Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Simović poljoprivrednicima: Ima posla za sve, IPARD like 2.2 velika šansa za Nikšić

16650512_1137581759688057_921958262_n
Marija Vujović
  • Autor onogost.me
  • 06.02.2017. u 15:02

Boraveći u radnoj posjeti opštini Nikšić, potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja, Milutin Simović, održao je prezentaciju IPARD like 2.2 projekta u IPC Tehnopolis.

On je kazao da je cilj prezentacije upoznati potencijalne korisnike iz sektora prerade, proizvođače odnosno prerađivače iz biljnog sektora, koji obuhvata proizvodnju ljekobilja, proizvođače u sektoru animalne proizvodnje, sa osnovnim elementima koji su potrebni da bi konkurisali za bespovratna sredstva koja nudi ovaj projekat.

 „To je velika šansa i za Nikšić, kao i za cijelu Crnu Goru u raznim sektorima. Ja mislim da već vrijedni poljoprivredni proizvođači pokazuju tu svoju snagu sa jasnim pokazateljima koji govore da tu treba još dosta toga da se uradi i u sektoru primarne proizvodnje, i u sektoru prerađivačke industrije“, istakao je Simović i dodao da Nikšić danas nije prepoznat samo kao grad, tradicionalno, čelika i piva.

Da na ekonomskoj mapi Nikšića, Pivara i mesna industrija Goranović visoko sjaje i nadaleko su poznate, smatra Simovič, ali i da imamo činjenicu da je pokrenuta proizvodnja u nekim tradicionalnim preduzećima kao što je Željezara, Metalac, Boksiti.

„Tu je i tradicionalna proizvodnja u mljekarama. Dakle, mljekara „Srna“ već uveliko je omiljena, da kažem, sa svojim proizvodima u mljekarskom sektoru. Sa zadovoljstvom možemo da kažemo da će i mljekara „Nika“ pokrenuti svoju proizvodnju u narednom periodu i to su sve neka udruženja koja znače novu vrijednost, nova radna mjesta, znače bolje pozicioniranje sektora poljoprivrede, ne samo  Nikšića nego i cijele Crne Gore, na račun tih vrijednih ljudi koji rade i u primarnom i prerađivačkom sektoru, a žive i egzistiraju na prostoru Nikšića“, objašnjava Simović i dodajući da smo na dobrom putu da kažemo da je ekonomija Nikšića obnovljena.

Ono što, ohrabruje, prema njegovim riječima, jeste da postoje i nove inicijative, pa je jedna takva je u sektoru ljekobilja, pokrenuta u okviru inicijative 16 plus. Simović baš tu vidi značajne šanse, ali i u samom postojanju Tehnopolisa, koji, kako kaže, udružuje poljoprivredne proizvođače.

„Dakle, generalna poruka je ima posla za sve nas, moramo raditi združeno, moramo raditi zajedno u traženju tih odgovora na izazove koji su pred svima nama zajedno. U jednoj dobroj saradnji poljoprivrednih proizvođača, lokalne samouprave koja pokazuje jedan značajan, pozitivan odnos prema potrebi unapređenja života na selu, unapređenje ruralnih područja sa naporima koji se pokreću sa nivoa Vlada, sa nivoa resornih ministarstava, mislim ti rezultati su dostižni i da ćemo u jednom narednom periodu svi zajedno svjedočiti tome. Svjedočiti kroz nove, savremene proizvode“, uvjeren je on naglasivši da rezultat svega toga treba da budu nova, kvalitetna radna mjesta.

Kada je riječ o detaljima navedenog projekta, Simović je dodao da su Sredstva za realizaciju IPARD-a 39 miliona eura.

Prema njegovom mišljenju ovo je velika šansa, velika mogućnost, da ova sredstva nije teško dobiti, ali da je važno ispoštovati procedure i biti informisan na vrijeme.

Poljoprivrednike, koji su posjetili prezentaciju, zamolio je da obrate pažnju na svih 49 programa koji se nude, ali i na pomoć i podršku Investiciono-razvojnog fonda

„Prijavljujte se, aplicirajte, iščekujte nove šanse, mislim da je to put kojim se mora kretati i ovdje u Nikšiću, a i u Crnoj Gori“, zaključio je on.

Kroz IPARD like 2 projekat daje se mogućnost proizvođačima iz svih sektora poljoprivrede da unaprijede proizvodnju u dijelu prerade poljoprivrednih proizvoda.

Cilj podrške je usaglašavanje sa standardima bezbjednosti hrane, kao osnove za rast konkuretnosti i opstanak na tržištu, pogotovo u svjetlu pristupanja tržištu Evropskoj uniji (EU). Efekat je, međutim, višestruk jer jačanjem prerade poljoprivrednih proizvoda jačamo sektor proizvodnje hrane u Crnoj Gori, stvaramo dodatu vrijednost i mogućnost za smanjenje spoljnotrgovinskog deficita u ovoj oblasti.

Bespovratna sredstva za podršku obezbijeđena su iz predpristupnih fondova EU, uz nacionalno kofinansiranje i kroz ovaj poziv na raspolaganju je iznos granta od 2,8 miliona eura. Prerađivači, odnosno subjekti u poslovanju sa hranom, mogu da investiraju minimalno 15.000 eura, a maksimalno 250.000 eura. Oni koji ispune uslove poziva i ugovore investiciju dobiće povrat sredstava u iznosu od 50 odsto investicije.

Poziv za apliciranje otvoren je do 31. marta.

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

U cilju ublažavanja uticaja povećanja cijena mrežnih usluga na budžete domaćinstava, Odbor direktora Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) danas je donio nekoliko značajnih odluka koje će omogućiti korisnicima niže troškove i lakše izmirenje obaveza po osnovu računa za električnu energiju, saopšteno je iz te kompanije.