Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Nikšićki preduzetnici treću sedmicu „pod ključem“: Između javnog zdravlja i egzistencije

viber_image_2021-03-12_14-44-32
onogost.me
  • Autor onogost.me
  • 02.04.2021. u 06:08

Nikšićki preduzetnici sa kojima smo razgovarali, a koji su pogođeni novim mjerama, kažu da su svjesni epidemiološke situacije, zbog čega i djelimično opravdavaju zatvaranje, ali ističu da će restriktivnije mjere imati teške ekonomske posljedice.

Saglasni su, kako kažu, da njihovi objekti predstavljaju najmanji izvor zaraze, jer su svi rigorozni u poštovanju mjera.

Sa razbuktavanjem koronavirusa uslijedile su i nove mjere u Nikšiću. Mjere Ministarstvo zdravlja od 18. marta „pod ključem“ drže veći broj preduzetnika. Dozvoljen je rad institucija od vitalnog značaja – službama koje pružaju usluge od javnog interesa; pumpi; marketa, supermarketa, zelenih pijaca, pekara, apoteka.

Slađana Lukić, vlasnica Modnog studija „Slađa“, koja zapošljava četiri radnice, kaže da posljednje zatvaranje neće dovesti do otpuštanja, iako je pandemija mnogo uticala na obim posla. Nada se da će u pomoć priteći i država sa subvencijama, je su, precizira, i radnici i vlasnici u veoma nezavidnoj situaciji.

„Mala preduzeća i privreda su najviše pogođeni jer obaveze pristižu, a rad nam je onemogućen i prihoda nema. Nadam se da će mjere dati rezultat iako mislim da su saloni strogo poštovali i pridržavali se mjera koje se bile preporučene“, ističe Lukić.

Vlasnica nikšićkog butika, koja je željela da ostane anonimna, navodi da razumije donosioce odluka zbog teške epidemiološke situacije, ali da mali preduzetnici „trpe“.

„U neku ruku opravdavam što je zatvoreno, ali ne ovoliko. Sve te na kraju stigne, i dažbine, i režije, sve se to mora platiti. Roba dugih rukava sad ako ugrije sve to ostaje neprodato“, kaže ona dodajući da je od početka izbijanja epidemije osjetan pad kupovne moći.

Navodi i da joj je krivo, jer se u drugim većim lancima kojima je dozvoljen rad, kako ocjenjuje, masovno krše mjere.

„Kod nas ne uđe dnevno deset osoba“, kaže ona.

Odluku da se produži zatvaranje pozdravio je vlasnik knjižare „Tamigo“, Mitar Goranović. On ocjenjuje da je u ovakvoj situaciji neophodno staviti javno zdravlje ispred biznisa. Korona je, kaže, dovela do teškog zdravstvenog stanja neke njemu bliske ljude, pa sad „gleda kako da se što prije izvučemo iz ovoga“.

„Po meni je opravdano zatvaranje, iako mnogi ne dijele moje mišljenje. Svi trpe, mislim da je zdravlje na prvom mjestu. Svjesni smo da ćemo pretrpjeti finansijske gubitke, neko manje neko više, ali se moramo žrtvovati zbog zdravlja“, objašnjava Goranović.

Prema njegovim riječima, prednost je što ne plaća trošak zakupa, ali napominje da „svima računi jednako stižu na naplatu“. Goranović kaže da nema još informacija da li će dobijati subvencije za ovaj period.

Mjerama su posebno pogođeni nikšićki ugostitelji, koji od 18. februara ne rade. Ovo je treće zatvaranje za njih od marta prošle godine. Vlasnik lokala Room 56 Dalibor Petković ocjenjuje da je produženje mjere zbog zdravstvene situacije opravdano, ali ne i sa ekonomske strane.

On je ponovio da ugostiteljski objekti nijesu krivi za širenje virusa, što se, kako navodi, i dokazalo.

„Nikšić je na dan zatvaranja ugostiteljskih objekata imao mnogo manji broj zaraženih nego danas. Tako da ni po kom osnovu lokali ne mogu biti krivi za epidemiološku situaciju“, rekao je Petković.

On navodi da su gubici ogromni ne samo za skoro dva mjeseca koliko ne rade, nego i zadnjih 13 mjeseci.

„Biće teško stati na noge posle svega, a pogotovo ako nas otvore sa mjerama“, kaže on.

Petković ističe da na subvencije od države ne može da računa, jer nijesu izmirili obaveze na vrijeme, zbog čega su 13 mjeseci bez konkretne pomoći.

„A i kako bi mogli? Da bi se znalo – to su subvencije za radnike, a ne za vlasnike objekata“, zaključuje Petković.

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Poreski inspektori su za prva četiri mjeseca realizovali 622 provjere regularnosti poslovanja poreskih obveznika, utvrdili nepravilnosti kod njih 92 i izrekli 494,8 hiljada eura kazni po tom osnovu, saopšteno je iz Poreske uprave (PU).
Iz Uprave za igre na sreću saopštili su da su ukupni prihodi od igara na sreću i nagradnih igara u prva četiri mjeseca ove godine 12.065.049,39 eura, što predstavlja rast od 30,72 odsto u poređenju sa istim periodom prošle godine. U tom periodu zabilježen je, ističu, porast prihoda od kazinskih igara za 69,59 odsto, čiji je iznos 1.528.553,59 eura.
Stekli su se uslovi da EPCG pokrene postupak jednostranog raskida ugovora sa firmom 8 B kapital, ruskog biznismena Igora Šamiza, zbog nepoštovanja ugovora o zakupu Čeličane i Kovačnice, potvrđeno je to Televiziji Crne Gore iz menadžmenta Elektroprivrede.