OSI još bez subvencija za struju
- Autor onogost.me
- 24.11.2017. u 09:12
Osobe sa invaliditetom još moraju da čekaju na subvencionirane račune za struju dok Ministarstvo ekonomije donese uredbu kojom će se preciznije odrediti korisnici, uslovi i kriterijumi za zaštitu ranjivih kupaca struje.
Kako je rečeno Pobjedi iz tog resora, rok za usvajanje ovog podzakonskog akta istekao je još 31. jula, a u Udruženju mladih sa hendikepom smatraju da su ovakvi potezi Ministarstva ekonomije neozbiljni, jer su dokaz da se “zanemaruju prava, a zatim i elementarne životne potrebe osoba sa invaliditetom”.
“Nešto duže od godinu ne uračunavaju nam subvencije za struju. U julu je donijet novi zakon kojim to nije uređeno i zbog toga nemamo subvencije, a dolazi zima i to zaista predstavlja veliki problem”, kazala je Pobjedi koordinatorka pravnog programa i antidiskriminacije u Udruženju mladih sa hendikepom Miroslava Mima Ivanović.
Ona pojašanjava da su subvencije ranije iznosile oko 40 odsto od visine računa, ali i da je postojala granica u vezi potrošnje – 60 eura. Ako je račun prelazio taj iznos, umanjenivan je samo dio od 60 eura, dok ostatak nije podlijegao subvenciji.
Iz Ministarstva ekonomije Pobjedi su kazali da je u toku proces izrade Uredbe o snabdijevanju ranjivih kupaca električne energije kojom će se utvrditi bliži kriterijumi za određivanje ranjivih kupaca.
“U toku je postupak usaglašavanja kriterijuma sa organima nadležnim za poslove socijalnog staranja i zdravlja. Nakon dobijanja svih potrebnih mi- šljenja od relevantnih organa, Uredba će biti upućena Vladi na razmatranje”, naveli su oni.
Udruženje mladih sa hendikepom u januaru je pokrenulo inicijativu prema Ministarstvu ekonomije da ih uključe u proces definisanja kategorije ranjivih kupaca električne energije prilikom donošenja Uredbe.
Nakon sastanka koji je održan u februaru dali su prijedloge, ali, kako navode, do danas nijesu dobili odgovor na njih.
Ivanović smatra da su njihova prava zanemarena.
“Nadamo se da će na osnovu sugestija ovo Ministarstvo biti spremno da definiše kategorije osoba s invaliditetom u skladu s Konvencijom UN-a o pravima osoba s invaliditetom i stojimo na raspolaganju za pomoć u rješavanju ovog problema”, rekla je ona.
Ivanović kaže da zakonsko garantovanje prava na nesmetano napajanje električnom energijom određenih socijalno ugroženih grupa, bez obzira na visinu njihovog duga po ovom osnovu, i subvencije mjesečnih troškova električne energije, nema nikakvog značaja za život osoba s invaliditetom kad se ta prava u praksi ne mogu ostvariti “zbog neažurnosti Ministarstva ekonomije da usvoji ovaj podzakonski akt”.
“Osobe s invaliditetom često su izolovane u svojim domovima zbog manjka prilagođenih društvenih i kulturnih sadržaja koji bi njihov život upotpunili. Većina njih nema zaposlenje, pojedini ne pohađaju redovnu nastavu, imaju veoma ograničenu slobodu kretanja zbog nepristupačnosti javnog prevoza, površina i objekata, a nepostojanje servisa podrške im onemogućava zadovoljenje osnovnih potreba i interakciju s društvom”, navela je ona.
Ivanović je dodala da je puno razloga što su osobe sa invaliditetom primorane na cjelodnevni boravak kući, a da pojedine vrste oštećenja, zahtijevaju mnogo veću potrošnju električne energije.
“Treba imati na umu da je počela zima i da je u ovom periodu neophodno grijanje, što je elementarni uslov za život. Zbog isključenog napajanja električne energije i gasa ili jako visokih dugova se dodatno narušava socijalna situacija i nerijetko, zdravstveno stanje osoba s invaliditetom i njihovih porodica”, kazala je Ivanović napominjujući da je Ministarstvo ekonomije u odnosu na norme Zakona o energetici dužno da donese podzakonski akt, ali “prijedlog kategorija koje se odnose na osobe s invaliditetom moraju da daju Ministarstvo rada i socijalnog staranja, odnosno Ministarstvo zdravlja”.
Iz Ministarstva zdravlja nijesu se saglasili s Ivanović i tvrde da ovo pitanje nije u njihovoj nadležnosti.
“Zdravstveni sistem se bavi zdravstvenim stanjem pacijenata, ali ne određuje kategoriju invalidnosti, već je to u nadležnosti Ministarstva rada i socijalnog staranja”, piše u odgovoru dostavljenom Pobjedi.
Iz Ministarstva rada i socijalnog staranja rekli su da je procedura u toku, ali nijesu precizirali kada će to pitanje biti završeno.
“Opredijelili smo ispred svog resora, člana radne grupe koja radi na izradi ovog podzakonskog akta”, naveli su u odgovoru.
Ivanović ističe da se u praksi ova dva ministarstva, ali i drugih institucija, pojam invaliditeta svodi samo na nečiju dijagnozu, dok se “barijere i socijalni status osobe uopšte ne uzimaju u obzir”.
“To je u suprotnosti s Konvencijom UN-a o pravima osoba s invaliditetom”, upozorila je Ivanović.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Biznis
- u
- 0
- Biznis
- u
- 1
- Biznis
- u
- 0