Jaja iz Miločana mogu na trpeze EU

- Autor onogost.me
- 18.07.2017. u 05:48
Porodica Jovović iz Nikšića je 1990. godine u mjestu Miločani otvorila farmu za proizvodnju jaja, a sada su kao potvrdu kvaliteta dobili izvozni broj EU.
Rasla je farma, sa njom i tržište, da bi od 2004. poslovala u okviru preduzeća Alkoset, koje je u njihovom vlasništvu. Izvozni broj EU im otvara mogućnost osvajanja evropskog tržišta od 500 miliona potrošača.
“Dobijanje izvoznog broja je pozitivna stvar s obzirom na uslove u kojima radimo i na tržište. Na ovaj način dobijamo mogućnost da proširimo tržište. Ujedno, dobijanje izvoznog broja je preduslov za kvalitetan rad farme. Taj broj znači da moramo ispratiti kompletan sistem proizvodnje, da u njemu ne bude tzv. mrtvih tačaka”, kazao je ”Vijestima” izvršni direktor Alkoseta Radovan Jovović.
Proizvodni kapacitet pomenute farme je devet miliona jaja na godišnjem nivou. S obzirom da je živinarstvo, smatra Jovović, posljednjih desetak godina doživjelo veliki uspon ne samo u Crnoj Gori, nego i u zemljama okruženja, dobijanje EU izvoznog broja ne predstavlja neku preveliku prednost u odnosu na konkurenciju, ali znači potvrdu kvaliteta.
“Godinama smo zastupljeni na crnogorskom tržištu i dok je ljetnja sezona, ne planiramo sa izvozom. Međutim, od septembra ćemo krenuti sa izvozom i prva zemlja biće Hrvatska. Uvjeren sam da ćemo osvojiti i okolna tržišta i to zbog činjenice da imamo kvalitet”, poručio je Jovović.
Prema njegovim riječima, posljednjih desetak godina uložili su dosta novca kako bi farmu modernizovali tako da je kompletan proces proizvodnje automatizovan i pod nadzorom elektronskih uređaja. Naredne godine planiraju da krenu sa sopstvenim uzgojem koka nosilja.
Pored Alkoseta mogućnost da izvoze hranu na tržište Evropske unije krajem juna dobile su klanice i mesne industrije “Mesopromet” i “Goranović”, Mesna industrija “Gradina kompani”, kao i farme za proizvodnju jaja Rebra komerc.
Ministar poljoprivrede Milutin Simović nedavno je ocijenio da dobijanje EU izvoznih brojeva znači novi iskorak crnogorske poljoprivrede u daljem unapređenju standarda kvaliteta i bezbjednosti hrane i usaglašavanju sa standardima EU.
Izvor: vijesti.me
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Biznis
- u
- 0
- Biznis
- u
- 0
- Biznis
- u
- 0