Nikšić Vrijeme
0.8°C Malo oblačno

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Za podršku preradi mlijeka na gazdinstvu veliko interesovanje – kako do premije?

prerada_na_gazdinstvu
Privatna arhiva
  • Autor onogost.me
  • 22.06.2019. u 10:15

Pozitivni efekti mjere za podršku preradi mlijeka na gazdinstvu nastavljaju se i kroz realizaciju ovogodišnjeg Agrobudžeta, istaknuto je iz Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja.

Iz ovog ministarstva su kazali da raste interesovanje farmera da na sopstvenom gazdinstvu prerađuju mlijeko u sir i druge tradicionalne mlječne proizvode, što pokazuju podaci o broju novih registrovanih za tu djelatnost i broju podnijetih zahtjeva za premiju. 

“U registru je trenutno 1.600 poljoprivrednih gazdinstava koji mogu ostvariti premiju. U 2017. godini, kada je uvedena mjera podrške preradi mlijeka, bilo je oko 300 registrovanih gazdinstava. S obzirom na rast interesovanja, podsjećamo da je za ovu mjeru Agrobudžetom za 2019. godinu opredijeljeno milion eura, što je rast od više od 700 hiljada eura u odnosu na prethodnu. Kako bi sva registrovana gazdinstva ostvarila pravo na premiju za prerađeno mlijeko, osim prezentacija koje su održane na terenu nakon usvajanja Agrobudžeta, predstavnici Ministarstva i savjetodavnih službi su u stalnoj komunikaciji sa farmerima i informišu ih i direktno i putem medija o proceduri ostvarivanja prava na premiju”, ističe se u saopštenju. 

Dalje se navodi da je rok za prijavu prava na premiju za prvu polovinu godine završen 15. marta. 

“I ovim putem podsjećamo te proizvođače da je potrebno da u periodu od 25. juna do 5. jula predaju i zahtjev za isplatu premije, uz dodatnu dokumentaciju. Svi proizvođači koji iz nekog razloga nijesu poslali dokumentaciju do ovog roka i proizvođači koji su se u međuvremenu registrovali mogu poslati dokumentaciju za prijavu prava na premiju do 1. jula, s tim što oni mogu ostvariti pravo na premiju u drugoj polovini godine. Administrativna kontrola dostavljenih zahtjeva za premiju je završena, u toku je terenska kontrola koju obavljaju predstavnici Odjeljenja za savjetodavne poslove u stočarstvu, kao i uzimanje uzoraka za kontrolu gotovih proizvoda koju obavlja Uprava za bezbjednost hrane veterinu i fitosanitarne poslove. Ove premije isplaćuju se samo za količine prerađenog mlijeka u proizvode koji su plasirani na tržište i čiji je proizvod usaglašen sa propisanim mikrobiološkim zahtjevima. Mjerom podrške preradi mlijeka na gazdinstvu unaprijeđena je bezbjednost mliječnih proizvoda, omogućeno brojnim proizvođačima mlijeka u područjima gdje nije organizovan otkup da dobiju premiju za proizvedeno mlijeko i budu cjenovno i kvalitetom konkurentniji”, ističu iz ministarstva.

Sve informacije o potrebnoj dokumentaciji i rokovima za podnošenje mogu se pronaći na sajtu Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja http://www.minpolj.gov.me/rubrike/Poljoprivreda/Stocarstvo/195678/Informacija-Procedura-realizacije-mjere-Podrska-preradi-mlijeka-na-gazdinstvu.html, kao i u direktnoj komunikaciji sa predstavnicima Ministarstva i odjeljenja za savjetodavne poslove u stočarstvu u regionalnim centrima.

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Crnogorsko tržište kapitala danas se može smatrati atraktivnijim za investitore i fondove zahvaljujući sveobuhvatnim reformama i kontinuiranim naporima na usklađivanju sa međunarodnim standardima, ocjenjuje predsjednik Komisije za tržište kapitala (KTK) Željko Drinčić.
Elektroprivreda (EPCG) je već nabavila po povoljnim uslovima dio električne energije koja će nam nedostajati sljedeće godine kada će Termoelektrana (TE) “Pljevlja” zbog rekonstrukcije biti van pogona osam mjeseci, a preliminarne procjene upućuju na to da će nam, uz prosječne hidrološke uslove, nedostajati oko 400 gigavat sati (GWh) električne energije, što bi, kad se prevede na jezik novca, prema sadašnjem stanju koštalo oko 65 miliona eura.