Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Monitoring politika životne sredine za jačanje odgovornosti i transparentnosti

277761841_951518512231935_8646524442058442724_n
NVO Morakovo
  • Autor onogost.me
  • 05.04.2022. u 12:54

Udruženje za zaštitu prirode i promociju turizma "Morakovo" iz Nikšića u partnerstvu sa NVO Demokratske evropske inicijative iz Danilovgrada, organizovalo je seminar za jačanje kapaciteta OCD za monitoring javnih politika na temu “Monitoring politika životne sredine za jačanje odgovornosti, transparentnosti i participativnosti procesa pristupanja EU“.

Iz NVO “Morakovo” ocijenili su da su zakoni Crnoj Gori, kada je u pitanju zaštita životne sredine, usklađeni sa evropskim direktivama, ali je njihova implementacija spora ili nedovoljna.

Navode da ni sa lokalnim politikama situacija nije ništa bolja, a da bi se stanje promijenilo i postigla sinergija i usklađenost sa politikama EU, poboljšao kvalitet životne sredine i zdravlja ljudi, ali usluga za racionalno korišćenje prirodnih resursa, potrebna je, ocjenjuju, saradnja svih činilaca društva.

“Cilj ovog seminara je upravo jačanje kapaciteta OCD za monitoring javnih politika i prava životne sredine u dijelu koji se odnosi na učešće javnosti u odlučivanju i pristup informacijama, elemente od značaja za demokratizaciju savremene politike i prava životne sredine za održivost zajednice. Kroz nekoliko tematskih cjelina ovog seminara OCD i zainteresovani a ključni aktera su usmjereni ka osnaživanju svojih kapaciteta za razumijevanje koncepta monitoringa (praćenja stanja) životne sredine, procjenu i predviđanje promjena pod uticajem prirodnih i antropogenih faktora. Monitorning životne sredine je važan segment u reformskim procesima javne uprave i na lokalnom nivou”, kazali su iz NVO “Morakovo”.

Objašnjavaju i čemu služi monitornig životne sredine.

“Sistem monitoringa životne sredine je namijenjen da služi sistemu upravljanja kvalitetom životne sredine zasnovan na vladavini prava uz dobro ekonomsko upravljanje. Značajan u procesu odlučivanja za donošenje odluka, za određivanje prioriteta u oblasti zaštite životne sredine. Informacije o stanju životne sredine dobijene u sistemu praćenja koriste se od strane sistema kontrole za otklanjanje negativne ekološke situacije ili smanjenje štetnih posledica promjene stanja životne sredine, kao i za provjeru njihove sistemske dovoljnosti, u cilju razvoja ekonomske politike koja na adekvatan način uzima u obzir faktore životne sredine. Zato je važan izbor metodologije monitoring sistema, mjerenje parametara, prikupljanje i prenos informacija, obrada i prezentacija podataka „informativnih indikatora“ o ekološkom stanju teritorije”, kazali su iz te NVO.

Ekološki monitoring, objašnjavaju, predstavlja jedan od temeljnih stubova u odnosu na koji će se procjenjivati spremnost zemalja Zapadnog Balkana da postanu članice EU.

Na seminaru su prisustvovali predstavnici Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma Direktorata za ekologiju i Agencije za zaštitu životne sredine resornog, lokalne uprave Nikšića i više od 10 nevladinih organizacija koje djeluju u oblasti demokratizacije životne sredine i održivog razvoja lokalne zajednice, sa prostora Nikšića.

Seminar se organizuje u okviru projekta “Mislimo, djelujmo, inspirišimo svoju okolinu za održivi razvoj“. Projekat je podržan je kroz program „OCD u Crnoj Gori – od osnovnih usluga do oblikovanja politika – M'BASE“ koji sprovodi Centar za građansko obrazovanje (CGO), Friedrich Ebert Stftung (FES), NVO Politikon mreža i NVO Centar za istraživanje i zaštitu ptica (CZIP).

Program finansira Evropska unija, a realizuje se u Nikšiću i Danilovgradu  do 11. juna 2022. godine.

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Brojne su inicijative USSCG u prethodnom periodu ostale bez odgovora od strane Vlade Crne Gore, a naša višegodišnja stremljenja da Socijalni savjet učinimo efikasnim uzaludna budući da su dogovori socijalnih partnera i predstavnika Vlade, koji učestvuju u radu ovog tijela, nerijetko mijenjani u Skupštini Crne Gore i to od strane parlamentarne većine, poručio je generalni sekretar Unije slobodnih sindikata Crne Gore (USSCG) u dopisu premijeru Milojku Spajiću.
Nastavnici mogu da pokrenu štrajk koji podrazumijeva obustavu nastave ukoliko ne dođe do dogovara nadležnih sa predstavnicima Sindikata prosvjete koji traži da im se ne umanjuje plata kroz novi obračun zarada koji bi trebalo da počne da se primjenjuje od ovog mjeseca.