U CG nema registrovanih slučajeva groznice Zapadnog Nila

- Autor onogost.me
- 02.08.2018. u 10:13
U Crnoj Gori za sada nema registrovanih slučajeva groznice Zapadnog Nila, potvrđeno je iz Instituta za javno zdravlje Crne Gore.
Javnost u Crnoj Gori je zabrinuta zbog smrtnih ishoda koji su proteklih dana evidentirani u regionu zbog čega smo pitali nadležne da kažu kakva je situacija u našoj državi i šta svako pojedninačno treba da radi u cilju zaštite.
PR Instituta za javno zdravlje Vesna Nikaljević kazala je da je u ovom periodu godine intenzivirana aktivnost komaraca koji su prenosioci virusa groznice Zapadnog Nila, ali da se aktuelna epidemiološka situacija kontinuirano prati i da za sada nema mjesta za paniku.
“Centar za kontrolu i prevenciju zaraznih bolesti Instituta za javno zdravlje Crne Gore redovno pooštrava sprovođenje nadzora nad svim slučajevima groznica nepoznatoga porijekla i produženog trajanja kako bi se na vrijeme identifikovalo eventualno obolijevanje od groznice zapadnog Nila“, naglasila je Nikaljević.
Prema njenim riječima, najveći rizik od nastanka težeg oblika obolesti imaju osobe iznad 50 godina sa oslabljenim imunim sistemom.
Ona je kazala da se intenzivni nadzor sprovodi sa ciljem ranog otkrivanja slučajeva, njihove adekvatne obrade, pravovremenog planiranja i sprovođenja dodatnih protivepidemijskih mjera i obavještavanja javnosti kao i institucija koji se bave transfuzijom krvi i njenom sigurnom upotrebom o potencijalnim područjima u kojima cirkuliše virus zapadnog Nila.
„Riječ je o potencijalno ozbiljnom virusnom oboljenju koje se u ogromnoj većini slučajeva prenosi ubodom zaraženih komarca iz roda Culex (obični komarac – culex pipiens) a rijetko i Aedes (azijski tigrasti komarac). Komarac postaje zarazan prilikom uboda ptica, uglavnom divljih ptica selica, koje su glavni prirodni rezervoar virusa. Drugi, rijeđi načini prenosa, uključuje transfuziju nebezbjedne krvi i transplantaciju organa uzetih od zaraženog davaoca kao i prenos sa inficirane majke na dijete bilo tokom trudnoće, porođaja ili dojenja“, objasnila je ona.
Prema njenim riječima, bolest kod oko 80 odsto inficiranih prolazi bez simptoma, kod manje od 20 odsto ima blagu kliničku sliku koju karakteriše povišena tjelesna temperatura, bolovi u mišićima, mučnina, povraćanje i ponekad otok limfnih žlijezda ili ospa po trupu.
„Samo kod manje od jedan odsto zaraženih dolazi do razvoja teške kliničke slike takozvanog neuroinvazivnog oblika bolesti koji se manifestuje upalom mozda i/ili moždanih ovojica i koji se može završiti i smrtnim ishodom posebno kod osoba koje imaju oslabljen imunološki sistem“, kazala je Nikaljević.
U opšte preventivne mjere, kako je kazala, spada izbjegavanje područja sa velikim brojem insekata, kao što su šume i močvare, isušivanje svih lokacija, pa i najmanjih, u kojima se zadržava voda posebno u okolini kuća i po dvorištima a posebno je važno redovno prazniti višak vode iz posuda sa cvijećem, posuda za hranu i vodu kućnih ljubimaca, kanti, buradi i limenki…
Treba izbjegavati boravak na otvorenom, naročito između sumraka i svitanja, treba nositi dugačku i komotnu odjeću svijetlih boja, jer komarci mogu da ubodu kroz pripijenu odjeću.
„Preporučujemo spavanje u klimatizovanim prostorijama, postavljanje mreža za komarce na sve prozorske otvore je poželjno, korišćenje aparata koji ispuštaju sredstvo za uništavanje i odbijanje komaraca u zatvorenom prostoru kao i korišćenje kozmetičkih sredstava na otkrivenim djelovima tijela“, naglasila je Nikaljević.
U Srbiji je do juče registrovano 70 slučajeva infekcije virusom Zapadnog Nila, a pet pacijenata je preminulo od bolesti koju prenose isključivo komarci, kazala je pomoćnica direktora Instituta za javno zdravlje ”Batut” Darija Kisić Tepavčević uz napomenu da je neophodno sprovesti kako opšte, tako i mjere lične prevencije.
Izvor: fosmedia.me
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Zdravlje
- u
- 0
- Zdravlje
- u
- 0
- Zdravlje
- u
- 0


