Informacije o vremenu su trenutno nedostupne.

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Više od milion prihodovalo 1.154 preduzeća

novac2
pixabay.com
  • Autor onogost.me
  • 10.05.2018. u 09:54

Ukupni prihodi crnogorskih preduzeća u 2017. godini iznosili su skoro 8,5 milijardi eura, što je rast za oko 12 odsto u odnosu na godinu ranije.

Za šest odsto povećan je i broj zaposlenih, pa je prosječan broj zaposlenih u kompanijama u 2017. bio veći od 120 hiljada. Više od milion prihodovalo je 1.154 kompanije.

Preliminarni rezultati poslovanja crnogorskih preduzeća koje je obradio BI Consulting na osnovu predatih finansijskih izvještaja, poslovna 2017. bila je znatno uspješnija od prethodne godine.

“Time se potvrđuju iznesene procjene o ostvarenom privrednom rastu”, saopšteno je iz BI Consultinga.

Prema njihovim podacima, kumulativni poslovni rezultat, odnosno dobit nakon oporezivanja na nivou cijele privrede, iznosio je oko 192 miliona eura, skoro tri puta više nego godinu ranije, kada je iznosio 66,7 miliona eura.

Oni napominju da je do trenutka obrade podataka, finansijske izvještaje predalo 20.346 preduzeća, što je za oko tri odsto više nego godinu ranije.

“Ukupne prihode veće od milion eura imale su 1.154 kompanije ili devet odsto više nego 2016. Pozitivan neto rezultat iskazalo je 8.987 kompanija ili njih 177 više nego prethodne godine. Navedeni podaci ne uključuju finansijski sektor (banke i osiguranja)”, navodi se u saopštenju.

Gledajući pojedine djelatnosti, gotovo u svim oblastima ostvareno je poboljšanje ključnih parametara poslovanja u odnosu na prethodnu godinu.

“Izuzetak su Telekomunikacije, jer je u toj djelatnosti došlo do nastavka negativnog trenda iz prethodnih godina, pada ukupnih prihoda i ostvarene dobiti kompanija koje posluju u ovoj oblasti”, ističu iz BI Consultinga.

Negativan kumulativni poslovni rezultat ostvaren je samo u tri djelatnosti i to hotelijerstvu, upravljanju nekretninama i oblasti pružanja medicinskih usluga, pri čemu je u prve dvije gubitak manji nego prethodne godine.

“Ključni uzroci ukupnog negativnog poslovanja u ovom djealtnostima su značajna reprocjena imovine u jednom hotelskom preduzeću, kao i investicioni troškovi projekata (hotela i turističkih kompleksa) čija je realizacija još u toku. Sa izuzetkom tih, ne više od pet kompanija koje su iskazale negativan rezultat, svi parametri su pozitivni, tako da se može zaključiti da je i u ovim oblastima ogromna većina kompanija poslovala značajno bolje nego prethodne godine”, precizirali su.

 

Izvor: rtcg.me

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Uprava carina počela je sa primjenom Sistema za targetiranje pošiljki (CTS), čija je osnovna funkcija vršenje analize rizika na brodskim kontejnerima prije uplovljavanja broda u carinsku ispostavu Slobodna zona Bar, što omogućava brzo stavljanje u slobodan promet robe u kontejnerima i ne predstavljaju rizik, dok omogućava bržu i efikasniju kontrolu kontejnera koji predstavljaju rizik sa aspekta kršenja carinskih propisa, saopštili su iz Uprave carina.