Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Zbog čega je važna hijaluronska kiselina?

pixabay.com
  • Autor onogost.me
  • 25.10.2022. u 21:51
Hijaluronska kiselina, poznata i kao hijaluronan, je bistra supstanca koja se prirodno stvara u ljudskom organizmu. Najveće količine se nalaze u koži, vezivnom tkivu i očima. Njena glavna funkcija je zadržavanje vode kako bi koža bila podmazana i vlažna.

Mnoge osobe uzimaju hijaluronsku kiselinu kao suplement, ali se ova organska materija koristi i u serumima, kapima za oči i injekcijama. U nastavku teksta saznajte detaljnije zbog čega je sve ona važna i koje su joj uloge u organizmu.

Povoljno utiče na zdravlje kože

Dodaci (suplementu) hijaluronske kiseline mogu pomoći vašoj koži da izgleda bolje i da bude gipkija. Oko polovine hijaluronske kiseline u organizmu nalazi se u vašoj koži, gdje veže vodu kako bi zadražala vlažnost. Međutim, prirodni proces starenja i izlaganje agensima poput UV zračenja, duvanskom dimu i aero-polutanatima, mogu smanjiti njenu udio u koži.

Uzimanje dodataka hijaluronske kiseline može spriječiti ovaj pad nivoa hijaluronske kiseline u koži. Dokazano je da doze od 120-240 mg dnevno tokom najmanje jednog mjeseca značajno povećavaju vlažnost kože i smanjuju suvoću kože kod odraslih.

Hidratizovana koža takođe umanjuje pojavu bora. Kada se nanose na površinu kože, serumi hijaluronske kiseline mogu smanjiti bore, crvenilo i dermatitis.

Može ubrzati zarastanje rana

Hijaluronska kiselina takođe igra ključnu ulogu u zarastanju rana. Prirodno je prisutna u koži, ali njena koncentracija se povećava kada dođe do oštećenja strukture kože koje treba popraviti. Hijaluronska kiselina pomaže ranama da brže zarastaju regulisanjem nivoa upale (inflamacije) i signaliziranjem tijelu da izgradi više kvnih sudova u oštećenom području. Formiranje novih krvnih sudova je neophodno da bi se,,gradivni materijal kože’’ i kiseonik bolje dopremili do dijela kože gdje je neophodno obaviti proces zarastanja rane. Pokazalo se da nanošenje hijaluronske kiseline na rane smanjuje veličinu rana i smanjuje osjećaj bola.

Hijaluronska kiselina takođe ima antibakterijska svojstva, tako da može da pomogne u smanjenju rizika od infekcije kada se primjenjuje direktno na otvorene rane.

Štaviše, efikasna je u borbi protiv bolesti desni, ubrzavanju zarastanja nakon dentalne operacije i uklanjanju čireva kada se lokalno koristi u ustima. Iako istraživanje o serumima i gelovima hijaluronske kiseline obećava, nema istraživanja koja bi utvrdila da li suplementi hijaluronske kiseline mogu pružiti iste koristi.

Ublažava bol u zglobovima

Hijaluronska kiselina se takođe nalazi u zglobovima, gdje učestvuje u održavanju strukture i funkcije prostora između kostiju. Kada su zglobovi podmazani, smanjuje se trenje i pojava neprijatnih bolova.

Suplementi hijaluronske kiseline su veoma korisni za ljude koji pate od osteoartritisa, vrste degenerativne bolesti zglobova uzrokovane istrošenošću zglobova.

Pokazano je da uzimanje 80-200 mg dnevno tokom najmanje dva mjeseca značajno smanjuje bol u koljenu kod osoba sa osteoartritisom, posebno onih starosti između 40 i 70 godina. Hijaluronska kiselina se takođe može ubrizgati direktno u zglobove radi ublažavanja bolova. Međutim, analiza na preko 12 hiljada odraslih pacijenata otkrila je samo umjereno smanjenje bolova i veći rizik od razvoja neželjenih efekata.

Izvor: Vijesti.me

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci

    Za dvije godine, od početka vakcinacije protiv Humanog papiloma virusa (HPV) uzročnika raka grlića materice, imunizovano je 9.544 djece, saopštila je Radiju Crne Gore epidemiološkinja u Institutu za javno zdravlje dr Marija Božović.
    U Kliničkom centru Crne Gore (KCCG) u Podgorici od danas su dozvoljene posjete pacijentima koji se nalaze na bolničkom liječenju.