovakvo čudno ponašanje ne treba da vas plaši, jer žena tokom jedne trudnoće proizvede više estrogena nego tokom cijelog života.

Nivo progesterona se takođe povećava kao što smo pomenuli, a svoj vrhunac dostiže tokom trećeg tromjesečja trudnoće. Nagle promjene progesterona mogu učiniti da se osećate nesigurno, stvarati blagu nesvesticu i bol u zglobovima. Visok nivo hormona dovodi do povećanja unutrašnjih struktura u tijelu, a sve kako bi vaša materica porasla u skladu sa rastom bebe. To za vas podrazumijeva opšte poznatu promjenu i stalan pritisak u bešici, tako da vam se na svakih pola sata ide u toalet.

Tokom trećeg tromesečja ne preporučuje se podizanje teških stvari i zahtjevni treninzi. Usled promjene hormona ligamenti i mišići nisu jaki kao ranije i može lakše doći do povrede. Stručnjaci preporučuju prijatnu šetnju, lagane treninge i vježbe disanja, kao i pilates i jogu za trudnice.

Masna kosa i koža lica

Usljed promjene hormona primetićete bubuljice na svom licu, koje smo već pomenuli, i to bez obzira na tip vaše kože. Možete imati suvu ili normalnu kožu, ali tokom trudnoće ona će početi da luči višak sebuma. Primetićete mitisere na nosu i bradi, ali i crvene, potkožne bubuljice.

Kako se infekcija ne bi razbuktala morate voditi računa o svojoj koži i pravilno je njegovati u večernjim satima. Nemojte preskakati rutinu skidanja šminke pred spavanje, jer ćete na taj način neutralisati neprijatan sjaj kože i spriječiti zapušavanje pora. Hidratatne kreme i prirodni serumi za isušivanje postojećih bubuljica mogu biti dobar izbor. Dok se tokom trudnoće ne preporučuju jaki hemijski pilinzi i kozmetički tretmani koji podrazumijevaju hemikalije.

Žene se tokom trudnoće žale na masnu kosu i nikako ne mogu da je se otarase. Umjesto da svakodnevno perete kosu i narušavate pH vrijednost temena glave, radije isprobajte kreativne frizure koje će sakriti višak sebuma. Pletenice, romantične punđe i visoki rep pravi su izbor za svaku priliku i čine vas elegantnim i nježnim tako da samopouzdano koračate kroz grad.

Povećanje tjelesne težine, strije i oticanje lica i ruku

Povećanje tjelesne težine se smatra normalnim, prvo zato što beba raste i razvija se pa je tijelu potrebna veća količina hrane. Apetit će se otvoriti tokom trudnoće, a obično nakon četvrtog meseca kada se završi epizoda neprijatnih mučnina.

Stručnjaci smatraju povećanje tjelesne težine normalnim, ali to ne znači da možete pustiti mašti na volju i uživati u svakoj slatkoj đakoniji. I dalje morate da pazite na svoju ishranu i konzumirate redovno voće i povrće, jer gojaznost nije dobra za vas, a ni za dijete. Pritom može otežati porođaj. Na osnovu vaše visine, opšteg stanja organizma i trenutne težine stručnjak će odrediti granicu do koje vaša kilaža može da dostigne.

Bilo da se ugojite pet kilograma, tri kilograma ili dvadeset, velika je šansa da se susretnete sa strijama. Pojava strija kod trudnica nije uslovljena tjelesnom težinom, mišići unutar stomaka se rastežu, a samim tim i koža našeg stomaka i lijeđa. Kao rezultat rastezanja nastaju strije na stomaku i bokovima, a mogu se proširiti i na zadnjicu.

Uz prirodne preparate, pravilnu ishranu i fizičku aktivnost u godinu do dve dana nakon porođaja možete ih smanjiti.

Ono što posebno zabrinjava trudnice širom svijeta jeste oticanje lica i ruku. Voda se nakuplja u organizmu i u jutarnjim časovima primetićete da je vaše lice otečeno, usta veća, ali i prsti na rukama deblji. Pojedine trudnice se žale kako više ne mogu da nose svoje omiljeno prstenje.

Ne brinite, ovakav proces oticanja je potpuno prirodan i nestaće nakon porođaja. Kako bi djelovali preventivno i umanjili oticanje, birajte hranu koja nije jako začinjena i izbjegavajte slane grickalice.

Grudi tokom trudnoće postaju osjetljivije

Vaše grudi tokom trudnoće postaju čvršće i bujaju, pa tako morate potražiti brushalter za nekoliko brojeva veći od vaše standardne veličine. Ova promjena ne treba da vas brine, zapravo znači da je sa vašim tijelom sve u redu.

Organizam se dva do tri mjeseca prije porođaja priprema na rođenje djeteta i mliječne žljezde se pokreću spremajući se da djeluju odmah nakon porođaja, kako biste dojili bebu. U toku trudnoće iz vaših dojki može procurjeti žućkasta tečnost. Ona će biti tu u prvim danima nakon rođenja djeteta  i naziva se kolostrum.

Ovu promjenu dočekajte spremne uz pamučne udobne brushaltere i uloške za grudi, kako ne biste pokvasile garderobu.

Hemoroidi su čest problem sa kojim se susreću trudnice

Kako beba raste i razvija se, tijelo prirodno usmjerava sve više hranjivih materija ka donjem dijelu stomaka. Naravno, i sama težina bebe utiče na proširenje vena, tako da se one provide na vašoj bjeličastoj koži na butinama. Ovakva pojava može stvoriti samo estetski problem, ali otečene i ispupčene vene na rektumu mogu izazvati svrab, bol i krvarenje tokom drugog stanja.

Istraživanja stručnjaka dokazuju da se oko pedeset posto trudnica susretne sa bolnim hemoroidima, ali ih srećom riješi uz dejstvo prirodnih krema i biljnih melema. U borbi sa hemoroidima može pomoći ishrana obogaćena vlaknima, hidratacija tijela i lisnato povrće.

Bolne i otečene vene se obično povlače u prvim mjesecima nakon porođaja i većini trudnica ne stvaraju ozbiljne probleme.

Majčinski instinkt

Kako se odvijaju različite promjene u organizmu žene ne možemo očekivati od sebe da svakodnevno budemo nasmijane i lijepo raspoložene. Promjene raspoloženja su potpuno u redu i koliko god bile srećne zbog svog djeteta, ne morate svaki dan otpočinjati sa osmjehom na licu.

Jedno je sigurno, biće teških trenutaka, ali će se vaš majčinski instinkt buditi tako da nesvjesno postajete blaži prema svojoj okolini. Pojedine trudnice su toliko osjetljive da se rasplaču kada vide dijete na ulici ili imaju neodoljivu potrebu da ga zagrle i ušuškaju.

U najvećem broju slučajeva majčinski instinkt se rađa sa rođenjem samog djeteta i vi najednom razvijate svoje vještine iz dana u dan. Raste vaša ljubav prema novorođenčetu i pritom bez riječi počinjete da razumijete šta mu je i kada potrebno.

Sada kada ste se upoznali sa mogućim promjenama tokom trudnoće koliko god bile teške morate razviti svijest da se ne događaju samo vama. Izdržaćete napade gladi, mučnine, ali i poneku striju i kada vidite osmjeh svog djeteta svi ružni događaji i misli odljepršaće iz vaše glave!

Srbijanka Stanković

 

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Od davnina se koristi u tradicionalnoj medicini za bolji apetit, kod problema žuči, za nerve, cirkulaciju, žlijezde, kao i za bolje digestivno zdravlje.