Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

ASK i Ministarstvo pravde spremaju novi obrazac za prijavu imovine

TVCG
  • Autor onogost.me
  • 04.01.2025. u 08:04
Balkanska istraživačka mreža (BIRN) zatražila je od Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) da podrobno iskontroliše vlasništvo javnih funkcionera nad kriptovalutama.

Navode da je samo kod jednog člana Vlade moguće precizno utvrditi vrijednost digitalne imovine. Iz ASK-a odgovaraju da sa Ministarstvom pravde razmatraju uvođenje novog obrasca za prijavu imovine, kao i novih zakonskih rješenja iz ove oblasti.

Balkanska istraživačka mreža uputila je inicijativu Agenciji za sprečavanje korupcije da unaprijedi kontrolu kada je riječ o vlasništvu javnih funkcionera nad kriptovalutama i ostalom digitalnom imovinom.

Izvršni direktor BIRN-a Vuk Maraš kaže da su uvidom u kartone funkcionera koji su prijavili kriptovalute, utvrdili su da u svakom od slučajeva, osim u slučaju Nika Đeljošaja, potpredsjednika Vlade, je prosto nemoguće utvrditi šta funkcioneri uopšte posjeduju i u kojoj je to vrijednosti.

“To iz razloga što oni uopšte ne prijavljuju ni tipove kriptoimovine koje imaju, niti količine, da bi se na osnovu toga mogla procijeniti tržišna vrijednost”, navodi Maraš.

On detaljnije pojašnjava šta podrazumijeva njihov zahtjev prema ASK-u.

“Da se detaljnije precizira način na koji se prijavljuje kriptoimovina, kao što je to slučaj i sa drugom imovinom koju su funkcioneri dužni da prijavljuju, kako bi onda sama agencija bolje mogla da kontroliše da li funkcioneri zaista prijavljuju imovinu i, mnogo važnije, da li krše zakon”, objašnjava Maraš.

U Agenciji za sprječavanje korupcije navode da su uočili problem i da već preduzimaju određene mjere.

“Trenutno se od Ministarstva pravde i Agencije razmatra uvođenje novog obrasca za prijavu imovine i propisivanje novih rješenja u Zakonu o sprječavanju korupcije. Jasno je da je osnovni rizik da javni funkcioner može sakriti imovinu ili ukoliko se ista vodi na drugo lice, ili se nalazi u inostranstvu, ili na kraju kupovinom kriptovaluta”, kaže direktor ASK-a Dušan Drakić.

Drakić za Radio Crne Gore poručuje da je cilj da podaci o imovini svakog funkcionera budu javni, da odražavaju stvarno stanje i da su podložni kontroli. Nada se da će zakonodavac propisati određene mehanizme za provjeru vlasništva nad kriptovalutama.

Izvor: rtcg.me

    ,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

    Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

    Ostavi komentar

    Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

    Povezani članci

    Ukupni prihodi od igara na sreću i nagradnih igara iznosili su prošle godine 33.812.130 eura, što predstavlja rast od 51,27 odsto u poređenju sa 2023. godinom, čime su stoprocentno ostvareni ciljevi Uprave za igre na sreću, Ministarstva finansija i Vlade Crne Gore na planu jačanja državnog budžeta. To se navodi u saopštenju Uprave za igre na sreću.
    Nacrt zakona o oružju koji će, između ostalog, donijeti centralizovane i strože kontrole prilikom izdavanja dozvola za posjedovanje oružja, kraće vrijeme njihovog trajanja, kao i rigorozne kazne za nelegalno oružje, biće od naredne sedmice na javnoj raspravi. To je predsjednik Vlade Milojko Spajić saopštio inicijatorki Nacrta takozvanog “Markovog i Mašanovog zakona”, Majom Ljiljanić Popović sa kojom je juče razgovarao u Vladi.