Mljekari predlažu da mlijeko poskupi pet odsto

- Autor onogost.me
- 22.03.2022. u 08:06
U Savezu stočara smatraju da bi povećanje otkupne cijene mlijeka za deset centi dovelo stočare u stanje kakve takve likvidnosti i održivosti farmi. To su predstavnici stočara i saopštili na jučerašnjem sastanku radne grupe koja je trebala da predloži rješenje u problemu mlječnog stočarstva. Sastanku su prisustvovali predstavnici Saveza stočara, otkupljivača i prerađivača i Ministarstva poljoprivrede.
“Predstavnici stočara su predložili da svi u lancu, koji čine farmeri, otkupljivači, trgovci, Ministarstvo poljoprivede i potrošači, podijele teret teške situacije. Smatramo da bi povećanje otkupne cijene od deset centi dovelo stočare u stanje kakve takve likvidnosti i održivosti farmi”, kazao je Pobjedi predstavnik Saveza stočara Crne Gore Budimir Mugoša.
On je naveo da su stočari predložili da svi ,,pomognu“ sa po dva centa – da se smanji PDV na sedam odsto za sve domaće mliječne proizvode, da se smanje trgovačke marže za dva centa, ukine porez na stočnu hranu i poveća maloprodajna cijena za pet odsto.
“Svaka od ovih mjera bi omogućila povećanje otkupne cijene po dva centa” pojasnio je Mugoša.
Prema njegovim riječima, predstavnici mljekara su na jučerašnjem sastanku predložili da Ministarstvo poljoprivrede subvencionira cijenu koncentrata po deset centi.
“Što je od ovih mjera prihvatljivo za sve učesnike, znaćemo za nekoliko dana kada ministar Aleksandar Stijović dođe sa puta”, rekao je Mugoša.
Istakao je da zbog svakodnevnog poskupljenja koncentrovane i kabaste stočne hrane kao i ostalih inputa farmeri sa trenutnim otkupnim cijenama posluju sa gubitkom i da je trenutno stanje neodrživo.
“Predstavnici prerađivača su ostali pri stavu sa sastanka u petak da nemaju mogućnost povećanja otkupne cijene, a da poskupljenje njihovih proizvoda, a time i otkupnih cijena mlijeka predstavlja ozbiljan rizik da će doći do pada prodaje i gubitka tržišta”, saopštio je Mugoša.
Cijene
Na sastanku, održanom u petak, iz Saveza stočara su poručili da je neophodno da otkupna cijena mlijeka bude okvirno na nivou cijene koncentrovane hrane plus pripadajuće premije ili kumulativno 70 centi. Ukoliko ne dođe do dogovora, stočari su ranije najavili nekoliko mogućnosti – obustavu isporuke mlijeka, ulične proteste i zatvaranje farmi.
Ministar poljoprivrede Aleksandar Stijović je naveo da su gotovo iscrpili sve mogućnosti za dodatno subvencioniranje otkupa mlijeka, zbog čega treba tražiti kompromis između proizvođača, prerađivača i trgovaca.
“U vanrednim okolnostima kada rastu cijene vještačkog đubriva, stočne hrane i energenata trudimo se da održimo njihov dohodak kako ne bi ugasili farme”, kazao je Stijović Radiju Crne Gore i najavio novi sastanak sa farmerima dodajući da je kriza, ali da svi moraju biti odgovorni i pokušati naći način da održe domaću proizvodnju i da građani budu dovoljno snabdjeveni.
Naveo je da u EU zahtijevaju da subvencije budu do 20 odsto otkupne cijene, a kod nas je blizu 40 odsto.
“Otkupna cijena je u prosjeku 37 do 40 centi, a subvencija Ministarstva do 14 centi, što je 35 odsto i daleko je iznad evropskih standarda”, objasnio je Stijović.
Komentarišući aktuelnu situaciju vezanu za snabdijevanje tržišta Crne Gore, saopštio je da se namirnice kontinuirano nabavljaju i da nema mjesta panici. Prosječna otkupna cijena mlijeka u EU je oko 55 centi. Primjera radi, otkupna cijena mlijeka Poljskoj je 39 centi, dok je u Hrvatskoj 35 centi, iako stočari iz susjedne države traže da se poveća na 46 centi. U BiH je otkupna cijena mlijeka 30 centi, dok je u Srbiji u januaru bila 25 centi. I stočari ove dvije susjedne države traže povećanje otkupnih cijena mlijeka.
Izvor: Pobjeda
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Biznis
- u
- 0
- Biznis
- u
- 0
- Biznis
- u
- 0