Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Od početka godine u KCCG uspješno urađene četiri transplantacije matičnih ćelija hematopoeze

KCCG
  • Autor onogost.me
  • 01.07.2025. u 20:28
U Centru za hematologiju Interne klinike Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) od početka godine do danas uspješno su urađene četiri transplantacije matičnih ćelija hematopoeze (TMĆH), dok je kod još tri pacijenta urađena afereza (prikupljanje) matičnih ćelija hematopoeze, kod kojih će biti urađena transplantacija u narednom periodu, saopšteno je iz Kliničkog centra.

Radi se o pacijentima sa malignim hematološkim bolestima i ovaj vid liječenja je jedini izbor njihovog izlječenja, pojasnili su.

“Naglašavamo da su svi transplantirani pacijenti bez komplikacija i u dobrom opštem stanju otpušteni na dalje kućno liječenje. Podsjećamo da je prva transplantacija urađena 17. februara ove godine, a što je ujedno i prva transplantacija matičnih ćelija u Crnoj Gori”, navode iz KCCG.

Do uvođenja ove zahtjevne procedure pacijenti su se upućivali na liječenje u referentnim inostranim centrima.

“Posebno naglašavamo da ovu složenu proceduru samostalno sprovodi tim Centra za hematologiju KCCG uz podršku Centra za kliničko-laboratorijsku dijagnostiku KCCG i Zavoda za transfuziju krvi Crne Gore (ZTKCG)”, dodaje se u saopštenju.

Ovim povodom je Centar za nauku KCCG, u sklopu kontinuirane medicinske edukacije, održao stručni skup 30. juna. Uvodno predavanje održao je direktor Interne klinike KCCG, mr sc. med. Vesko Vujičić, dok su specijalisti interne medicine i supspecijalisti hematologije Centra za hematologiju KCCG, dr Enisa Žarić i dr Nikola Bakić, održali predavanja o transplantacijama matične ćelije hematopoeze, osvrt na mobilizaciju matičnih ćelija u proceduri autologe transplantacije, odnosno, sprovođenje autologe TMĆH i postransplantaciono praćenje pacijenata.

Iz Centra za kliničko-laboratorijsku dijagnostiku KCCG o ulozi protočne citometrije u autologoj TMĆH predavanje je održala dr sc. med. ph Tanja Antunović, a procjenu vijabilnosti hematopoteskih matičnih ćelija u afereznim produktima dr Ivana Milašević.

Mr sc. med. Tamara Šćepanović iz ZTKCG govorila je o prikupljanju matičnih ćelija hematopoeze iz periferne krvi.

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci

    Zahvaljujući skrining programu tokom prošle godine kod 44 osobe su otkrivene premaligne promjene na debelom crijevu i spriječen rak, istakla je direktorka Centra za kontrolu i prevenciju nezaraznih bolesti Instituta za javno zdravlje Crne Gore dr Adrijana Vujović. U emisiji Radio ordinacija dr Vujović i dr Jasminka Zec Saveljić ističu značaj prevencije i apeluju da se svi koji su uključeni u skrining program i odazovu pozivu na pregled.
    Gojaznost predstavlja jedan od vodećih javnozdravstvenih izazova današnjice, kako na globalnom nivou, tako i u Crnoj Gori, kazali su iz Instituta za javno zdravlje, povodom 4. marta – Svjetskog dana gojaznosti, koji se ove godine obilježava pod sloganom „Osam milijardi razloga za djelovanje”.
    Ministarstvo zdravlja saopštilo je da Svjetski dan rijetkih bolesti predstavlja priliku da se ukaže na izazove sa kojima se suočavaju pacijenti i njihove porodice, ali i na napredak koji je zdravstveni sistem Crne Gore ostvario u oblasti dijagnostike i liječenja ovih kompleksnih stanja.
    -->