Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Simović otvorio novu laboratoriju u Tehnopolisu: Jačamo infrastrukturu za brze i snažne razvojne prodore u poljoprivredi

viber_image_2020-06-16_12-34-22
S.Matić/Vujović Marija
  • Autor Marija Vujovic
  • 16.06.2020. u 10:48

IPC Tehnopolis danas je dobio novu biotehnološku laboratoriju u kojoj će se raditi analize potrebne poljoprivrednim proizvođačima i preduzetnicima u Crnoj Gori.

Prilikom radne posjete Nikšiću, laboratoriju je svečano otvorio potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja mr Milutin Simović, istakavši da njenim otvaranjem Vlada Crne Gore nastavlja da unapređuje servise neophodne za savremen razvoj poljoprivredne proizvodnje i prerađivačkog sektora.

Laboratoriju “Biolab Tehnopolis” opremilo je Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja kroz MIDAS 2 projekat koji Vlada realizuje u saradnji sa Svjetskom bankom. Kroz projekat vrijednosti  oko 130 hiljada eura, osim opremanja prostorija, nabavljena je savremena laboratorijska oprema za analizu mikroorganizama u hrani i analizu kvaliteta zemljišta koja će omogućiti kontrole bezbjednosti i kvaliteta tokom procesa proizvodnje i prerade, kao i gotovih proizvoda.

“Ulaganje u savremene laboratorijske kapacitete doprinijeće i jačanju naše naučne infrastrukture. Infrastrukture neophodne za naučno zasnovani razvoj,  infrastrukture neophodne za inovacije koje su nam potrebne u poljoprivredi. Samo primjenom nauke i tehnologije u poljoprivredi, možemo ostvariti brze i snažne razvojne prodore u dugom roku”, ocijenio je Simović.

Ističući da domaćinima i preduzetnicima trebaju konkretne akcije, a ne teorija, Simović je podsjetio da će Vlada, u okviru trećeg posebnog paketa podrške, između ostalog, kreirati koncept konkretnih razvojnih projekata u poljoprivredi.

“Ovakvi projekti, koje smo već definisali, biće nove šanse za proizvođače i za preduzetnike, generatori ekonomskog rasta i novih radnih mjesta i načini za smanjenje uvozne zavisnosti“, kazao je Simović, dodajući da je zadatak novog pristupa i da obezbijedi veći stepen inovativnosti.

Sektor inovacija, kako je poručio, treba da iskorači iz okvira samo akademskog i treba da pokaže svoju praktičnost, kroz uključenost u konkretne projekte.

“Inovacije u oblasti poljoprivrede trebaju da budu garant održivosti projekata, a država će ih podržavati kroz novouspostavljeni Fond za podršku inovativnosti”, najavio je potpredsjednik.

„Ovakav razvoj crnogorske poljoprivrede moguće je ostvariti ako razmotrimo radikalnije reformske programe i ako promijenimo način razmišljanja. Na primjer, površina  poljoprivrednog zemljišta u Izraelu je skoro ista ili čak i manja nego u Crnoj Gori. Poljoprivredna proizvodnja u Izraelu  je 54 puta veća nego u Crnoj Gori.  Zašto je Izrael tako dobar u oblasti poljoprivrede? Ključ leži u primjeni nauke i tehnologije u razvoju poljoprivrede, kao tački prodora u dugom roku. Zbog toga, Crna Gora će svoje buduće napore u razvoju poljoprivrede fokusirati na primjenu nauke i tehnologije, što će omogućiti prodorni razvoj”, poručio je Simović.

Vođa projekta MIDAS 2, Silvia Mauri iz Svjetske banke, koja se uključila putem video linka, istakla je zadovoljstvo što, bez obzira na poteškoće koje je u prethodnim mjesecima izazvala pandemija, Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog zravoja, tim za upravljanje projektom MIDAS 2 i sve interesne strane u projektu nisu prestali sa svojim posvećenim radom na unapređenju kapaciteta poljoprivrednog sektora.

Mauri je istakla da naprijeđenje kapaciteta laboratorije u Tehnopolisu predstavlja podršku poljoprivrednicima iz sjeverozapadnog regiona Crne Gore u obliku kapaciteta za savjetodavne službe u poljoprivredi, podsjećajući da je jedna od studija Svjetske banke pokazala koliki je značaj znanja u poljoprivredi i informacionog sistema za inovacije. 

„To je u suštini podrška agrobiznisu kroz pružanje obuke, tehničkih savjeta i kritičnih informacija za proizvodnju i unakrsnu usaglašenost propisa iz oblasti očuvanja životne sredine, javnog zdravlja i zdravlja životinja, kao i dobrobiti životinja“, kazala je Mauri.

„Ovakva podrška, kako je dodala, potrebna je crnogorskim proizvođačima, kako bi unaprijedili konkurentnost svojih proizvoda, ispunili standarde kvaliteta, pristupli tržištu Evropske unije, što je jedan od ciljeva MIDAS2“, poručila je Mauri.

Tehnopolis: U fokusu i mladi istraživači

Izvršni direktor ITC Tehnopolisa Ratko Bataković kazao je da očekuje da će usluge laboratorije koristiti značajan broj poljoprivrednika, malih i srednjih preduzeća iz agro sektora, ali da će važna ciljna grupa biti akademska zajednica sa fokusom na mlade istraživače, kao i druge relevantne laboratorije u zemlji i regionu.

