Monitoring politika životne sredine za jačanje odgovornosti i transparentnosti

- Autor onogost.me
- 05.04.2022. u 12:54
Udruženje za zaštitu prirode i promociju turizma "Morakovo" iz Nikšića u partnerstvu sa NVO Demokratske evropske inicijative iz Danilovgrada, organizovalo je seminar za jačanje kapaciteta OCD za monitoring javnih politika na temu “Monitoring politika životne sredine za jačanje odgovornosti, transparentnosti i participativnosti procesa pristupanja EU“.
Iz NVO “Morakovo” ocijenili su da su zakoni Crnoj Gori, kada je u pitanju zaštita životne sredine, usklađeni sa evropskim direktivama, ali je njihova implementacija spora ili nedovoljna.
Navode da ni sa lokalnim politikama situacija nije ništa bolja, a da bi se stanje promijenilo i postigla sinergija i usklađenost sa politikama EU, poboljšao kvalitet životne sredine i zdravlja ljudi, ali usluga za racionalno korišćenje prirodnih resursa, potrebna je, ocjenjuju, saradnja svih činilaca društva.
“Cilj ovog seminara je upravo jačanje kapaciteta OCD za monitoring javnih politika i prava životne sredine u dijelu koji se odnosi na učešće javnosti u odlučivanju i pristup informacijama, elemente od značaja za demokratizaciju savremene politike i prava životne sredine za održivost zajednice. Kroz nekoliko tematskih cjelina ovog seminara OCD i zainteresovani a ključni aktera su usmjereni ka osnaživanju svojih kapaciteta za razumijevanje koncepta monitoringa (praćenja stanja) životne sredine, procjenu i predviđanje promjena pod uticajem prirodnih i antropogenih faktora. Monitorning životne sredine je važan segment u reformskim procesima javne uprave i na lokalnom nivou”, kazali su iz NVO “Morakovo”.
Objašnjavaju i čemu služi monitornig životne sredine.
“Sistem monitoringa životne sredine je namijenjen da služi sistemu upravljanja kvalitetom životne sredine zasnovan na vladavini prava uz dobro ekonomsko upravljanje. Značajan u procesu odlučivanja za donošenje odluka, za određivanje prioriteta u oblasti zaštite životne sredine. Informacije o stanju životne sredine dobijene u sistemu praćenja koriste se od strane sistema kontrole za otklanjanje negativne ekološke situacije ili smanjenje štetnih posledica promjene stanja životne sredine, kao i za provjeru njihove sistemske dovoljnosti, u cilju razvoja ekonomske politike koja na adekvatan način uzima u obzir faktore životne sredine. Zato je važan izbor metodologije monitoring sistema, mjerenje parametara, prikupljanje i prenos informacija, obrada i prezentacija podataka „informativnih indikatora“ o ekološkom stanju teritorije”, kazali su iz te NVO.
Ekološki monitoring, objašnjavaju, predstavlja jedan od temeljnih stubova u odnosu na koji će se procjenjivati spremnost zemalja Zapadnog Balkana da postanu članice EU.
Na seminaru su prisustvovali predstavnici Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma Direktorata za ekologiju i Agencije za zaštitu životne sredine resornog, lokalne uprave Nikšića i više od 10 nevladinih organizacija koje djeluju u oblasti demokratizacije životne sredine i održivog razvoja lokalne zajednice, sa prostora Nikšića.
Seminar se organizuje u okviru projekta “Mislimo, djelujmo, inspirišimo svoju okolinu za održivi razvoj“. Projekat je podržan je kroz program „OCD u Crnoj Gori – od osnovnih usluga do oblikovanja politika – M'BASE“ koji sprovodi Centar za građansko obrazovanje (CGO), Friedrich Ebert Stftung (FES), NVO Politikon mreža i NVO Centar za istraživanje i zaštitu ptica (CZIP).
Program finansira Evropska unija, a realizuje se u Nikšiću i Danilovgradu do 11. juna 2022. godine.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Društvo
- u
- 1
- Društvo
- u
- 0
- Društvo
- u
- 0


