Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Plastični tanjiri, čaše i escajg štetni za zdravlje

plate-3491995_640
pixabay.com
  • Autor onogost.me
  • 05.10.2018. u 17:47
Korišćenje plastičnih posuda, escajga za jelo i čaša za piće nije sigurno, kako konzumenti smatraju, bez obzira na to da li na ambalaži stoji oznaka "bez BPA", piše "Savremena biologija" (Current Biology).

Novo istraživanje otkriva nove dokaze koji ukazuju na to da korišćenje plastike pri jelu i piću nije sigurno, kako konzumenti smatraju.

Iako je istraživanje rađeno na miševima, naučnici vjeruju da važi i za ljude.

Naučnici su utvrdili da kod miševa zamjenska jedinjenja za bisfenol A uzrokuju smanjenje broja spermatozoida i održivih ženskih jajnih ćelija, što se prenosi na sledeće generacije.

BPA je oznaka za hemijsko jedinjenje bisfenol A koji se koristi u pakovanju hrane i pića od 1960. godine. Služi za izradu tvrde, prozirne plastike, polikarbonata.

Jedinjenje sa ambalaže prelazi na hranu, naročito ako je plastika stara ili oštećena, a oštećenja može izazvati i mikrotalasna pećnica.

Hemikalija je toliko raširena da je američki Centar za kontrolu bolesti i prevenciju u 2003. i 2004. godini utvrdio prisutnost ovog jedinjenja u 93 posto uzetih uzoraka urina, prenosi portal Klix.ba.

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Vodeća organizacija za podizanje svijesti o raku kože, Euromelanoma, pokreće evropsku kampanju sa ciljem da ograniči očekivani rast stope oboljelih od raka kože. Naši građani su pozvani da se u okviru Euromelanom kampanje odazovu besplatnim preventivnim pregledima koji će se održati 12. maja u 12 opština širom Crne Gore, kako u državnim, tako i u privatnim zdravstvenim ustanovama.
Preventivni dermoskopski pregledi mladeža obavljaće se na Klinici za dermatovenerologiju Kliničkog Centra Crne Gore (KCCG) u maju, mjesecu koji je posvećen borbi protiv melanoma - saopšteno je iz KCCG-a.
Povodom obilježavanja maja ‒ mjeseca borbe protiv melanoma, Klinički centar Crne Gore predstavlja kratak video zapis sa ciljem podizanja svijesti o značaju sprovođenja preventivnih mjera u borbi protiv ove opasne bolesti koja je sve rasprostranjenija.