Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Perućica guta „nikšićko more“

krupac_epcg3333
onogost.me
  • Autor onogost.me
  • 05.06.2017. u 05:53

Ljeto još nije ni počelo a vodostaj Krupca, popularnog nikšićkog kupališta, već je na nivou ljetnjih mjeseci. Zabrinjavajuća slika uoči početka turističke sezone na jednom od najatraktivnijih lokaliteta u opštini Nikšić. 

Jednostavno, EPCG za potrebe proizvodnje električne energije mora da ispušta vode iz vještačkih akumulacija Krupac i Slano kako bi održala dnevnu proizvodnju, budući da je, kako nam je rečeno iz te kompanije, tokom aprila, maja i juna TE „Pljevlja“ u redovnom godišnjem remontu, pa se EPCG oslanja samo na hidroelektrane.

„Elektroprivreda Crne Gore je u pojedinim djelovima dana, kada su cijene električne energije visoke, primorana da dio potreba crnogorskog konzuma pokriva iz svojih akumulacija. Direkcija za upravljanje energijom se dosta odgovorno odnosi prema akumulacijama i gleda se da se u svakom trenutku štedi voda u njima ili bar valorizuje po veoma visokim cijenama, kako bi koliko-toliko bili spremni za predstojeće ljeto. Situaciju otežava i manje sniježna godina tako da nema ni dotoka koji su obično dolazili od topljenja snijega“, navode iz EPCG.

S jedne strane interes energetske kompanije,  a sa druge slika Krupca, koji polako nestaje, a tek stiže sušni period. Situacija je to pred kojom su nemoćni, ističu u EPCG,  tim prije ako se uzme u obzir da se akumulacije Slano i Krupac pune prirodnim putem, tj. putem izvora i atmosferskih padavina, kojih ipak nije bilo dovoljno. Sve to potkrepljuju statistikom.

„Kako građane, tako i nas u EPCG brine trenutno nisko stanje akumulacija koje je posljedica loših hidroloških prilika na području opštine Nikšić. Ako posmatramo prvih pet mjeseci 2017. godine, na teritoriji opštine Nikšić palo je 513 lit/m2, što je svega oko 60 odsto prosječne količine padavina (865 lit/m2). Poređenja radi, prošle godine u istom periodu palo je 1195 lit/m2 vodenog taloga. Ukoliko posmatramo period od oktobra 2016. do maja 2017. godine, kiše je palo svega 1013 lit/m2 odnosno oko 63 odsto od prosječnih 1604 lit/m2“, navode iz EPCG i dodaju da ne treba zaboraviti na ovogodišnji januar kada su zbog ekstremno niskih temperatura i veoma visokih cijena električne energije, pored uvoza bili primorani da koriste i svoje hidro resurse, kako bi obezbijedili potrebne količine električne energije za  pokrivanje potrošnje u Crnoj Gori.

Iz te kompanije naglašavaju da uvijek imaju na umu kupališnu sezonu na Krupcu, zbog čega nastoje da nivo akumulacije bude na optimalnom nivou, kako bi, poručuju, svi bili zadovoljni, i EPCG, čiji je Krupac resurs, i građani Nikšića. Međutim, sudeći po slikama „nikšićkog mora“ početak kupališne sezone ne obećava. Sad su sve oči uprte u nebo.

„Svjesni smo činjenica da je trenutno akumulacija Krupac na nivou ljetnjih dana, ali na ove stvari nijesmo mogli uticati, a ne može se izgubiti iz vida da su proizvodnja električne energije i snabdjevanje potrošača, primarna djelatnost EPCG. Nastojaćemo da i ove godine upravljamo potrošnjom svojih resursa na način da, ako predstojeći period bude tekao ustaljenom dinamikom, bez nekih ekstremnih situacija, nivo akumulacija bude na zadovoljavajućem nivou za naše sugrađane“, poručuju iz EPCG.

 

 

 

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

U energetici fokus mora biti na održivim izvorima energije (OIE), naročito na solarima, jer u ovom regionu postoji ogromni solarni potencijal i to je nešto što se mora iskoristirati, a istovremeno predstavlja razlog zašto se ne moramo oslanjati na gas, kazao je Ivan Bulatović, izvršni direktor EPCG na panelu Akt o balansiranju - Navigacija tranzicije sa uglja na OIE,naspram strategije na zapadnom Balkanu koji se juče održao u okviru dvodnevne konferencije  Energy Week Western Balkans.
Elektroprivreda (EPCG) je na tenderu za nabavku fotonaponskih modula za projekat “Solari 5000+”, izabrala 1.125.432 eura vrijednu ponudu podgoričke kompanije “Novi Volvox”. Ova odluka je donijeta 3. oktobra, a na nju postoji mogućnost žalbe još četiri dana, prenose Vijesti.
Ukupni prihodi od nagradnih i igara na sreću, zaključno sa 30. septembrom, iznosili su 24,24 miliona eura, što predstavlja rast od 81,72 odsto u odnosu na isti prošlogodišnji period.