“Radićemo na spajanju akademskog i biznis sektora u cilju generisanja novih proizvoda i poboljšanja kvaliteta postojećih, ali i na implementaciji inovacija u poljoprivredi”, kazao je Bataković.

On je iskoristio ovu priliku da pozove mlade ljude da im se jave, da preuzmu odgovornost prema sebi i koriste sve što im se pod ovim krovom pruža, da postave sebi pitanje šta žele i shvate da je sve u njima, njihovoj volji i želji.

Ova laboratorija, za sada će, prema njegovim riječima, biti na usluzi prvenstveno stanarima, tj. svima onima koji se prijave za podršku razvoju kod Tehnopolisa, a kada se proces akreditacije završi i svima ostalim na tržištu.

„Prije njenog formalnog otvaranja, još moram naglasiti da je ona jednim svojim dijelom svoju neformalnu ili nevidjivu premijeru već imala, i to u trenucima kada smo u zajedničkoj borbi protiv širenja Covid-a 19, prepoznali svoje kapacitete, i ustupili ih javnom zdravstvenom sistemu i uložili sve napore da posledice ovog virusa budu svedene na minimum. Dodatno, nas raduje, da je tu aktivnost detektovala i Evropska komisija i taj slučaj iz Tehnopolisa se emituje na njihovom zvaničnom sajtu, naravno, kao pozitivan primjer“, istakao je on.

Predsjednik Opštine Nikšić Veselin Grbović izrazio je zadovoljstvo što je Tehnopolis dobio još jedan sadržaj u širokoj lepezi usluga i aktivnosti.

“Biotehnološka laboratorija radiće na primjeni inovativnih metoda u poljoprivredi, a sve sa ciljem dobijanja što kvalitetnijeg proizvoda koji će biti konkurentan i na međunarodnom tržištu”, istakao je Grbović dodajući da je ovaj prostor opremljen najsavremenijim uređajima, te da pored fizičkih kapaciteta “Biolab” raspolaže sa kvalitetnim kadrom visoke stručne osposobljenosti.

„Ovo je još jedan dokaz da partnerstvo državnih i lokalnih institucija daju sjajne rezultate u svim oblastima, kao i da je Tehnopolis postao respektabilno mjesto za razvoj novih ideja i projekata”, kazao je Grbović.

Predstavljanje trećeg paketa mjera očekujemo za najkasnije 15 dana

Odgovarajući na pitanja novinara Simović je istakao da veoma angažovano rade na trećem paketu mjera, te da se posebno vrijedne i važne aktivnosti rade po resorima i to projekti „brzih prodora“.

„Ključna odrednica ovog trećeg paketa će biti ekonomski rast, razvoj. Naša ambicija je da taj treći Vladin ekonomski paket bude uokviren u pametnoj spedijalizaciji, da sve ono što budu novi razvojni projekti budu utemeljeni na znanju, da budu međuresorski povezani te da ima svoju realnu dinamiku realizacije“, objasnio je Simović.

Iako je istakao da se ne bave danima do predstavljanja trećeg paketa, već da se radi na njegovom kvalitetu, najavio je i okvirno kada će biti poznati detalji.

„Ja sam siguran da ćemo najkasnije u roku od 15 dana ga predstaviti javnosti. Svaki dan ga pomalo predstavljamo“, dodao je on.

Prethodnih mjeseci smo vodili kampanju brige, odgovonosti i borbe za zdravlje

Komentarišući navode da su čelnici države i članovi NKT-a od početka pandemije u predizbornoj kampanji, Simović je kazao da to jeste bila kampanja, ali drugačija od one koja se pominje.

„To u suštini jeste bila kampanja, ta kampanja je bila višemjesečna, to je bila kampanja brige, odgovornosti i borbe za zdravlje i živote svih građana u Crnoj Gori, to je bila kampanja koja je trajala više mjeseci i bila danonoćno zalaganje brojnih uključenih institucija i subjekata u cijelom tom odgovornom poslu“, naglasio je on.

Za aktivnosti proteklih mjeseci stigle su, prema njegovim riječima, veoma pozitivne ocjene građana i to preko 90 odsto.

„To je, čini mi se, ključna ocjena koja nas interesuje i koja nas tangira, na koju obraćamo pažnju, prema kojoj iskazujemo odnos zahvalnosti, poštovanja, ali i iskazujemo osjećaj dodatne obaveze da sa tom kampanjom i odgovornošću nastavimo“, zaključio je Simović.

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Tri ključne elektroenergetske kompanije Crne Gore – Elektroprivreda Crne Gore (EPCG), Crnogorski elektrodistributivni sistem (CEDIS) i Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES) potpisale su danas Pismo o namjerama kojim ozvaničavaju početak strateške saradnje na projektu izgradnje Konsolidovanog Data Centra (KDC).
Šesti Samit energetike „SET Trebinje 2025“ svečano je otvoren danas u sali Kulturnog centra u Trebinju, gdje će se tokom tri radna dana, na jednoj plenarnoj sesiji i šest panel diskusija razgovarati se i diskutovati o najznačajnijim temama iz oblasti energetike u regionu, saopšteno je iz Elektroprivrede Crne Gore (EPCG).