Put od proizvodnje meda do unosnog biznisa porodice Ćirović
- Autor onogost.me
- 25.07.2017. u 06:01
Tradicionalno bavljenje pčelarstvom u porodici Ćirović preraslo je u ozbiljan i unosan porodični biznis.
Višegodišnje povećavanje proizvodnje meda dovelo je do toga da su sada u pčelarstvo uključeni svi, priča Ana Ćirović, ali najviše njen muž i sin. Oni obavljaju poslove u pčelinjaku, dok ostali članovi porodice pomažu kad počne vrcanje, pravljenje proizvoda od meda i prodaja.
„Med izlažemo na sajmovima. Osim meda ove godine smo u ponudi imali polen, propolis i pezgu. Moram napomenuti da smo 2007. godine dobili zvaničnu potvrdu sa Instituta da imamo najkvalitetniji med u Crnoj Gori. Sada smo aplicirali za Sertifikat organske proizvodnje“, zadovoljno ističe ona.
Znajući da su proizvodi od meda od davnina korišćeni za liječenje i njegu kože, otišli su korak dalje.
„Nedavno sam došla na ideju da te proizvode od meda iskoristim i počnem da pravim kozmetiku. U ovoj ideji podržala me je i kćerka i počeli smo vrijedno da radimo. Uz med i pčelinji vosak od poklopaca saća koje sadrži preko 300 sastojaka blagotvornog dejstva, dodali smo organska ulja i napravili kozmetičku liniju „Ana-Marija““, objašnjava Ana početke dijela posla u kojem se ona najviše pronašla. Ipak, kako kaže, iako imaju sopstvenu kozmetičku liniju, nije bilo lako početi, a savjete i kritike su pažljivo slušali kako bi poboljšali kvalitet svojih proizvoda.
„Prvo smo počeli da kombinujemo po dva sastojka i koristimo za lice. Zatim smo dodavali ono što smo imali u kući - vosak, med, maslinovo ulje i kantarionovo ulje. To smo tada pravili za našu porodicu, kume i prijateljice. Svi su bili zadovoljni postignutim efektom na koži, podsticale su naš rad, savjetovale, ali i kritikovale. Govorile su da su kreme kvalitetne i masne, ali da nijesu hidrirane. Onda smo se potrudile da uz pomoć ružine vodice i aloje uradimo i hidrataciju“, nastavlja Ana dodajući da nijesu odustajali sve dok nijesu postigli da njihove kreme, osim vrhunskog kvaliteta, imaju i pravu teksturu i miris. Brinući o roku trajanja, potrudile su se i da ambalaža bude staklena.
Više je razloga, kaže, zašto bi preporučila kozmetiku „Ana-Marija“.
„To je 100 odsto prirodna sinergija pčelinjih proizvoda i biljnih ekstrakata. Sadrži prirodne sastojke koji hrane kožu iznutra i njeguju spolja, zatim revitalizuje kožu i pomaže u sprječavanju preranog starenja kože lica i tijela. Potpuno prirodnim sastavom podstiče se odbrambeni mehanizam kože, a zbog prirodnih sastojaka rizik od reakcije alergija je minimalan. Čini kožu zdravom, njegovanom, elastičnom, glatkom i dubinski nahranjenom, a takođe briše znakove umora, pruža prirodan i zdrav izgled“, objašnjava ona naglašavajući da ova kozmetika ne sadrži konzervanse, emulgatore, parabene, vještačke boje i sintetičke mirise.
Kako kaže, zaista vjeruje u budući uspjeh svoje kozmetičke linije.
„S obzirom da smo prodaju počeli krajem februara naši kupci su uglavnom osobe koje poznajemo - koleginice sa naših radnih mjesta, kumovi, prijatelji, ali i naše mušterije koje su kod nas godinama kupovale med i proizvode od meda. Za sada u ponudi imamo kremu za normalnu kožu lica, hidratantnu kremu, antirid kremu i balzam za usne, a nadamo se da će se proširiti i broj proizvoda i prodaja“, zaključila je Ana dodajući da se povodom kupovine proizvoda mogu kontaktirati brojevi telefona 067/200-305 i 067/405-080.
Tradiciju je odlučio da nastavi i njen sin, Marko. Pored toga što je uspješan student Ekonomskog fakulteta, vjeruje u pčelarstvo i razvitak sopstvenog biznisa. U tome ga je podržalo i Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja.
„Prethodne godine smo konkurisali za podršku programa IPARD like. Moram napomenuti da smo tokom širenja proizvodnje ulagali i sopstvena sredstva. Uložili smo 15.000 eura svojih sredstava, a Investiciono-razvojni fond nam je odobrio 40.000 eura kredita. Odobreni novčani iznos uložili smo u izgradnju savremenog objekta za potrebe pčelarstva, opremili objekat najsavremenijom opremom i kupili 100 novih košnica“, priča Marko ističući da nakon završetka ovog biznis plana izrađenog po instrukcijama Ministarstva, očekuje povraćaj sredstava u iznosu od 50 odsto uloženog novca.
Dodaje i da se njihovi planovi već realizuju i proširuju.
„Ove godine imamo u ponudi dosta novih proizvoda - pezgu, polen, propolis, matični mliječ i prirodnu kozmetiku na bazi voska i meda. Mislim da će moj primjer biti podsticaj svim mladim ljudima da ulažu u svoje ideje, razvijaju i unaprjeđuju svoj biznis. Ja, kao mladi preduzetnik, zahvaljujem Ministarstvu poljoprivredei ruralnog razvoja i Investiciono-razvojnom fondu na pruženoj šansi i mogućnosti da realizujem svoje ideje“, ističe ovaj dvadesetčetvorogodišnji momak apelujući na mlade ljude da se, ukoliko imaju neku ideju o razvoju svog biznisa, obrate u savjetodavne službe koje će ih uputiti dalje u realizaciju.
Pčelinjaci porodice Ćirović nalaze se u šavničkoj opštini, u selu Tušinja kod Boana.
,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”
Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.
Povezani članci
- Biznis
- u
- 0
- Biznis
- u
- 0
- Biznis
- u
- 0