Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Građani upućivali žalbe na račune za struju, vodu i telefon

slider111111111
Ilustracija
  • Autor onogost.me
  • 19.09.2016. u 11:11

Centar za zaštitu potrošača (CEZAP) evidentirao je u posljednjih šest mjeseci 1,2 hiljade žalbi građana, koje su se najviše odnosile na javne usluge, naročito iz oblasti telekomunikacija, električne energije i vodosnabdijevanja.

Iz CEZAP-a su naveli da se potrošači najčešće žale na visinu računa, nepriznavanje zastarjelih potraživanja, nepoštovanje ugovornih odredbi i zakonskog roka za odgovor na prigovor.

„Žalbe građana iz domena javnih usluga su najteže za rješavanje, a procenat uspješno riješenih je veoma mali. Tu oblast je neophodno bolje regulisati, kao specifičan vid usluge i proizvoda, koje građanima obezbjeđuju subjekti, koji u principu imaju monopolistički položaj”, kazali su predstavnici CEZAP-a agenciji Mina-business.

Oni smatraju da je takva situacija rezultat monopolskog položaja subjekata, koji nemaju problem sa plasmanom proizvoda i usluga.

„Takođe, nizak nivo razumijevanja za potrebe svojih korisnika, nepostojanje adekvatnih mehanizama za informisanje građana i transparentnosti u radu, kao i nepoštovanje odgovarajuće procedure za prigovore i žalbe doprinosi većem broju žalbi građana u oblasti javnih usluga“, ocijenili su iz CEZAP-a.

Kada je riječ o ostalim žalbama, potrošači su se uglavnom najviše žalili na kvalitet robe, nepoštovanje prava u vezi sa rokom za reklamacije, obavljanje obaveza trgovca na osnovu prava iz garancije i to kada je u pitanju tehnička roba, odjeća, obuća i namještaj.

“Žalbe koje se odnose na markete, najvećim dijelom u vezi su sa isticanjem takozvanih prevarnih cijena, to jest različitih cijena na rafu i na kasi, kao i sa akcijskim sniženjima”, rekli su iz CEZAP-a.

Česte su i, kako su dodali, žalbe potrošača na deklaracije proizvoda, koje su nepotpune, nejasne, često i neprevedene na crnogorski jezik, što je po Zakonu o zaštiti potrošača obavezno.

U CEZAP-u smatraju da je položaj potrošača, sa aspekta zaštite i edukacije u procesu napretka.

„Međutim, riječ je o procesu na kome treba kontinuirano raditi jer, prije svega, potrošači moraju znati koja su njihova prava, kako bi mogli prepoznati kada su im ona ugrožena i na vrijeme mogli reagovati”, ocijenili su predstavnici CEZAP-a.

Oni tvrde da potrošači moraju biti svjesni činjenice da su glavni akteri na tržištu i da od njihove aktivnosti i upornosti, često zavisi nivo njihove zaštite.

„Kada su u pitanju zakoni koji regulišu oblast zaštite potrošača, oni se različito primjenjuju ili ne primjenjuju, u koliziji su, na primjer sektorski zakoni, naročito u odnosu na Zakon o zaštiti potrošača“, naveli su iz CEZAP-a.

Stoga je, kako smatraju, neophodno više raditi na primjeni, monitoringu, izmjenama i dopunama postojećih zakona i podzakonskih akata, kako bi se osigurao zakonodavni okvir za adekvatnu zaštitu.

„Godinama radimo na edukaciji i informisanju potrošača ali nažalost, još ne možemo reći da je svijest potrošača na zadovoljavajućem nivou“, kazali su iz CEZAP-a.

Podizanje svijesti građana je, kako su dodali, dugotrajan i stalan proces u koji moraju biti uključeni svi akteri društva, a prije svega država, koja je obavezna da, kako tvrde, štiti svoje građane i u okviru te zaštite ih edukuje i informise o svim bitnim pitanjima iz domena prava potrošača.

“S obzirom na to da je novi Zakon o zaštiti potrošača, gotovo u potpunosti usaglašen sa direktivama EU, potrošači u Crnoj Gori bi mogli biti zaštićeni, kao u bilo kojoj zemlji u EU, kada bi se Zakon dosljedno primjenjivao”, rekli su iz CEZAP-a.

Bolja informisanost građana, uz pojačan i strožiji inspekcijski nadzor, doprinosi, kako su zaključili, kvalitetnoj zaštiti potrošača.

 

Izvor: rtcg.me

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Vlada je danas na 88. sjednici usvojila Informacija o zahtjevu Elektroprivrede Crne Gore AD Nikšić na dugoročno zaduženje. Tim povodom, Vlada je, na predlog Ministarstva finansija, dala saglasnost za zaduženje EPCG u iznosu od 50 miliona eura kod ERSTE GROUP BANK AG za potrebe finansiranja kupljenih nedostajućih količina električne energije, saopšteno je iz Vlade.
Elektroprivreda (EPCG) od danas pokreće 13. ciklus akcije Podijelimo teret, kojom se kupcima iz kategorije domaćinstava pruža mogućnost da dug za utrošenu električnu energiju izmire pod izuzetno povoljnim uslovima. Akcija će trajati do 30. septembra.