Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Pušenje nargile štetno po zdravlje

shisha-1150431_960_720
pixabay.com
  • Autor onogost.me
  • 26.10.2018. u 19:54
Pušenje nargile posljednjih godina je veoma popularno, posebno među mladima i to maloljetnicima. Bez obzira na godine, pušenje nargila je štetno, a i sama oprema često je rasadnik raznih zaraznih oboljenja, upozoravaju stručnjaci.

Iako u nargila barovima piše da je zabranjeno za mlađe od 18 godina, oni su im najčešći gosti. Svjetska zdravstvena organizacija kaže da je jedna šiša jednaka kao 20 popušenih cigareta, što znači da ako djeca jedan sat puše nargilu, to je kao sto i više popušenih cigareta.

“Prva posljedica upotrebe nargile je, nažalost, zabluda mladih koji misle da je to manje škodljivo, da je manje štetno nego cigarete, iz prostog razloga što su maskirane raznim ukusima, ali postoje vrlo opasne posljedice, isto kao i kod cigareta. Akutne posljedice gde dolazi do povećanja krvnog pritiska, ubrzanog rada srca, trovanja ugljen-monoksidom”, upozorava Ika Pešić, doktorka Kliničkog centra Srbije.

Ona objašnjava da je u nargili mnogo veća količina ugljen-monoksida, preko 15 puta više nego kod cigareta, jer tu ugljen-monoksid proizilazi iz sagorevanja duvana i iz sagorevanja uglja.

“Tu su i veoma opasne i štetne kancerogene materije, teški metali, toksične materije koje izazivaju ozbiljna oboljenja – karcinom pluća, karcinom ždrela”, objasnila je dr Pešić.

Prema njenim riječima, dodavanjem nargile od jednog do drugog pušača dolazi do raznih infekcija i prenosivih bolesti, poput tuberkuloze, herpesa, gripa, hepatitisa i to je ono što je izuzetno opasno, jer je taj nastavak plastičan i na njemu se dugo zadržavaju i bakterije i virusi. Nastavci se ne mijenjaju često bilo u kućnim uslovima ili nargila barovima.

Pešić ističe da su nargila sadržaji koji se puše duvanski proizvodi i da bi i barovi koji koriste ovu vrstu ponude trebali da podliježu istim zakonima koji regulišu kontrolu duvana.

“Postojeći zakoni treba da se poštuju, i da se obavezno, a nadam se da će to biti u skorije vrijeme, nargile kao i svi ostali nadolazeći duvanski proizvodi na naše prostore stave pod strogu zakonsku kontrolu” zaključuje Pešić.

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Na Institutu za onkologiju Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) danas je svečano pušten u rad novi linearni akcelerator "TrueBeam", najsavremeniji uređaj ove vrste u svijetu, čime je crnogorski zdravstveni sistem napravio značajan iskorak u liječenju malignih bolesti, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja.
Tuširanje hladnom vodom često se ističe kao zdrava navika za organizam, a stručnjaci pojašnjavaju i kada je najbolje da uvedete ovu naviku u svoju svakodnevnicu.