Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Evo koliko smo puta pozvali 112 prošle godine

unnamed-1-16
Ilustracija
  • Autor onogost.me
  • 11.02.2017. u 12:02

Građani su prošle godine 164.029 puta ​ zvali 112-broj za hitne situacije, saopšteno je iz MUP-a povodom Dana jedinstvenog evropskog broja za pozive u hitnim situacijama.

Evropski broj za pozive u hitnim situacijama 112 uspostavljen je odlukom Savjeta Evropske unije jula 1991. godine. Broj 112 je jedini broj za pozive u hitnim situacijama koji je dostupan u svim državama članicama Evropske unije i uveden da bi se preko njega omogućilo građanima da imaju pristup svim službama u slučaju hitne potrebe.

vaj broj je uveden iz dva osnovna razloga: prvo, da se građanima Evrope omogući da mogu dobiti u svojoj ili u stranim zemljama u svim hitnim situacijama pomoć pozivanjem jednog broja 112 i drugo, da se maksimalno skrati vrijeme reagovanja i unaprijedi kvalitet odgovora nadležnih  hitnih službi.
Dan jedinstvenog evropskog broja za pozive u hitnim situacijama 112 se obilježava 11. februara u cilju skretanja pažnje javnosti na sigurnost i bezbjednost u Evropi.

Broj 112 predstavlja značajan resurs sistema zaštite i spašavanja Crne Gore. Odlukom Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost 2008. godine dodijeljen je Direktoratu za vanredne situacije, a Operativno komunikacioni centar 112 (OKC112) je stavljen u punu funkciju 02.oktobra 2015. godine.

U Crnoj Gori, prijemom poziva na broj 112 pokrivena je čitava teritorija države, a OKC112 funkcioniše u Bijelom Polju, Podgorici i Baru.

U prethodnih godinu dana građani su prepoznali značaj ovoga broja na šta ukazuje i broj poziva ostvaren u 2016-oj godini.

“Ukupan broj poziva je bio 164 029, od čega je bilo neophodno angažovati razne hitne službe u 7586 slučajeva.  Pozivom na broj 112 implementirani sistem ubrzava reagovanje u situacijama kada je neophodna pomoć u slučajevima bilo kojeg vanrednog dešavanja i potrebe pozivaoca”, kazali su u MUP-u.

Kako su dodali, na evropskom putu, uvođenjem broja 112 Crna Gora je ispunila obavezu koja je sa stanovišta bezbjednosti značajna za sve njene građane, a pogotovo za turiste koji u nju dolaze i kojima uliva sigurnost i osjećaj bezbjednosti.

“U 2016. godini preko 70 turista je spašeno preko OKC112 i poziva na broj 112”, ističu u MUP-u.

OKC 112 radi 24 časa, sedam dana u nedjelji, 365 dana u godini.

“Pozivi se primaju na crnogorskom i engleskom jeziku, ali kako je Crna Gora turistička destinacija imamo i službenike koji pozive mogu primiti i na ruskom, italijanskom i albanskom”, kazali su u MUP-u.

Ove godine dan evropskog broja 112 za hitne situacije obilježen je prezentacijom centara u Bijelom Polju i Baru učenicima osnovnih škola, štampanjem letaka sa značajnim podacima o broju 112 i njihovom podjelom u štampanim dnevnim medijima kojima se ovom prilikom zahvaljujemo na saradnji i prepoznatom značaju informisanosti stanovništva o broju 112.

U narednom periodu, pored samog unapređenja sistema, radiće se i na podizanju svijesti crnogorskih građana o značaju broja 112 kroz razne vidove edukacije.

  CdM

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Grupa građana Nikšića blokirala je raskrsnicu kod zgrade Opštine, u znak podrške zahtjevima neformalne grupe studenata „Kamo śutra“.
Inspektori za vode će tokom 2025. godine po službenoj dužnosti vršiti nadzor nad velikim zagađivačima na 23 lokacije. Između ostalog, po pet kontrola godišnje vršiće si u nikšićkoj željezari, pivari Trebjesa, HE Perućica i asfaltnoj bazi.