Dragaš: EPCG ulazi u najintenzivniji investicioni ciklus u istoriji

- Autor onogost.me
- 12.06.2026. u 19:36
Dragaš je istakao da EPCG NET iz godine u godinu potvrđuje status jednog od najznačajnijih regionalnih skupova posvećenih budućnosti energetike.
Prema njegovim riječima, energetski sektor danas prolazi kroz najdublju transformaciju u posljednjih nekoliko generacija, pri čemu dekarbonizacija, digitalizacija, energetska sigurnost i ubrzani tehnološki razvoj više nijesu teme budućnosti, već realnost koja zahtijeva donošenje važnih odluka i jasno definisane razvojne politike.
„Energetsku tranziciju ne posmatramo samo kao tehnički ili regulatorni proces. Za nas ona predstavlja priliku da izgradimo konkurentniju ekonomiju, očuvamo energetsku nezavisnost i stvorimo održive temelje za buduće generacije“, naglasio je Dragaš.
Podsjetio je da Crna Gora ima jasnu evropsku perspektivu, kao i precizno definisane energetske i klimatske ciljeve, navodeći da je zajednička odgovornost svih aktera da te ciljeve pretvore u konkretne razvojne rezultate.
U tom procesu, kako je naveo, EPCG ima posebnu odgovornost ne samo kao najveća energetska kompanija u državi, već i kao jedan od ključnih pokretača ukupnog ekonomskog razvoja.
Govoreći o investicionim planovima kompanije, Dragaš je kazao da EPCG ulaže u nove izvore obnovljive energije, modernizaciju postojećih proizvodnih kapaciteta, unapređenje efikasnosti sistema i projekte koji će dugoročno osigurati stabilnost energetskog sektora.
„Posebno mjesto u toj strategiji zauzima vjetroelektrana Gvozd, za koju je rekao da predstavlja novu razvojnu prekretnicu za Elektroprivredu Crne Gore i cjelokupnu crnogorsku energetiku. Gvozd nije samo nova elektrana. Ona je simbol novog razvojnog ciklusa i potvrda da Crna Gora može uspješno realizovati složene energetske projekte u skladu sa najvišim evropskim standardima“, rekao je Dragaš.
Podsjetio je na riječi premijera izgovorene prilikom otvaranja vjetroelektrane, ističući da je riječ o projektu koji je u potpunosti u vlasništvu EPCG i koji će poslovati po tržišnim principima, bez subvencija.
„Neće biti ni cent subvencija. Ovdje je riječ o projektu koji je u vlasništvu Elektroprivrede Crne Gore i koji će poslovati po tržišnim principima. Time dodatno jačamo naš cilj da očuvamo stabilne i pristupačne cijene električne energije, što je danas od posebnog značaja u vremenu globalnih ekonomskih i političkih izazova“, kazao je Dragaš.
Prema njegovim riječima, značaj projekta potvrđuje i podatak da će vjetroelektrana proizvoditi dovoljno električne energije za potrebe oko 25.000 građana.
Dragaš je istakao da je projekat Gvozd rezultat višegodišnjeg rada, od početne ideje i planiranja, preko obezbjeđivanja finansiranja i realizacije radova, do uspješnog puštanja u rad.
„Gvozd je pokazao da posjedujemo znanje, kapacitete i odlučnost da velike razvojne vizije pretvorimo u konkretne rezultate“, rekao je Dragaš.
On je naglasio da značaj ovog projekta daleko prevazilazi proizvodne pokazatelje, jer potvrđuje sposobnost EPCG da bude jedan od ključnih nosilaca energetske tranzicije i održivog razvoja Crne Gore.
Istovremeno, Gvozd predstavlja samo dio mnogo šireg investicionog ciklusa koji obuhvata razvoj solarnih i vjetroelektrana, ali i nastavak ulaganja u hidroenergetski sektor.
„Naše hidroelektrane već decenijama predstavljaju temelj energetske sigurnosti i nezavisnosti Crne Gore. Zato njihova modernizacija, povećanje efikasnosti i produženje životnog vijeka ostaju među najvažnijim strateškim prioritetima kompanije“, istakao je Dragaš.
Govoreći o izazovima energetske tranzicije, Dragaš je upozorio da taj proces ne podrazumijeva samo izgradnju novih proizvodnih kapaciteta.
„Potrebne su modernije prenosne i distributivne mreže, veći kapaciteti za skladištenje energije, moderno i funkcionalno tržište električne energije, kao i inovativni modeli finansiranja koji omogućavaju ubrzan razvoj sektora“, rekao je Dragaš.
U tom kontekstu, posebno je zahvalio Evropskoj banci za obnovu i razvoj, Njemačkoj razvojnoj banci i drugim međunarodnim finansijskim institucijama na podršci realizaciji razvojnih projekata EPCG.
Naglasio je da kompanija ostaje otvorena za nova partnerstva koja mogu doprinijeti bržem ostvarivanju razvojnih ciljeva, podsjećajući na saradnju sa kompanijama Masdar i ADFD, aktivnosti na razvoju gasne elektrane sa japanskom kompanijom JERA, kao i na zajedničke projekte sa naučnim institucijama u zemlji i inostranstvu i holding kompanijom Energoprojekt.
„Takva partnerstva donose nova znanja, savremene tehnologije i kvalitetne modele finansiranja, ali istovremeno podižu standard realizacije projekata i doprinose jačanju ukupnih razvojnih kapaciteta Crne Gore“, ocijenio je Dragaš.
Osvrćući se na pitanje gasnih elektrana, Dragaš je rekao da se širom Evrope vode ozbiljne stručne rasprave o njihovoj ulozi kao tranzicionih kapaciteta koji mogu obezbijediti fleksibilnost sistema sa visokim udjelom energije iz sunca i vjetra.
„Crna Gora pažljivo prati procese i različite razvojne scenarije. Naš pristup ostaje odgovoran, stručan i zasnovan na činjenicama. Svaka buduća odluka mora istovremeno uvažavati energetske potrebe države, ekonomsku opravdanost i najviše standarde zaštite životne sredine“, poručio je Dragaš.
On je izrazio uvjerenje da će EPCG NET tokom dva dana rada donijeti kvalitetne diskusije, nove ideje i dodatno ojačati saradnju među svim učesnicima.
„Energetska tranzicija predstavlja zajednički evropski put, ali i izuzetnu razvojnu priliku. Nijedna kompanija, nijedna institucija i nijedna država ne mogu taj proces uspješno ostvariti same. Zato su dijalog, partnerstvo, razmjena iskustava i zajednička vizija razvoja danas važniji nego ikada“, rekao je Dragaš.
Poručio je da Crna Gora ima znanje, potencijal i ljude da uspješno prođe kroz evropsku energetsku tranziciju, dok EPCG posjeduje snagu, odgovornost i kapacitet da bude jedan od ključnih nosilaca tog procesa.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Biznis
- u
- 0
- Biznis
- u
- 0
- Biznis
- u
- 0











