Nikšić Vrijeme
0.8°C Malo oblačno

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Zavisnost pokreću neizliječene traume

mental-health-2211182_1280
pixabay.com
  • Autor onogost.me
  • 03.08.2020. u 19:58

Psiholog dr N. Linder kaže da je zavisnost od raznih psihoaktivnih supstanci veliki problem današnjeg društva i smatra da je ona samo rezultat neuspjelog riješavanja ključnog problema - neizliječene psihološke traume.

Nije slučajno, kaže Linder, da oko 28 odsto oboljelih od PTSP ima i problem sa zavisnošću, a čak 35 odsto ima ozbiljnu, “pravu’ fiziološku zavisnost od neke supstance.

Dobra vijest je, dodaje on, što je zavisnost izliječiva bolest, ali je potrebno mnogo truda i to ne samo na jednom polju.

“Većina nas poznaje nekog ko se bori sa zavisnošću”, kaže dr Linder i upozorava da se zavisnost ne može izliječiti ako se usredsredimo samo na nju.

Pravi problem su, objašnjava, bol i trauma koji podstiču zavisnost, a ona je samo odraz neuspjelog liječenja ili zanemarivanja traumatskih stanja.

“Uz psihološku trauma uključuje se i naš limbički sistem ili centar za strah”, objasnio je dr Linder.

Kada se to dogodi, racionalni i odlučujući dio mozga praktično se isključi, jer sva krv odlazi tamo gdje nastaje panika.

Zavisnost tada može da posluži kao naizgled djelotvoran “lijek” koji nam dugoročno narušava mentalno i fizičko zdravlje i tako s vremenom samo stvara još jedan ozbiljan problem.

Liječenje zavisnosti i traume: “Rezultati su tu samo ako se liječe zajedno”

“Pretpostavka da će se jedno stanje izliječiti samo od sebe kad izliječite drugo, potpuno je pogrešna”, kaže dr Linder i napominje da se u liječenju zavisnosti trauma često zanemaruje.

U poređenju sa depresijom u kojoj antidepresivi mogu pacijentu značajno da pomognu, za liječenje psihološke traume ne postoji jedan pravi lijek. Isto je, dodaje, i sa bipolarnim poremećajem i psihozom, iako lijekovi tu mogu značajno da pomognu, pacijenti sa traumom na njih ne odgovaraju dovoljno dobro i brzo.

“Lijekovi mogu da pomognu u smanjenju simptoma traume ali ne postoji nijedan lijek koji bi sam u potpunosti izliječio psihološku trauma”, kaže doktor i dodaje da je dobra vijest to što mozak može da se navikne da na stres ne odgovara uvek sa “borbom ili bijegom”, ali to zahteva kvalitetnu psihoterapiju, holističke metode liječenja i posvećenost pacijenta.

Kognitivno bihevioralna terapija (CBT) poznata je kao zlatni standard u psihoterapiji i koristi se kod raznih problema mentalnog zdravlja. Iako je u mnogim situacijama korisna, u liječenju zvisnosti i traume ona nije dovoljno djelotvorna.

To je, smatra dr Linder, zato što se ta metoda pretjerano usredsređuje na misli i na um, a zanemaruje fiziološki dio traume.

“Oni koji se bore sa traumom i sa zavisnošću često se osjećaju udaljeni od sopstvenog tijela, osjećaja i potreba”, objasnio je dr Linder i napominje da se od svih poznatih oblika liječenja najefikasnija terapija za oba stanja je EMDR terapija i to u kombinaciji sa socijalnom podrškom zavisniku.

To dvoje će, dodaje on, najprije dovesti do korjena problema i što prije to shvatimo, veća je vjerovatnoća da ćemo izliječiti globalnu pandemiju traume i zavisnosti, prenosi N1.

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Institut za javno zdravlje Crne Gore zajedno sa domovima zdravlja nastavlja kampanju HPV vakcinacije u dodatnim terminima, koja će trajati još narednog vikenda. Od početka vakcinacije u Crnoj Gori dato je više od 8.400 doza HPV vakcina.
Pojačani epidemiološki nadzor nad malim boginjama sprovodiće se do sjutra, kada ističe dvostruki period maksimalne inkubacije od pojave prvog slučaja obolijevanja kod osmogodišnje djevojčice.